1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.136
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Milli Mücadele Döneminde Gazeteler ve Basının Durumu Neydi ?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Milli Mücadele Döneminde Basın
  Milli Mücadelemizin başladığı dönemlerde birazdan sizlerle bilgilerini paylaşacağımız bağzı gazeteler işkalcilerden yana, bağzıları ise milli görüş şuuru ile ülkelerini destekleyen türde yazılar yayınlamışlardır. Bu gazetelerle alakalı bilgileri şimdi sizlerle paylaşmak istiyoruz.
  < Konu Resmi..>

  < Konu Resmi..>

  Öncelikle, matbaanın Osmanlıya girişinden beri Türk Basınının merkezi olan İstanbul Basını ve savunduğu fikirleri incelemekte yarar bulunur.

  A.İSTANBUL BASINI:


  Mondros Mütarekesinin 30 Ekim 1918 yılında imzalanmasından sonraları, İstanbul Basını içindeki kamplaşma artmış ülke sorunları yerine şahsi hesaplaşmaların peşinde koşulmuştur. İttihat ve Terakki Fırkasının basın üzerindeki etkinliği azalırken, muhaliflerin ve özellikle özgürlük ve İtilaf Fırkasının sesi yükselmeye başlamıştır. Basının 1 kısmı Ocak 1919da İttihatçılar tutuklanmaya başlayınca bunu alkışlamış, çoğu ise bu duruma karşı 1 tavır sergilemişlerdir. Bu ayrılık 15 Mayıs 1919da İzmirin işgaliyle daha da ilerlemiştir. Nihayet Mustafa Kemalin 19 mayıs 1919da ulusal Mücadeleyi başlatmasıyla basındaki bu ayrışma bütün 1 netlik kazanmış ve birtakım gazete ve dergiler millici 1 çizgide ilerlerken çoğu da işbirlikçi ve işgalden yana 1 tutum takınmışlardır.
  5 Şubat 1919 tarihli Osmanlı Hükümeti kararnamesi ve arkasından 16 Mart 1920de İstanbulu işgal eden hasım kuvvetlerinin baskı ve sansürü yüzünden, Mustafa kemal ve ulusal Mücadele destekleyen İstanbul gazeteleri cesur ve bilinçli yayın yapamıyorlardı. Gazetelerin pek epey sayfası sansür yüzünden boş çıkmaktaydı. İstanbul basını yalnız 1921 yılında milli Bağımsızlık Savaşı hakkına veri verme olanağı elde etmiştir.

  1.MİLLİ MÜCADELE YANLISI BASIN:

  a)İleri: 1919 yılında Celal Nuri İleri ve kardeşi Suphi İleri tarafından yayınlanmaya başlamıştır. İttihatçıları ve Osmanlı Hükümetini eleştirmiş, ulusal Mücadelenin adeta İstanbuldaki sözcüsü olmuştur. 1924 yılına kadar yayınını sürdürmüştür.

  b)Vakit: 27 ekim 1917 tarihinden itibaren Hakkı Tarık akıl ve Mehmet Asım akıl tarafından çıkarılan gazetenin başyazarı; Ahmet Emin Yalman idi. Bu gazete epey kuvvetli 1 yazar kadrosuna sahip idi. milli direnişi her gücü birlikte destekleyen, günlük bi şekilde yayınlanan, yüksek tirajlı 1 gazete idi.

  c)Yenigün: iki eylül 1918 tarihinde, Yunus Nadi tarafından yayınlanmaya başlamıştır. ulusal Mücadeleyi desteklediği için 13 Nisan 1920de Yunus Nadi gazetesini, İngiliz baskısı nedeniyle, kapatmış ve matbaasını Ankaraya taşıyarak Yenigün adlı gazetesiyle 1924 yılına kadar yayınına sürek emiştir.

  d)Akşam: 9 Mayıs 1918de Falih Rıfkı Atay ve Necmettin sadak tarafından kurulmuştur. ulusal Mücadeleyi desteklemiş ve Ankaraya muhabir Göndermiştir.

  e)İkdam: 1894-1928 yılları arasında yayınını sürdüren gazete Ahmet Cevdet Oran tarafından çıkarılan gazete çoğunlukla ulusal mücadele yanlısı olmuştur.


   
Milli Mücadele Döneminde Gazeteler ve Basının Durumu Neydi ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Milli Mücadele Yıllarında Dağköy

  Milli Mücadele Yıllarında Dağköy

  19 mayıs dağköy dağköy 19 mayıs dağköyü dağköyü yaşadığımız ilin milli mücadele yıllarına ait fotoğraflar Bölgemizin Milli Mücadele yıllarındaki durumuna ışık tutacağına inandığımız Bu röportaj Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet SEVEN tarafından Aralık 1997 yılında yapılmış ve Samsun İli, 19 Mayıs İlçeKaymakamlığı tarafından çıkarılan 19Mayıs Bülteni nin 8. sayısında yayınlanmıştır. MİLLİ...
 2. Milli mücadele döneminde basın

  Milli mücadele döneminde basın

  Milli mücadele yanlısı basın ve milli mücadele yıllarında gazetelerin durumunu anlatan birm yazı arıyorum varsa memnun olurum. Teşekkür ediyorum.
 3. Milli mücadele döneminde çıkarılan gazeteler hakkında

  Milli mücadele döneminde çıkarılan gazeteler hakkında

  Milli mücadelemiz ve kurtuluş savaşı döneminde Türkiye'de çıkan gazetelerle ilgili bilgiler... İRADE-İ MİLLİYE gazetesi 14 Eylül 1919 da Mustafa Kemal’in direktifleriyle açılıp, Mustafa Kemal’in 18 Aralık 1919 tarihinde Anakaraya gelişine kadar tüm yazılarının Atatürk’ün direktifleriyle yazıldığı 1922 yılında matbaasının yanması ve İstiklal mahkemesince kapanan gazetedir. İradeyi Milliye...
 4. Milli Bayramlar ve Tarihleri nelerdir?

  Milli Bayramlar ve Tarihleri nelerdir?

  Milli Bayramlar ve Tarihleri nelerdir? Lütfen bununda konusunu açın ve bilgi verin bize
 5. Danişmentliler Beyliği Döneminde Sivas'ın Durumu Nedir ?

  Danişmentliler Beyliği Döneminde Sivas'ın Durumu Nedir ?

  Danişmentliler Döneminde Sivas'ın Durumu Sivas Danişmentliler Döneminde Sevgili melekler, en son sizlerle paylaştığımız Danişmentliler Beyliği hakkında ansiklopedik bilgi konumuzun ardından bu sayfamızda da Danişmentliler Döneminde Sivas'ın Durumu hakkında bilgiler vereceğiz... Birçok İslâm kaynaklarındaki bilgilere göre Sivas Bölgesi'nin Niksar, Tokat, Amasya, Kayseri ve Elbistan...

Sayfayı Paylaş