Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Minerallerin Faydaları ve Çeşitleri

  Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur, Minerallerin Faydaları ve Çeşitleri,

  Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu gün sağlıklı beslenmeye dair olan konulara değiniyor ve misafirlerimizinde saorularını yanıtlıyor ve bu kez de bu sayfamızda minerallerin hangi yiyeceklerde bulunduğunu ve faydalarını konu alıyoruz:)

  < Konu Resmi..>  Mineral Nedir Ve Vücudumuzdaki Önemi :

  Doğada yaygın olarak bulunan inorganik maddeler olan mineraller, vücudun %4 gibi çok küçük bir bölümünü oluşturmasına rağmen vücut sıvılarının, kan ve kemiklerin oluşumunda, sağlıklı sinir fonksiyonlarının devamı, kas gücünün düzenlenmesinde rol oynayan çok önemli yapı taşlarıdır.
  Enzimleri etkinleştirmekten, kimyasal reaksiyonları harekete geçirmeye ve iyi bir kemik yapısı oluşturmaktan, sağlıklı beyin fonksiyonları sağlamaya kadar fonksiyonları bulunmaktadır. Vitaminlerin aksine mineraller inorganik maddelerdir.  Mineraller Sağlığımız İçin Neden Önemlidir?

  * Vücudun kendi kimyasal dengesini sürdürmesi vücuttaki çeşitli minerallerin oranlarına bağlıdır. Vücuddaki her bir mineralin diğeri üzerinde etkisi olduğu için birinin dengesi bozulduğunda, diğer minerallerin de seviyesi etkilenir. Bu dengesizliğin giderilmemesi, hastalığa neden olacak zincirleme reaksiyonları başlatabilir.

  * Vitaminler vücudumuzda minerallerin yardımı olmadan fonksiyon gösteremediklerinden, mineral eksikliği vucudumuz için vitamin eksikliğinden çok daha fazla zarar vericidir.

  * Mineraller vücut tarafından üretilemediği için besinler yoluyla alınması gerekir. Besinlerin yanısıra mineraller takviye şeklinde de alınabilir. Gıda takviyesi olarak kullanılan desteklerin çoğunda vitamin ve mineral çeşitleri bir arada formüle edilmiştir.

  * Vücudumuz, minerallerin emilime hazır hale gelebilmesini sağlamak için, mineralleri sindirim sistemimizde şelat edilmiş hale getirir. Ancak birçok kişide bu süreç olması gerektiği gibi çalışmadığından, mineraller emilememektedir. Bu nedenle, emilimi on kat daha fazla artırabilen şelat edilmiş mineralleri kullanmak daha uygun olabilir.  Minerallerin Faydaları ve Çeşitleri

  İnsan vücudunun günlük ortalama 100 mikrogramdan fazla gereksinim duyduğu mineraller makro-mineraller, bu oranın altındakiler mikro-mineraller olarak ifade edilir.

  Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum ve fosfor makromineraller, demir, selenyum, çinko, sülfür, bakır, germanyum, bor, brom, iyot, manganez, molibden, vanadyum gibi minerallerse mikromineraller olarak adlandırılır. Bütün mineraller ince bağırsaktan emilir, farklı yollarla taşınır ve depolanır. Bazıları gerekli hücrede kullanılır, fazlası idrarla atılır.  Demir Ne İşe Yarar? Kanda oksijenin dokulara taşınmasını sağlar. Vücutta oluşan karbondioksitin akciğerlere taşınıp solunumla atılmasında rol oynar. Büyüme, enerji üretimi ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gereklidir.

  Demir Nelerde Bulunur? Kırmızı et, tavuk eti, balık eti, yumurta, kuru meyveler, kuru baklagiller, ıspanak, semiz otu, bezelye, pekmez.

  Demir Eksikliğinde Ne Olur? Kansızlık, halsizlik, kalp çarpıntısı, zihinsel işlevlerde zayıflama, saç dökülmesi, tırnakların kaşık şeklini alması gibi belirtilere yol açar.

  Günlük İhtiyaç; Erkekler 8 mg/, kadınlar 18 mg.

  Potasyum Ne İşe Yarar? Hücrelerin ve dokuların düzgün çalışmasında görev alır. Sodyumla beraber vücudun sıvı dengesini kontrol eder. Vücuttaki sıvılar ile hücreler arasında normal su dengesi için gereklidir. Glukozu glikojene dönüştürür. Asit/alkali dengesinin korunmasında rol oynar. Sağlıklı bir sinir sistemi ve düzenli bir kalp ritmi için önemlidir.

