Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Mikroenjeksion Bebeklerde Sakatlık Yapar Mı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  mikroenjeksiyon nedir,mikroenjeksiyonla hamile kalanlar,mikroenjeksiyon sağlıksız gebeliğe yol açarmı,mikro enjeksiyon ve gebelik hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>


  Klasik tüp bebek yönteminde toplanan yumurtalarla elde edilip hazırlanan spermler uygun ortamda birlikte bekletilerek döllenme beklenirdi. Mikroenjeksiyonda ise toplanan ve kabukları soyulan herbir yumurta embriyoloğun mikroskop altında morfolojik olarak değerlendirerek seçtiği en iyi spermlerle teke tek döllenir. Pipetler yardımıyla mikroskop altında uygun pozisyonda tutulan yumurtanın içine yine pipetler yardımıyla birer adet kaliteli sperm bırakılır. Ertesi gün döllenme kontrolü yapılır ve oranlar saptanır. Aynı kalitede ve aynı transfer gününe ulaşmış klasik tüp bebek ve mikroenjeksiyon embriyoları aynı gebelik şansına sahiptirler.

  Bu bölümde bir çeşit tüp bebek uygulama yöntemi olan mikroenjeksiyon (mikroenjeksion, microinjection, icsi) ile ilgili genel bilgiler ele alınmaktadır.

  Mikroenjeksiyon (icsi) nedir?
  Mikroenjeksiyon, sperm veya yumurtaları iyi kalitede olmayan infertil (kısır) çiftlere uygulanan, spermin yumurta içine direkt olarak enjekte edilmesiyle embriyo oluşturulmasını içeren bir çeşit tüp bebek yöntemidir.

  Mikroenjeksion, erkeğin spermi kadın yumurtasında sitoplazma (cytoplasma) içine yerleştirildiği için tıp literatüründe "Intra-Cytoplasmatic sperm Injection" (ICSI) olarak da bilinmektedir.

  Halk arasında "iğneli gebelik" olarak bilinen mikroenjeksion, İngilizce'de "microinjection" olarak geçer.

  Mikroenjeksiyon (icsi) ilk ne zaman uygulanmıştır?
  Bu yöntem ilk kez 1992 yılında Belçika'da uygulanmış ve daha sonra tüm dünyada yaygınlaşmıştır.

  Önceleri çocuk sahibi olma şansı olamayan bir çok infertil çifte oldukça yüksek gebelik şansı sağlayan bu yöntemde, özel bir mikroskop ve mikromanüpilatör denilen aletler yardımı ile çok ince bir iğne içine alınan tek bir sperm hücresi (erkek üreme hücresi) yumurtanın içine enjekte edilir.

  ICSI erkek infertilitesi için devrim sayılabilecek bir değişim yaratmıştır..
  Bu yöntemle sperm sayısı çok düşük, sperm hareketleri yetersiz, sperm şekli bozuk olan infertil erkekler çocuk sahibi olabilme şansını yakalamıştır.

  1993 yılından sonra ise sperm analizinde hiç sperm hücresi olmayan (azospermik) erkeklerde eğer testislerinde (yumurtalık) cerrahi girişimle (TESE) hücre bulunursa mikroenjeksiyon (ICSI) ile çocuk sahibi olabilme şansına ulaşmıştır.

  Mikroenjeksion bebeklerde sakatlık yapar mı?
  Bu konuda değişik görüşler mevcuttur. Ancak mikroenjeksion; günümüze kadar, doğal yolla meydana gelen bebeklere göre doğumsal sakatlıkları belirgin olarak arttırmamıştır.
   
Mikroenjeksion Bebeklerde Sakatlık Yapar Mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İlaçlar Unutkanlık Yapar Mı?

  İlaçlar Unutkanlık Yapar Mı?

  unutkanlık yapan ilaclar epilepsi unutkanlık yaparmı neler yapar epilepsi ve Çalışma hayatındaki sorunlar ve aşırı stres, son yıllarda unutkanlığın 20'li yaşlara kadar inmesine neden oldu. Stres, fiziksel ve ruhsal yorgunluk, yoğun iş temposu unutkanlık yaşını düşürüyor. Zorlu yaşam şartlarının kişinin beyinsel fonksiyonlarını yavaşlattığını belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. İbrahim Bilgen, bu...
 2. Parfüm alerji yapar mı ?

  Parfüm alerji yapar mı ?

  Çok hassas bir cildim var herşeye tepki veriyor, korkudan parfüm bile kullanamıyorum acaba parfüm alerji yapar mı biliyor musunuz ?
 3. ben kola içsem bebeğe gaz yapar mı

  ben kola içsem bebeğe gaz yapar mı

  hanımlar ben bebeğimi emziriyorum acaba kola içsem bebeğime gaz yapar mı
 4. Simit Kilo Yapar mı?

  Simit Kilo Yapar mı?

  simit kilo aldırır mı, simit kalorili mi, simit kaç kalori Sevgili melekler, şöyle dumanı üstünde çıtır çıtır, bol susamlı bir simite kim hayır diyebilir? Leziz olduğu kadar masum olduğu da düşünülen simitin diyetlerdeki yeri acaba ne? Uzman Diyetisyen İdil İmamoğlu simitin kalorisi hakkında bilgiler vererek, pek de masum olmayan bu leziz gıdanın diyetlerde nasıl kullanılabileceğini...
 5. Yanlış bebek bezi pişik yapar mı?

  Yanlış bebek bezi pişik yapar mı?

  bebek bezi pişik yaparmı,bebek için en iyi bez hangisi,bebek pişiği için hangi bebek bezi kullanılmalı,bebek bezleri ve pişik hakkında bilgiler Bebeklerde kullanılan bebek bezi çok önemlidir. Özellikle son zamanlarda gelişen teknoloji ile üretilen bezler‚ bebeğinizin poposunu açık bırakmışsınız gibi hava almasını sağlamaktadır. Bebek bezi, bebeğinizin 2,5 – 3 yaşına kadar ihtiyaç...

Sayfayı Paylaş