1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Mikrodalga Fırının İcadı

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Mikrodalga Fırını İlk Kim Buldu Mikrodalga Fırını Kim İcat Etti  Evlerimizde kullandığımız, modern çağın en gelişmiş cihazlardan biri olan mikrodalga fırını kim buldu hiç düşündünüz mü melekler ? İşte cevabı.. :)

  < Konu Resmi..>  Askeri elektronik cihazlar üreten Raytheon şirketinde çalışan mühendis Percy Spencer 2. Dünya Savaşı sırasında radar vakum tüpleri için araştırmalar yapıyordu. Laboratuarında denemeler yaparken cebinde bulunan çikolatanın ısınıp eridiğini farketti. Bundan sonra patlamış mısır ve yumurta ile başarılı denemeler yaptı. Böylece Dr. Percy Spencer, mikrodalganın yiyecek ısıtmak için kullanılabileceğini tesadüfen keşfetmiş oldu.
  Percy Spencer’ın çalışmaları, gıdaların metal bir yapı içine konulduklarında, yüksek frekanslı radyo dalgalarının, belli türde moleküllere nüfuz ettiği ve bunları hareketlendirdiğini ortaya çıkardı. Sadece gıdayı ısıtacak kadar güçlü olan mikrodalgaların, moleküler veya genetik yapısını değiştirecek ya da maddeyi radyoaktif hale getirecek kadar güçlü olmadıklarını kanıtladıktan sonra yeni bir dönem başlamış oldu.

  Raytheon şirketi 8 Ekim 1945 tarihinde bu yeni teknolojinin patentini alıp 2 metre yüksekliğinde ve 340 kg ağırlığında Radarange adını verdiği fırını yaptı. Boston, Massachusetts de bir restoranda fırının testlerini yaptı ve seri üretime geçti. Fiyatları 5000 $ civarında olduğu için bu ilk fırınlar, hastaneler ve oteller tarafından kullanılabiliyordu.

  Raytheon 1952 de sadece mikrodalga fırın üretimi için Tappan Stove adında bir şirket kurdu. 1965 yılında ünlü buzdolabı üreticisi Amana’yı satın aldı ve mikrodalga fırınların tezgah üstü modellerini üretti. Mikrodalga fırının üretim maliyeti 495 $ a kadar düştü.

  1970’lerin sonlarına doğru, birçok firma evde kullanmak amacıyla mikrodalga fırın üretmeye başladı ve maliyetler düştü. Artık, mikrodalga fırınlar, farklı tasarımlar ve ihtiyaca göre özellikleri ile standart bir ev aracı haline geldiler. Bu özellikler daha iyi pişirme için dönen tabaklar, dijital zamanlayıcılar, oto-programlama özelliği ve buzu çözme, esmerleştirme, ısıtma ve başka bir sürü fonksiyon için ayarlanabilir pişirme gücü haline geldi.

  Boyutları küçülen mikrodalga fırınlar fiyatının ucuzlamasıyla oldukça popüler hale geldi. 1986 yılında Amerika’da her dört evden birinde mikrodalga fırın vardı. Son yıllarda bu sayının %90 olduğu belirtilmektedir.


   
Mikrodalga Fırının İcadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İlk mikrodalga fırın

  İlk mikrodalga fırın

  ilk mikrodalga fırın ilk mikrodalga fırın fırının tarihçesi Yiyecekleri radyo dalgaları ile ısıtan bir fırın fikrinin patentini 1945’ te Amerikalı mucit Percy L. Spencer almıştır. Yiyecekler, mikrodalga adı verilen radyo dalgalarıyla bombardıman edilir, bunun neticesinde moleküler titreşerek yiyeceğin ısınmasını sağlar. Mikrodalga fırınların kapağındaki metal teller ise mikrodalgaların...
 2. Mikrodalga fırın:

  Mikrodalga fırın:

  Mikrodalga fırın: Mikrodalga fırının altında, üstünde ve yanlarında en az 37.5 cm. boşluk bırakmak doğru olur. Fırından çıkacak sıcak tabakları koymak için yere ihtiyacınız olacaktır. Mikrodalga fırının tabanı, tezgah üstü ve göz hizası arasında olmalıdır. Bu da yaklaşık olarak yerden 90 cm. ile 135 cm. arasında bir değerdir.
 3. Mikrodalga fırını kim icat eddi, Mikrodalga fırının icadı

  Mikrodalga fırını kim icat eddi, Mikrodalga fırının icadı

  mikrodalga fırın mikrodalga fırını kim icat etti percy lebaron spencer neyi icat etti Bu yazı: Mikrodalga fırını kim icat eddi, Mikrodalga fırının icadı içerik kısaca.. Mikrodalga fırının icadı, Mikrodalga fırını kim buldu, Mikrodalga fırın ne zaman bulundu gibi merak edilen bilgileri içermektedir. Özellikle çalışan bayanların işlini oldukça kolaylaştıran, ve mutfaklarda olmazsa olmaz olan...
 4. Mikrodalga fırın nasıl kullanılır

  Mikrodalga fırın nasıl kullanılır

  Arkadaşlarım bir mikrodalga fırın aldım da kullanırken nelere dikkat etmeliyim yani nası kullanacağım ben bunu ?
 5. Mikrodalga Fırını Kim Buldu

  Mikrodalga Fırını Kim Buldu

  Mikrodalga Fırını Kim Buldu arkadaşlar bana Mikrodalga Fırınının icadı hakkında bilgi veriniz lütfen!

Sayfayı Paylaş