Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan'a Duyduğu Ölümsüz Aşktan Haberiniz Var mı ?

  Konu, 'Osmanlı Tarihi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultana Aşkı ile ilgili bilgiler vermektedir.  Sevgili melekler, ekranların reyting rekortmeni dizilerinden Muhteşem Yüzyıl büyük bir izleyici kitlesini her hafta televizyon başına kilitliyor. Yeni yayın dönemiyle birlikte Hürrem'in çocuklarını büyümüş olarak izleyeceğimiz Muhteşem Yüzyıl dizisinde yeni entrikalarla karşılaşacağımız kesin, bu konuda senaristleri tebrik etmek lazım :) Tarihten alıntı yapılıp kurgulanarak yapılan dizide merak ettiğim şeylerden biri de Mimar Sinan'ın Hürrem'in kızına olan büyük aşkının işlenip işlenmeyeceği. Evet , doğru okudunuz, 50 yaşında ki Koca Sinan gönül bu ya, Kanuni'nin kızı Mihrimah Sultan'a aşık olmuş ancak bu aşkını hep gizlemek zorunda kalmış. Tek yapabildiği meydana getirdiği eserlerde hislerini ifade etmeye çalışmak olmuş. Bakın Mimar Sinan neler yapmış aşkı için...:)
  [​IMG]  Osmanlı’nın büyük cihan padişahı ‘’Muhteşem" lakaplı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve büyük aşk’ı Hürrem Sultan’ın bir kız çocuğu gelir Dünya’ya . Efsane bir askın meyvesidir bu çocuk ve o masalsı aşkın meyvesine Mihrimah adı konulur.

  Farsça'da Güneş ile Ay anlamına gelen adını, babası Sultan Süleyman koyar.

  Gece ile gündüzün birbirine eşitlendiği günün müjdesidir Mihrimah Sultan.

  Zaman geçip Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde İki talibi olur. Biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa dır. Diğeri ise saray’ın baş mimarı Mimar Sinan.

  Padişah biricik kızını, Hürrem Sultan'ın da girişimleriyle kayıtlara rüşvetçi ve entrikacı kimliğiyle geçen Rüstem Paşa'yla evlendirir.

  Sinan evlidir ve 50 yaşındadır ama bilinen odur ki Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır.


  Rivayete göre Koca Sinan derin bir tutkuyla âşık olduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamıştır ama ona olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.

  Mihrimah Sultan, Koca Sinan'ı huzura çağırtıp, kendi adına külliye yapmasını ister.

  Sultan baba ferman çıkartır, kazmalar Üsküdar sahilinde aşkın sanata dönüşeceği bir şaheser için vurulur. Mihrimâh'ın temelleri yükselip, kubbe tamama erdiğinde; ortaya "eteklerini giyinmiş nazlı bir gelin" silueti çıkıar.

  Kelimelerin kifayetsiz kaldığı, düğümlendiği yerlerde, duygularını eserleriyle dile getirir adeta Koca Sinan.

  Kimi sanat tarihçilerinin iddialarına göre, Mihrimah Sultan adına yapılan külliyelerin duru, gösterişsiz ve asil duruşuna rağmen içinin alabildiğine aydınlık olmasında da Sinan'ın duygularının izleri sürülebilir.

  Yine iddialara göre Sinan'ın Mihrimah Sultan'ın eşi Rüstem Paşa için yaptığı caminin çinileri ve süslemelerinin tüm ihtişamına rağmen diğer bütün yapılarının aksine daha karanlık olmasının altında da bu aşkın izleri vardır.

  Bu eserden 14 yıl sonra, Koca Sinan bir kez daha huzura çağrılır; bir külliye daha yapması istenir. İstanbul’un en yüksek tepesinde sanatın aşka dönüştüğü şaheser yükselir.

  ‘Gönül Ferman dinlemez’ misali, o güne kadar ilk defa padişah fermanı olmaksızın Edirnekapı da, surların yakınına pek kimsenin ilgilenmediği ıssız yalnız ama İstanbul’ un en yüksek tepesi olan bir yere sanki aşkının gizli ıssız ve yalnızlığını ama bir o kadar büyüklüğünü haykırmak istermişcesine ikinci bir eser yapmaya koyulur, Mihrimah Sultan’a ithafen.

  Derler ki; cami Mihrimah sultanın o duru gösterişsiz ve bir o kadar asil güzelliğine istinaden küçücüktür ve sadece 38 mt bir minareye sahiptir. Bir adet incecik kubbesinin üzerindeki 161 pencere ise iç güzelliğinin ne kadar aydınlık ve berrak olduğunu temsil eder.

