Etiketler:
 1. ocean

  ocean Paylaşımcı Melek Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2008
  Mesajlar:
  280
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  izmir

  Miili Mücadele dönemi'Sağlık Ordusu'

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında ocean tarafından paylaşıldı.

  Milli Mücadele döneminde 'Sağlık Ordusu' [​IMG]
  Cumhuriyetin 85. yılı anısına düzenlenen fotoğraf sergisi Başkent'te açıldı.

  [​IMG]
  Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale Cephesi ve Milli Mücadele dönemlerinde doktor ve sağlık personelinin hangi koşullarda görevlerini yaptıkları ve neleri başardıklarını anlatan çoğu Necmettin Özçelik'in koleksiyonundan 79 fotoğraf ile döneme ait çeşitli madalyaların yer aldığı serginin açılışını Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı.

  Akdağ ve Günay, Milli Kütüphane Sergi Salonu'nda düzenlenen sergiyi gezerek, Özçelik'ten fotoğraflarla ilgili bilgi aldı.

  Bakan Akdağ, daha sonra Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında imkansızlıklar içinde hizmet etmiş sağlık çalışanlarının kahramanlıklarını, dirençlerini, vatan sevgilerini konu alan Ahmet Okur'un yönetmenliğini yaptığı ''Sağlık Ordusu'' belgeselini izledi.

  Bakan Akdağ, belgesel sunumunun ardından yaptığı konuşmada, Kurtuluş Savaşı ve öncesinde ülkenin durumu düşünüldüğü zaman ''Bir hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor'' dizesinin daha iyi anlaşıldığını söyledi.

  Genelkurmay Başkanlığınca bugün kendilerine terör olayları ile ilgili brifing verildiğini hatırlatan Akdağ, toprağı vatan yapmanın kolay olmadığını belirterek, ''İnsanlar bu fedakarlıkları neden yapıyorlar, bunu iyi düşünmek lazım. Bunun altında inanç ve kardeşlik duygusu var. Aynı ülküleri benimsemek var'' dedi.

  Sağlıkçılar olarak, belgeseli izlerken hem meslekleri ile ilgili hatıralarının canlandığını, hem de tarihte sağlıkçıların yaşadıklarını anımsadıklarını anlatan Bakan Akdağ, doktorların, hemşirelerin, sağlık çalışanlarının hepsinin ''sağlık ordusunun bir neferi'' olduğunu söyledi.

  Belgeselde sağlık çalışanları nezdinde Türk milletini birleştiren inanç ve kardeşlik ruhunu bir kez daha yaşadıklarını anlatan Akdağ, Türk milletinin bu ruhu her zaman içinde hissettiğini belirtti. Akdağ, son zamanlarda bunu ortadan kaldırmaya, Türk milletinin kardeşlik ruhunu yok etmeye çalışanlar olduğuna işaret ederek, ''Kurtuluş Savaşı'nda ülkenin her yerinden şehit olanlar vardı. Bunu hatırladığımız zaman bu oyunları çok kolay bozarız. O gün vatan toprağına ne için düştülerse, bugün de biz bu kardeşlik duygularıyla bu ülkeyi daha da ileriye götüreceğiz'' diye konuştu.

  Sağlık çalışanlarının hep zor şartlar altında çalıştığına dikkati çeken Bakan Akdağ, sağlıkçılara gelenlerin ya hasta ya da yaralı olduğunu ve kendilerinden çare beklediklerini, bu nedenle çalışma şartlarının zor olduğunu kaydetti.

  Son yıllarda sağlık çalışanlarına ön yargılı yaklaşıldığını, bu yönde yayınlar yapıldığını ifade eden Bakan Akdağ, şöyle konuştu:

  ''Tabii ki yanlışlıklar, aksaklıklar eleştirilmelidir, ancak bu eleştiriler ön yargılardan uzak yapılmalıdır. Ben, bakan olarak, vatandaşlardan bana gelen her meseleyi önemsiyorum, gereğini yapıyorum. Basın aracılığıyla yapılan eleştirileri de dikkate alıyoruz, ama öyle manşetler atılıyor ki daha işin başında sağlık çalışanı mağdur ediliyor. Kendisine trafikte yol verilmediği için olay yerine geciken ambulans personelini bir düşünün. Sonra suçlanıyor bu insanlar. Çok rahatsız oluyorlar, biz de çok rahatsız oluyoruz. Basının bu konuda daha hassas davranmasını istiyoruz. Eleştiri yapılabilir, ama yargısız infaz yapılmamalıdır. Halkımız da sağlık hizmet alırken bir sorunla karşılaşıyorsa açık olan hak arama yollarını kullanmalıdır. Bakın geçenlerde bir aile İstanbul'da acil servisi bastı. Bu, dünyanın hangi ülkesinde görülebilir. Bu durum, sağlık çalışanlarının üzerine haksız yere ve çok gidilmesinden kaynaklanıyor.''

  Bakan Akdağ, sergide ve belgeselde emeği geçenlerle, bütün sağlık çalışanlarına teşekkür etti.
  [​IMG]
   
Miili Mücadele dönemi'Sağlık Ordusu' konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mücadele suresi

  Mücadele suresi

  Nafi ve Ibn-i Kesir'e göre; rüyasinda Mücadele suresini görüp okuyan veya okuyandan dinleyen kimse, esiyle, kiz kardesiyle ve komsulari ile geçinemez. Herkesle din hususunda tartisir, onlara nasihat ve dogru yolu gösterir. Batil dinlerde olanlari hakk dinine davet eder. Kendisi de ibadetle mesgul olur. Bir baska rivayete görede: Rüyada bu süreyi veya ondan bir ayeti okudugunu veya kendi...
 2. Iste Hitlerin ordusu....

  Iste Hitlerin ordusu....

  hitlerin ordusu
 3. Osmanlı Ordusu

  Osmanlı Ordusu

  osmanlı ordusu deliler osmanlı ordusunda deliler ordu teşkilatı tablosu A-KAPIKULU OCAKLARI B)-EYALET ASKERLERİ C)-YARDIMCI KUVVETLER 1.Tımarlı Sipahiler (Bağlı Devlet ve Beyliklerin askerleri) 2.Akıncılar KAPIKULU YAYALARI KAPIKULU ATLILARI 3.Azaplar 1.Acemi Oğlanlar (Altı Bölük Halkı) 4.Deliler 2.Yeniçeriler 1.Sipahi 5.Gönüllüler 3.Cebeciler 2.Silahdar 6.Beşliler 4.Topçular 3.Sağ ulufeciler...
 4. Terörle mücadele zirvesi başladı

  Terörle mücadele zirvesi başladı

  Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında yapılan toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız da katılıyor Terörle Mücadele Zirvesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında başladı. Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay,...

Sayfayı Paylaş