1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan İçin İnşa Ettiği Cami : Mihrimah Sultan Camii

  Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan için yaptığı cami, Mihrimah Sultan camii ile ilgili bilgiler vermektedir.  Sevgili melekler, Osmanlının başmimarı Mimar Sinan ümitsiz bir şekilde Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın kızı Mihrimah Sultan'a aşık olmuştu. Kavuşamayacağını bile bile duyduğu bu aşkını kalan ömründe yaptığı eserlerde dile getirdi. Saraydan gelen istekle yaptığı cami Mihrimah Sultan Camii idi. İşte bu hüzünlü öykünün ayrıntıları...
  < Konu Resmi..>
  Mihrimah Sultan Cami


  İstanbul’da Mihrimah Sultan’ın adını taşıyan iki cami vardır. Her ikisi de Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından yaptırılmıştır.Bunların ikisi de Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

  Bu camilerin ortak hikayesi şöyledir:

  Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan on yedisine bastığında, iki kişi onunla evlenmek ister.Kızla evlenmek isteyenlerin biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeriyse Mimar Sinan’dır. Sonuçta Padişah kızını Rüstem Paşa’ya verir.

  Mimar Sinan Mihrimah'ın aşkı ve sarayın isteğiyle ilk camiyi yapmaya koyulur. Üsküdarda 1540 yılında Mihrimah Sultan Camii’nin temelini atar ve 1548’de bitirir.Camiyi yaparken, eserine sanki “etekleri yerleri süpüren bir kadının” dış çizgilerini verir.

  İkinci Cami Edirnekapıdadır ancak bu kez padişah fermenı olmadan yapar koca Sinan bu camiyi.Minaresi otuz sekiz metredir, bir adet incecik kubbesi üzerindeyse yüz 61 pencere, camiin iç güzeliğini aydınlatır.

  Bu iki caminin aşkı anlatan ortak bir özelliği vardır. Mihrimah kelime anlamı olarak;Farsca’da “Güneş ve Ay” anlamına gelir.Mihrimah Sultan'ın doğum tarihi ise gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart'dır.

  Bu tarihte iki camiyi de aynı anda görebileceğiniz bir yer seçtiğinizde göreceğiniz manzara şudur:

  Edirnekapı camiinin tek minaresi ardından tepsi gibi kıpkırmızı güneş batarken, Üsküdar’daki camiinin ardından ay doğar!


   
Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan İçin İnşa Ettiği Cami : Mihrimah Sultan Camii konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mimar Sinan Ve Büyük Aşkı Mihrimah Sultan

  Mimar Sinan Ve Büyük Aşkı Mihrimah Sultan

  "Bir çoğumuz Mimar Sinan hayatı ve eserleri hakkında yazılar okumuşuzdur, bugün mimar sinanın belkide hiç duymadığınız bir anısını anlatmak istiyorum sizlere Mimar Sinan ve büyük aşkı Mihrimah Sultan,Osmanlı’nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve büyük aşk’ı Hürrem Sultan’ın bir kız çocuğu gelir Dünya’ya . Efsane bir ask’ın meyvesidir bu çocuk ve bu yüzden belki efsane...
 2. Mihrimah Sultan ve Mimar Sinan Muhteşem aşk.

  Mihrimah Sultan ve Mimar Sinan Muhteşem aşk.

  mihrimah sultan mimar sinan aşkı aşk hikayesi hayatı burada arkadaşlar Osmanlı'nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın ve büyük aşk'ı Hürrem Sultan'ın bir kız çocuğu gelir Dünya'ya . Efsane bir ask'ın meyvesidir bu çocuk ve bu yüzden belki efsane aşkların en temeline en masalsı olanına ithafen ismi Mihrimah konulur Mihr-ü Mah Farsça da Güneş ve Ay demektir. Zaman hızla geçmiş...
 3. Mihrimah Sultan Mezarı

  Mihrimah Sultan Mezarı

  Mihrimah Sultan Mezarı nerede? Arkadaşlar hürrmin kızı Mihrimah Sultan Mezarı mezarı nerede
 4. Mihrimah Sultan Kimdir

  Mihrimah Sultan Kimdir

  Mihrimah Sultan Kimdir biyografisi hayatı hakknıda yazı baktım bulumadım sitenizde lütfen ekleyin
 5. Ve Mimar Sinan Mihrimah Sultan' Aşık Oluyor!

  Ve Mimar Sinan Mihrimah Sultan' Aşık Oluyor!

  Bu sayfa; Ve Mimar Sinan Mihrimah Sultan' Aşık Oluyor! haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Muhteşem Yüzyıl dizisinin başlamasından bu yana gerçek olup olmadığı belli olmayan ancak efsanevi bir şekilde anlatılan Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan'ın aşkının bu dizide yer alıp almayacağını merak ediyordum. Sonuçta bu dizi bir kurgu ve dizinin zeki senaristleri de bu...

Sayfayı Paylaş