1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  milanoda tatil

  Konu, 'Avrupa Tatil Beldeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  milanoda alışveriş milano da alışveriş milanoda gezilecek yerler milano gezilecek yerler milano
  İtalya'nın modern yüzü; sempatik, genç ve çok çekici... Tam bir "Moda" kenti...

  MİLANO BİLGİLERİ

  Uçuş süresi : : 3 saat (İyi Yolculuklar)
  Para birimi : Euro
  Yüzölçümü : 1,982 kilometrekare
  Saat farkı : Saatlerinizi 2 saat geri almayı unutmayın!
  Resmi dil : İtalyanca
  Sıcaklık : Karasal iklim hüküm sürmektedir. Kış ayları ya murlu ve karlı geçer. Sonbahar ve ilkbahar daha ılıman geçerken Temmuz ve A ustos ayları çok sıcaktır.
  Nüfus : Yaklaşık 4,251,000
  Vize : Schengen vizesi gerekiyor

  ÖNEMLİ TELEFONLAR

  Nasıl telefon edilir : 00+90+alan kodu+telefon numarası. Cep telefonları çalışmaktadır.
  Türk konsoloslu u : Via San Barnaba, 30 20122. Tel.: (3902) 551 33 70
  Telefon kodu : Ülke kodu: 39 Milano: 02
  Ambulans : 118
  Polis : 112 , 113

  Kuzeyli Milano

  İtalya'daki genel inanışa göre, daha dorusu Milanoluların inanışlarına göre, kuzey İtalya Avrupalıdır; güneydekiler ise köylü. Bu yüzden ço u kuzeyli İtalya'nın gerçek başkenti olarak Milano'yu kabul eder. Milano moderndir, Milano tarihini unutmamıştır ve kalitelidir. Zaten 1805 senesinde İtalya birleşti i zaman ilk başkent de Milano olmuştur. Tarihinde istilalar sonucu 3 kere baştan yapılanmak zorunda kalan Milano'yu, politika dışında her şeyin başkenti olarak kabul edebiliriz. Moda, sanat ve kültürün başkenti olmakla yetinmeyip; İtalya ekonomisinin de merkezi halindedir.

  Milano'nun Kalbi: Duomo Meydanı


  Adını kuzeyindeki katedralden alan bu meydan, Milano'da her şeyin başlangıç noktası olarak kabul edilir. E er Milano'yu gezmek için bir günününüz varsa, her şeye burdan başlamalısınız. Duomo size yol gösterecektir.

  1865 senesinde ünlü mimar Giuseppe Mengoni tarafından yapılan Kral Victor Emanuel'in heykelini de Duomo'da bulmanız mümkündür. Duomo'da katedralin yanında dünyanın ilk alışveriş merkezi kabul edilen Galeri de bulunmaktadır. Bu galeri Mengoni'nin son eseridir çünkü galerinin yapımı sırasında iskeleden düşerek hayatını kaybetmiştir. Milano'nun en ünlü ve en büyük meydanı, sizlere Milano'nun kalbini gösteriyor. Tarihi mekanları ziyaret edebilir, arkadaşlarınızla sımsıcak bir 'cappuccino' yudumlayabilir, enfes İtalyan yemeklerinin tadına bakabilir, alışverişinizi doya doya yapabilir ve yepyeni insanlarla tanışabilirsiniz.

  Son yıllarda Duomo özellikle gençlerin u rak yeri haline geldi. Yine de her yaştan insanı burada bulmanız mümkün. Yanınıza gelip tanışmak isteyenşer olursa, sakın şaşırmayın. Bu Milano'da normal sayılan bir tanışma şekli.. Konserler oldu u zaman tıka basa dolan meydan, Milano'nun havasını soluyabilece iniz en güzel alanlardan birisidir.

  Katedral: Avrupa'nın en ünlü binalarından sayılan bu gotik katedral, 40.000 kişinin sı abilece i kapasitede inşa edilmiştir. Milano'da tüm yollar katedrale çıkacak şekilde düzenlenmiştir, bu da katedralin Milano tarihindeki önemini açıkça göstermektedir. Yapımı 500 yıldan fazla süren ve hala devam eden bu katedral Milano'nun sembolü haline gelmiştir.

  Katedralin dış cephesindeki işlemeler ola anüstüdür. Gotik sanatının inceli i, İtalyan kültürünün zevkiyle buluşmuş ve ortaya inanılmaz bir yapı çıkartmıştır. 135 kulesinden en yükse i 107.5 m.dir ve üzerindeki Madonna heykeli altından yapılmıştır. Katedralin içi de dışı kadar büyüleyicidir. Muhteşem işlemelerin yanında, heykeller ve tablolar da sizi büyüleyecektir.


