Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Mikroenjeksiyon ile tüp bebek yönteminin farkı nedir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Günümüzde tüp bebek tedavisinde mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi oldukça yaygın olarak uygulanmaktadır. Mikroenjeksiyon tüp bebek tedavisinde döllenme aşamasında uygulanan bir tekniktir. Amaç sperm ve yumurtanın en başarılı şekilde, en yüksek oranda döllenmesidir.Tüp bebek tedavisinde döllenme için kullanılan başlıca iki teknik vardır, birincisi IVF (in vitro fertilizasyon) yani klasik tüp bebek uygulaması, ikincisi mikroenjeksiyon (ICSI) uygulamasıdır. Bu iki yöntem arasındaki fark aşağıda açıklanmıştır.
  ICSI: İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (intracytoplasmic sperm injection)
  < Konu Resmi..>
  Mikroenjeksiyon ile klasik IVF tüp bebek yönteminin farkı nedir?
  Klasik normal tüp bebek uygulaması yani IVF yönteminde çok sayıda (binlerce) sperm hücresi laboratuvarda kadının bir tane yumurta hücresinin etrafına konur. Bu spermlerden tek bir tanesi kendi kendisine yumurta hücresini döller. Burada döllenme normal yolla oluşan gebeliklerde spermin yumurta hücresini döllemesi gibidir, yalnız olay kadın üreme organlarında değil laboratuvarda gerçekleşmektedir.
  ICSI yani mikroenjeksiyon yönteminde erkeğin spermlerinden sadece bir tanesii alınır ve kadının yumurta hücresinin içerisinemikroskopik yöntemlerle yerleştirilir yani enjekte edilir. Bu yüzden ismi mikroenjeksiyondur. Burada sperm yumurta hücresini kendiliğinden döllemez, "zorla" yumurta hücresinn içerisine yerleştirilir.

  Mikroenjeksiyon yönteminin avantajı nedir?
  Mikroenjeksiyon yöntemi sayesinde döllenme (fertilizasyon) daha yüksek oranda gerçekleşmektedir. Ayrıca sperm sayısı ve kalitesi çok az olan erkeklerde normal IVF yöntemi ile döllenme çok zor hatta azoospermi gibi durumlarda imkansızdır. Bu hastalarda mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenme sağlanabilmektedir çünkü b yöntemde tek bir sperm bile yeterlidir. Azoospermi hastalarında menide sperm hiç olmadığı halde testisten Mikro TESE gibi yöntemlerle bir kaç sperm hücresi alınabilir ve mikroenjeksiyon yöntemi ile döllenme gerçekleştirilir.

  Mikroenjeksiyon nasıl yapılır?
  Menideki en kaliteli spermlerden biri seçilir. Sperm hücresinin kuyruğu hareketsizleştirilir ve çok hassas mikroskopik enjektörle alır. Sperm enjektör ile yumurta hücresinin içerisine yerleştirilir. Bu işlemden önce yumurta etrafındaki hücreler temizlenir. Olgun yumurta metafaz 2 aşamasında olmalıdır, metafaz 2 aşamasında olan yumurta hücresi seçilerek döllenme işlemi gerçekleştirilir. Aşağıdaki videoda mikroenjeksiyon işleminin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

  Hangi hastalarda mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi uygulanır?
  - Sperm sayısı çok az, azoospermi, mikro TESE ile sperm elde edilen hastalar
  - Sperm şeklinde, morfolojisinde ileri derecede (%95'ten fazla) bozukluk olan hastalar
  - İnfertilite sebebi olarak antisperm-antikorlar düşünülen hastalar
  - Daha önce klasik IVF yöntemi ile başarısız olan hastalar
  - Preimplantasyon genetik tanı (PGD) uygulanacak hastalar
  - Nedeni açıklanamamış infertilite hastaları

  Mikroenjeksiyon ile döllenme kesin oluşur mu?
  Mikroenjeksiyon yönteminde sperm mikroskopik yöntemlerle "zorla" yumurta hücresinin içerisine yerleştirilmesine rağmen her zaman döllenme oluşmaz. Sperm ve oosit kalitesi döllenme başarısını etkiler. Bu nedenle daha kaliteli spermleri seçebilmek için yeni yöntemler geliştirilmeye çalışılmktadır, IMSI yöntemi gibi. Sperm kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden birisi de embriyoloji uzmanının (embriyolog) tecrübesidir.