  O tarihte bu açıklıktaki ve bu kalınlıktaki bir kubbeye o kadar pencere dünya üzerinde sadece Mimar Sinan tarafından yapılabilirdi.

  Ve yine denir ki Mihrimah Sultan’ın statüsü iki minareli cami yaptırmaya yetmesine rağmen yalnızlığını simgelemesi anlamında tek minareli yapılmıştır bu cami.

  Matematik dehası Sinan, Mihrimah için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan camilere bir sır da gizlemiştir.

  21 mart günü güneşin doğum ve batım yerleri tespit edilerek yapılmış.Üsküdar ve Edirnekapı'daki bu iki camiyi aynı anda görebileceğiniz bir terasa atıverin kendinizi. Sonra Edirnekapı'daki caminin minaresinin üzerinden batan güneşle, Üsküdar'daki caminin arkasındaki ayın doğuşunu seyredin.

  Gördüğünüz manzara size Mihrimâh Sultan'ın doğumunu (21 Mart), Mihrimâh (mihr= güneş, mâh= ay) isminin anlamını, akıllara zarar hesaplarla, zihinleri altüst eden Mimar Sinan'ın sanatını nasıl aşka dönüştürdüğünü belgeler.
   
Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan'a Duyduğu Ölümsüz Aşktan Haberiniz Var mı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ölümsüz aşklar varda ölmeyen aşık var mı

  ölümsüz aşklar varda ölmeyen aşık var mı

  ölümsüz aşklar varda ölmeyen aşık varmı ölmeyen aşık varmı ölümsüz aşklar var da var mı varda sözleri erkek Bu gül bahçesinde kaç günlük ömrün var Solmadan yaşarsan şöyle bir an kadar Koca hayat dediğin bir kaç hatıra Bir gülle bahar gelmez baksana etrafına Nice sultanlar orada, kara toprak altında. Sana mı kalacak dünya? Hayata söven de çok, ölüme gülen de çok. Ah bunu...
 2. Mimar Sinan'ın İlginç Mektubu...

  Mimar Sinan'ın İlginç Mektubu...

  mimar sinanın mektubu, neler yazmış, ne anlatıyor, ilginç olaylar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Aşağıda okuyacağınız yazı Mimar Sinan'ın yazdığı bir mektupla ilgili..Ve de müthiş bir ustanın nasıl bir eser yaptığının,maharetinin,mucizesinin ve büyüklüğünün bir göstergesi..Buyrun.. Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebaşı Cami’nin 1990′lı yıllarda...
 3. Mimar Sinan Ve Büyük Aşkı Mihrimah Sultan

  Mimar Sinan Ve Büyük Aşkı Mihrimah Sultan

  "Bir çoğumuz Mimar Sinan hayatı ve eserleri hakkında yazılar okumuşuzdur, bugün mimar sinanın belkide hiç duymadığınız bir anısını anlatmak istiyorum sizlere Mimar Sinan ve büyük aşkı Mihrimah Sultan,Osmanlı’nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve büyük aşk’ı Hürrem Sultan’ın bir kız çocuğu gelir Dünya’ya . Efsane bir ask’ın meyvesidir bu çocuk ve bu yüzden belki efsane...
 4. Mihrimah Sultan ve Mimar Sinan Muhteşem aşk.

  Mihrimah Sultan ve Mimar Sinan Muhteşem aşk.

  mihrimah sultan mimar sinan aşkı aşk hikayesi hayatı burada arkadaşlar Osmanlı'nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın ve büyük aşk'ı Hürrem Sultan'ın bir kız çocuğu gelir Dünya'ya . Efsane bir ask'ın meyvesidir bu çocuk ve bu yüzden belki efsane aşkların en temeline en masalsı olanına ithafen ismi Mihrimah konulur Mihr-ü Mah Farsça da Güneş ve Ay demektir. Zaman hızla geçmiş...
 5. Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan İçin İnşa Ettiği Cami : Mihrimah Sultan Camii

  Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan İçin İnşa Ettiği Cami : Mihrimah Sultan Camii

  Bu konu; Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan için yaptığı cami, Mihrimah Sultan camii ile ilgili bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, Osmanlının başmimarı Mimar Sinan ümitsiz bir şekilde Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın kızı Mihrimah Sultan'a aşık olmuştu. Kavuşamayacağını bile bile duyduğu bu aşkını kalan ömründe yaptığı eserlerde dile getirdi. Saraydan gelen istekle yaptığı cami...

Sayfayı Paylaş