  Sforzesco Kalesi
  Sforzesco Kalesi: Dante Caddesi üzerinde, Sempione Parkı içinde bulunan bu kale; Milano'nu görülmeye de er yapıları arasında yer alıyor. Zaten şehiriçinde dolaşırken bu yapıyı görüp de merak etmemeniz imkansızdır. Rönesans Dönemi'nin en büyük yapısı olan bu kalenin de işik bölümlerinde sergilenen de işik eserleri ziyaret etmek mümkündür. Eski Sanatlar Müzesi de kalenin içinde görülebilecek alanlardandır.

  Stazione Centrale (Gar Binası): Monte Napoleone caddesini takip ederseniz, Milano kentinde faşizmin en önemli eserlerinden biri olan gar binasına ulaşırsınız. O kadar görkemli bir yapıdır ki içine girdi iniz andan itibaren kendinizi küçücük hissedecek ve faşizmin temelinde yatan baskıyı anlayacaksınız.

  Santa Maria Della Grazie Kilisesi: 'Centro' olarak adlandırılan eski şehir merkezi de sanat ve tarih meraklılarına birçok seçenek sunuyor. Bu bölgede bulunan Santa Maria Kilisesi de 15. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş bir Rönesans kilisesidir. Geçmişinde manastır yemekhanesi olarak kullanılmış bu yapı, ününü Leonardo Da Vinci'nin 1495-1497 seneleri arasında yaptı ı 'Son Yemek' adlı tablosuna ev sahipli i yapmasından almaktadır.

  Poldi-Pezzoli Müzesi: Leonardo Da Vinci'nin 'Son Yemek' tablosundan sonra Milano'da en çok sevilen tablo bu müzede sergilenmektedir: Antonio Pollaiolo'nun 'Bir Kadının Portresi'. Bu portrenin, Milano'nun zerafetini ve kalitesini yansıttı ı söyleniyor.

  Sant'Ambrogio Kilisesi: 4. yüzyılda Alman soylularından San Ambroso tarafından inşa edilmiştir. 11. ve 12. yüzyıllarda ise zamanın Romaneski tarzında onarılmış ve günümüze kadar yapısını korumuştur.

  Kültür ve Tarihin Harmonisi


  La Scala
  La Scala: Dünyanın en ünlü opera binalarından biri, kendisine Milano'da yer bulmuştur. Bir karnaval galası sırasında yanan ilk binanın yerine 18. yüzyılda ikincisi inşa edilmiştir.

  La Scala'nın sezonu her sene 7 Aralık'da, St Ambrose gününde açılıyor. Galeria Vittoria'dan çıkıp Scala Meydanı'ndan geçerek ulaabildi iniz La Scala Opera Evinde sahnelenen tüm gösterilen geceyarısından önce bitme zorunlulu u vardır. E er gerekirse gösterime erken başlanılan La Scala'da, performans başladıktan sonra içeriye kesinlikle kimse alınmaz.

  Brera Resim Galerisi: 1809 senesinde Napolyon tarafından açılmış bu galeri eski şehir merkezinde bulunmaktadır. Napolyon Dönemi'nde İtalya'nın her bölgesinden zorla el koyulmuş eserler 38 ayrı odada sergilenmektedir. Giovanni Bellini ve Mantegna'nın İsa'nın ölümünü resmeden tabloları en ilgi çeken eserlerdendir.

  İtalya'nın Moda Başkentinde Alışveriş

  Paris ve New York ile birlikte dünyanın 3 moda başkentinden sayılan Milano, İtalya'nın da moda merkezidir. Bunun sonucunda da kentin en önemli özelliklerinden biri sahip oldu u lüks dükkanlar ve alışveriş yapılabilecek mekanlarıdır. Caddelerinin güzelli i bu muhteşem dükkanların çeşitlili iyle renkleniyor.

  Vittoria Emanuele Galerisi: Duomo'nun içinde bulunan bu galeri, alışveriş için Milano'nun en gözde mekanlarından birisidir. Duomo'nun görkemiyle modern yaşamın ünlü modacılarını biraraya getirmiş olan bu mekan, her yaştan Milanolunun buluşma noktasıdır. 19. yüzyılda yapımı tamamlanmış bu caddenin üstü çelik ve camdan bir yay tavanla kaplıdır. Bu yüzden dünyanın ilk alışveriş merkezi oldu u söylenmektedir. Galerinin bir di er önemi de yollarının kesişti i yerde, zeminde bulunan bo a figürüdür. Galerinin içinde Prada dükkanından ünlü Bocca ve Rizzoli kitabevine kadar her türlü alışveriş imkanını bulmanız mümkündür.


