Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan İçin İnşa Ettiği Cami : Mihrimah Sultan Camii

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan İçin İnşa Ettiği Cami : Mihrimah Sultan Camii
Bu konu; Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan için yaptığı cami, Mihrimah Sultan camii ile ilgili bilgiler vermektedir.
Sevgili melekler, Osmanlının başmimarı Mimar Sinan ümitsiz bir şekilde Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın kızı Mihrimah Sultan'a aşık olmuştu. Kavuşamayacağını bile bile duyduğu bu aşkını kalan ömründe yaptığı eserlerde dile getirdi. Saraydan gelen istekle yaptığı cami Mihrimah Sultan Camii idi. İşte bu hüzünlü öykünün ayrıntıları...
Mihrimah Sultan Cami


İstanbul’da Mihrimah Sultan’ın adını taşıyan iki cami vardır. Her ikisi de Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılmıştır.Bunların ikisi de Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

Bu camilerin ortak hikayesi şöyledir:

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister.Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır. Sonuçta Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir.

Mimar Sinan Mihrimah'ın aşkı ve sarayın isteğiyle ilk camiyi yapmaya koyulur. Üsküdarda 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir.Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini verir.

İkinci Cami Edirnekapıdadır ancak bu kez padişah fermenı olmadan yapar koca Sinan bu camiyi.Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeliğini aydınlatır.

Bu iki caminin aşkı anlatan ortak bir özelliği vardır. Mihrimah kelime anlamı olarak;Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir.Mihrimah Sultan'ın doğum tarihi ise gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart'dır.

Bu tarihte iki camiyi de aynı anda görebileceğiniz bir yer seçtiğinizde göreceğiniz manzara şudur:

Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından ay doğar!
 

Benzer İçerikler

Üst