  Mikroenjeksiyon yaptıranlarda gebelik şansı ne kadardır?
  Mikroenjeksiyon yani ICSI yönteminde döllenme ve gebelik oranları normal IVF yöntemine göre biraz daha fazladır. Ancak yine başarıyı etkileyen en önemli faktör anne yaşı ve yumurtalık kapasitesidir. Yaşa göre değişmekle beraber döllenme başarısı genellikle %50-80 arasındadır. Tabiki bu döllenmelerin hepsi gebelik ile sonuçlanmaz.

  Mikroenjeksiyon fiyatı, maliyeti:
  Tüp bebek merkezine veya hastaneye göre maliyet değişmekle birlikte, genel olarak klasik IVF yönteminden çok farklı değildir.

  Monokoryonik ikizlerde artış:
  Mikroenjeksiyon (ICSI) yönteminde sebebi ve mekanizması anlaşılmasa da monooryonik ikizlerde klasik IVF yöntemine göre artış olduğu izlenmektedir.
   
Mikroenjeksiyon ile tüp bebek yönteminin farkı nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mikroenjeksiyonun tüp bebek yönteminden farkı nedir

  Mikroenjeksiyonun tüp bebek yönteminden farkı nedir

  Tüp bebek yönteminde, vücut dışına alınan sperm ve yumurtalar laboratuvarda özel bir ortamda bir araya getirilerek döllenmenin kendiliğinden oluşması beklenir. Hareketleri ve dölleme kapasitesi yetersiz, az sayıda ve şiddetli şekil bozukluğu gösteren spermler yumurtayı kendiliğinden delerek döllenmeyi sağlayamazlar. Bu durumda spermler yumurta içine enjekte edilerek döllenme sağlanır. Bu...
 2. Tüp bebekle Mikroenjeksiyon arasındaki fark nedir?

  Tüp bebekle Mikroenjeksiyon arasındaki fark nedir?

  Arkadaşlar bende mikroenjeksiyon yaptıranlardanım.Tüp bebekle mikroenjeksiyonun tüm aşamaları aynı aralarındaki tek farkı konumuzda görüceksiniz:) Yumurta toplanmasına kadar olan basamaklar aynı iken klasik tüp bebekte spermler ile yumurta aynı tüpte aynı damlalar içinde doğal döllenmeye bırakılır. ICSI de ise her yumurtaya bir sperm enjekte edilir. ICSI (Intrasitoplazmik Sperm Injeksiyonu...
 3. Mikroenjeksiyon ile Tüp Bebek aynı şeymidir?

  Mikroenjeksiyon ile Tüp Bebek aynı şeymidir?

  Merhaba Melekler. Ben merak ediyorum.Acaba tüp bebkle mikroenjeksiyon denilen şey aynı uygulamamıdır?
 4. İlaçsız Tüp Bebek Yönteminin Avantajları Nelerdir?

  İlaçsız Tüp Bebek Yönteminin Avantajları Nelerdir?

  ilaçsız tüp bebek nedir,ilaçsız tüp bebek nasıl yapılır,ilaçsız tüp bebeğin avantajları,ilaçsız tüp bebek başarı oranı,ilaçsız tüp bebek hakkında bilgiler IVF (klasik tüp bebek) tedavisinde overlerin (yumurta) olgunlaşmasıyla overler toplanır ve yumurtalar olgunlaşmadan elde edilir. Vücudun dışarısında, laboratuar ortamına alınarak olgunlaşması sağlanır. Bu işlemin gelişmesindeki sebep,...
 5. Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon Farkı

  Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon Farkı

  tüp bebek nedir,tüp bebek nasıl yapılır,mikroenjeksiyon nedir,mikroenjeksiyon nasıl yapılır,tüp bebekle mikroenjeksiyon arasında ne fark var,mikroenjeksiyonmu tüp bebekmi hakkında bilgiler Tüp bebek yönteminde kullanılan mikroenjeksiyon yöntemi nedir? Üremeye yardımcı olan tekniklerden bir tanesi mikroenjeksiyon yöntemidir. Üreme sağlanabilmesi, anne ve babanın çocuk sahibi olabilmesi...

Sayfayı Paylaş