  Montenapoleone Caddesi
  Quadrilatero d'Oro: (Altın Dörtgen) Spiga, Montenapoleone, Sant'Andrea ve Borgospesso caddelerinin buluştu u bu bölge İtalya'da pahalı alışverişin merkezi sayılıyor. Dünyanın önde gelen tüm ma azalarını bu küçük bölgede bulmanız mümkündür. Özellikle Montenapoleona Caddesi dünya sosyetesinin alışverişte tercih etti i en önemli merkezlerden biridir. Prada, Armani, Gucci, Tiffany ve Louis Vuitton gibi dünyanın en ünlü markalarını bu caddelerde bulmakla kalmayıp, malikane benzeri dükkanlarına şaşırıp kalacaksınız.

  Boenos Aires Caddesi: Di er alışveriş caddelerine kıyasla daha ucuz dükkanları bulabilece iniz bölgedir. Milano halkının genelde alışverişini bu cadde üzerindeki dükkanlardan yapmasının nedeni de bu fiyat farkıdır. Yürürken sokak aralarına dikkatli bakarsanız birkaç tane kebapçıya da rastlayabilirsiniz!

  İtalyan Mutfa ı'nın De işik Tadları

  İtalya'nın bu modern şehrinde 'İtalyan' olmanın avantajıyla birleşip önünüze sunulan o kadar çok seçenek var ki siz de şaşıracaksınız.

  Tabi ki pizza Milano'da aklınıza ilk gelebilecek seçeneklerden olmalıdır. Şehrin her tarafında küçük de olsa pizzacı bulmanız mümkündür. Hatta İtalyanlar'ın dışarıda yemek yemeyi çok sevmelerinden dolayı bazı yerlere önceden rezervasyon yaptırmadan gitmeniz, çok sıra beklemeniz ya da o gece aç kalmanız anlamına gelecektir.

  Makarna da İtalyan kültürünün klasik yemek türlerindendir. Özellikle de işik soslarla hazırlanmış makarnalara doyamayacaksınız. Kabak sosuyla özel hazırlanan tortellini, genelde el yapımı oldu u için sadece bazı pastanelerde bulunabiliyor, kesinlikle denemeniz gereken makarna çeşitlerindendir.

  Sadece makarna ve pizzayla Milano'da karnınızın doyaca ınızı sakın düşünmeyin! Ve tabi ki 'risotto' yemeden İtalya'yı terk etmeyin... Türk mutfa ının pilavının bir benzeri, fakat de işik hazırlanan ve parmesan peyniriyle servis yapılan bu pirinç yeme ine bayılacaksınız! Parmesan peynirinin yanında, İtalya'nın ünlü oldu u bir di er alan da çok çeşitli peynirleridir. Bunlardan en az birkaç tanesini de denemeyi unutmayın.

  Tatlıdan bahsetmeden İtalyan mutfa ını tanımak imkansızdır. Özelikle sabahları işe giden İtalyanların durup kahvelerini yudumladı ı, hafif bir sandviç yedikleri kafelerde inanılmaz lezzetteki tatlıları bulmanız mümkündür. Ayrıca pizza İtalyanların muıtfa ında o kadar yer etmiştir ki, pastanelerde tatlıların yanında dilimle pizza satılmaktadır. Tiramisu, Milano festival zamanına özel 'chiacchiarare' tatlısı ve profiterol Milano'da bulundu unuz süre içerisinde sizi tatlı ba ımlısı yapabilir.

  Milano'da restoran, bar ve kafelerde genelde Türkiye'de görmeye pek alışık olmadı ımızı bir uygulama var. Ne içerseniz için, ne yerseniz yiyin; bütün bu ödeyeceklerinizin yanında bir de masa parası alınıyor. Hesap geldi inde fazla oldu unu düşünüyorsanız, bu masa parasını da hesaba katmayı unutmayın.

  Milano'da E lenmenin Saati Yoktur

  Milano'nun gece hayatıyla İstanbul'un gece hayatı büyük benzerlikler gösteriyor. Klüplerin ve barların çeşitlili i, kenti her çeşit e lenceye hazırlıklı hale getiriyor. Özellikle gençlerin 'passeggiata' ismi verdikleri, birbirlerini görüp görülmek için ünlü caddelerde dolaşmaları, Türkiye'de 'piyasa yapmak' terimi ile gerçekten örtüşüyor. Genelde Milano'da gece böyle başlar...

  Daha geç saatlerde bir bara gidişten önce, genelde 18:00-21:00 arası, 'Happy Hour' olarak adlandırılan uygulamayla kocaman bir kokteyl içip açık büfe diledi iniz kadar yemek yiyebilirsiniz. Müzik eşli inde yapaca ınız bu akşam yeme i sonrası barlar size çok daah zevkli gelecektir. Ya da zaten yemek yediyseniz, içkinizi 'aperatif' ile hafif bir şeyler atıştırarak tamamlayabilirsiniz.


  İtalya'nın en canlı gece hayatına sahip şehir olarak bilinen Milano'da, özellikle 2 bölge öne çıkıyor; Brera Galerisi'nin çevresindeki sokaklar ve Milano'nun güneyindeki Ticinese-Navigli Bölgesi. Burada sokaklar boyunca dizilmiş bar ve gece klüplerini bulmanız hiç de zor olmayacaktır. Geceler Milano'da genelde 04:00 civarı sona erer. Çıkışta e er karnınız aç olursa, yol kenarlarında bulaca ınız sosisli sandviç satan seyyar satıcılara u ramak geceyi kapatmanın en güzel yolu olacaktır.

  Haftaiçi dışarı çıkmak istiyorsanız, çarşamba günleri genelde her yer haftasonu gibi dolu oluyor. Perşembe günleri ise üniversite ö rencilerinin e lenme zamanı; ço u bar ve klüpte onlara özel e lence ve partiler düzenleniyor.

  Sigara Tiryakilerine Kötü Haber: Vietato Fumare!

  10 Ocak 2005 tarihinden itibaren İtalya sınırları içindeki tüm bar, restoran vb. kapalı mekanlarda sigara yasa ı başlamıştır. 'Vietato Fumare' yazısını gördü ünüzde bu yasa ı aklınıza getirmeniz ve çakmak ya da kibritinize uzanmamanız gerekiyor! Tabi e er bu mekanlar özel sigara içilen salonlara sahip de ilse... Sigara içmenin yasal oldu u odalarda/bölümlerde 'Sala Fumatori' yazısını görmeniz mümkündür. Dikkatli olmanızı öneriyoruz çünkü sigara içilmeyen alanlarda elinizde sigarayla yakalanmanın cezası gayet yüksek!

  Milano'da Ulaşım

  Uluslararası gelişlerde Milano Malpensa Havaalanı ziyaretçilere hizmet etmektedir. Ayrıca Avrupa'nın di er önemli şehirlerden de hızlı tren ya da Interrail yoluyla da Milano'ya ulaşmak mümkündür.

  Milano'da yollara çıktı ınızda ilginizi çekecek ilk şey yolların temizli i ve caddelerin düzeni olacaktır, İstanbul ile farkı göreceksiniz. Birçok merkez daire şeklinde oldu u için yürümeye kalkıp da kaldırımlardan devam ederseniz sonunda başladı ınız yere geri dönmüş olursunuz. Bu da kaybolma ihtimalinizi büyük ölçüde azaltacaktır.

  Şehiriçi ulaşımda özellikle metro kullanımı çok yaygındır ve çok gelişmiştir. Yer altından oldu u gibi yer üstünden de şehir içinde ulaşımı sa lamaktadır. Şehrin tüm noktalarına metroyla kolayca ulaşabilirsiniz. Her istasyonda yol haritası oldu undan yolunuzu bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz. Yaygın ve fiyatı uygun bir di er toplu taşıma aracı da otobüslerdir

  Milano'da taksi kullanımı da yaygındır. Fakat Türkiye'den çok daha pahalı oldu unu unutmayıp ona göre kendinizi ayarlamanızı tavsiye ediyoruz. Genelde taksimetrenin açılışı 3 Euro civarındadır. Fakat bu gece-gündüz zaman dilimine göre de işti i gibi, gitti iniz yere göre de de işebiliyor.

  Milano'da otomobille birlikte en fazla kullanılan ulaşım aracı özel motorsikletlerdir. Milano'da kafanızı nereye çevirirseniz çevirin aralardan geçen motosikletlere rastlayabilirsiniz, rastlamasanız bile motor sesleri hep kula ınızda olacaktır. Bunları kullananların sadece ö renciler oldu unu sanmayın; üzerinde takım elbisesi, arkasında çantası ve kafasında kaskıyla birçok çalışan insanı da motor üzerinde görmeniz zor olmayacaktır. 'Vespa' adı verilen bu küçük motorlar, Milano'da yaşamı çok kolaylaştırıyor.

  Bazı günler -özellikle haftasonları- Milano'da taşıtların trafi e çıkışları yasaklanır. Hava kirlili ini önlemek ve azaltmak amacıyla yapılan bu uygulama sırasında Milano sokaklarında yayalardan başka hiçbirşey görmeniz mümkün olmaz. Böyle zamanlarda Milano sokaklarında yürümek gerçekten de çok e lenceli ve dinlendirici oluyor. Ancak önceden haber verilen bu günlere dikkat etmenizi ve gezilerinizi ona göre ayarlamanızı öneriyoruz.


  Git: Sant'Andrea Caddesi'nde Armani dükkanına git
  Seyret: Venezia Caddesi'nde, Planetario'da, yıldız gösterisini seyret
  Kaçırma: San Siro'da gidebilece in bir futbol maçı varsa sakın kaçırma
  Dikkat et: Milano'nun kış so u una dikkat et
  Tadına Bak: Festival zamanı çıkan 'chiacchiarare' tatlısınının tadına bak
  Hayran Kal: Duomo Katedrali'nde, altın Madonna heykeline hayran kal
   
milanoda tatil konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tatil

  Tatil

  Rüyada tatil görmek, işlerinizin yoğunluğu nedeniyle çok yorgun olduğunuzu, dinlenmeniz gerektiğini bildirir. Rüyada tatil görmek, işlerinizin yoğunluğu nedeniyle çok yorgun olduğunuzu, dinlenmeniz gerektiğini bildirir. Güzel imkanlar, huzurdur.Rüyada görülen tatil, issizlik ve tenbellige isarettir.
 2. Milano

  Milano

  YOLCULUK ÖNCESİ Lombardia Bölgesinin başkenti, İtalya'nın ikinci büyük şehridir. Şöhretli mağazalarından gökdelenlerine kadar, kentsel heyecanın nabzının attığı mali ve ticari merkezidir. Şimdiye kadar bazı eski ve su götürmez bir şekilde önemli sanat ve mimarisinin evi olmuş Milano, sahip olduğu şöhretini, modernizm aşıklarına borçludur. Milano, ülkenin iletişim ve ulaşım merkezidir. Şehrin...
 3. Milano Tatil Bilgileri

  Milano Tatil Bilgileri

  YOLCULUK ÖNCESİ Lombardia Bölgesinin başkenti, İtalya'nın ikinci büyük şehridir. Şöhretli mağazalarından gökdelenlerine kadar, kentsel heyecanın nabzının attığı mali ve ticari merkezidir. Şimdiye kadar bazı eski ve su götürmez bir şekilde önemli sanat ve mimarisinin evi olmuş Milano, sahip olduğu şöhretini, modernizm aşıklarına borçludur. Milano, ülkenin iletişim ve ulaşım merkezidir. Şehrin...
 4. Milano Hakkında Bilgi ve Milano Resimleri

  Milano Hakkında Bilgi ve Milano Resimleri

  italya milano resimleri milano hakkında bilgi şehri italya şehri Kuzey İtalya da bir şehir. Nüfusu metropol alanın 4 Milyon civarındadır. Ülkenin ve Avrupa'nın en gelişmiş ve en zengin şehirlerinden biridir. Omomotiv ve moda sektörü şehrin en önemli gelir kaynağıdır. Özellikle İtalya Cumhuriyeti ya da kısaca İtalya (İtalyanca:Repubblica Italiana) Avrupa'nın güneyinde, çizme biçimli bir...
 5. 2015 Ferre Milano Saatleri

  2015 Ferre Milano Saatleri

  ferre milano saatleri,2015 ferre milano saat modelleri,en şık ferre milano saatleri,en güzel ferre milano saatleri,en son trend ferre milano saatleri Dünyaca ünlü moda tasarımcısı Gianfranco Ferre tarafından yaratılan modanın güçlü markası Ferre Milano, şık ve iddialı saat koleksiyonuyla karşınızda.Günün her anında stilinize güç katacak saat modelleriyle Ferre Milano, tarz meraklılarını...

Sayfayı Paylaş