  Potasyum Eksikliğinde Ne Olur? Kaslarda yorgunluk, halsizlik, tansiyon düşüklüğü,düşük kalp ritmi, vücutta sıvı birikimi, aşırı cilt kuruluğu, akne.

  Potasyum Nelerde Bulunur? Süt ve süt ürünleri, et, balık, muz, kayısı, şeftali, avokado, hurma, incir, kiraz, kuru üzüm, patates.

  Günlük İhtiyaç; Yetişkinler için 2-4 gram  Kalsiyum Ne İşe Yarar? Kalsiyum kemiklerde ve dişlerde, fosforla birlikte kalsiyumfosfat şeklinde bulunur. Sağlıklı kemik, diş ve dişetleri oluşumu için gereklidir. Normal kan basıncının sağlanması, kanın pıhtılaşması, kasların hareketi ve sinirsel mesajların iletiminde görev alır.

  Kalsiyum Eksikliğinde Ne Olur? Kemiklerde zayıflık, eklem ağrıları, tırnaklarda kırılma, diş çürümesi, yüksek tansiyon, kalp çarpıntısına sebep olabilir. Kandaki kalsiyum 1 desilitrede 9- 11 mg seviyesinin altına düşerse kas kasılmaları, kramplar ve titremeler ortaya çıkar.

  Kalsiyum Nelerde Bulunur? Süt, yoğurt, peynir, yumurta sarısı, susam, kuru incir, kuru kayısı, pekmez, şalgam, kuru baklagil ve yağlı tohumlar kalsiyum içerir. Bir bardak sütte 300 mg kalsiyum bulunur. Yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllardaki kalsiyumun ise emilimi düşüktür.

  Günlük İhtiyaç; Yetişkinler için 1000 mg, hamile ve emziren kanlarda ise 1300 mg’dır.
  Fosfor Ne İşe Yarar? Kemik ve diş oluşumu, hücre büyümesi ve onarımı, enerji üretimi, sinir ve kas hareketleri, kalp kasının kasılması, böbrek fonksiyonları için gereklidir. Vücut sıvılarının asit ortama dönüşümünü engeller.

  Fosfor Eksikliğinde Ne Olur? Bedensel, ruhsal güçsüzlük, kaslarda yorgunluk ve kramplar, böbrek yetersizliği ve bağırsak sorunları ve çocuklarda dişlerin geç çıkması gibi sorunlara neden olur.

  Fosfor Nelerde Bulunur? Süt, et, tavuk, balık, yumurta, tahıllar, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar.

  Günlük İhtiyaç 800-1.200 mg’dır.


   
Minerallerin Faydaları ve Çeşitleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tohumlardaki mineral ve vitaminler

  Tohumlardaki mineral ve vitaminler

  susamdaki vitaminler Kuru tohumların pek çoğunun besin değeri son derece yüksektir. Bunlardan kabak çekirdeği susam ve ayçiçeği tohumları bizim asıl yağlı asitlerimiz ve yağda çözünen vitaminlerden A D ve E vitaminleridir. Tohumlarda B vitamini de bulunmaktadır fakat tohumun türüne bağlı olarak bu miktar değişmektedir.6 tahıl tanelerine oranla daha fazla protein içeren besinlerdir. Örneğin...
 2. Bakır minerali ve faydaları

  Bakır minerali ve faydaları

  bakırın faydaları Kalp - damar hastalıklarını önlediği için uzmanların "bol bol bakır tüketin" önerisi üzerine, bakır minerallerinin hangi besinlerde olduğunu ve ne kadar tüketilmesi gerektiğini, sizler için arşatırdık Melek'lerim :) "Bakır nedir ve bakır mineralleri ne işe yarar" gibi tüm sorularınıza yanıt bulacaksınız bu yazımızda Melek'ler! Bakır organizmamızda...
 3. minerallerin adı ve özellikleri

  minerallerin adı ve özellikleri

  minerallerin adı minerallerin adları mineral adları mineral adı minerallerin adı ve özellikleri????
 4. SELENYUM MİNERALİNİN FAYDALARI

  SELENYUM MİNERALİNİN FAYDALARI

  selenyum minareli nedir,selenyum minareli ne için kullanılır,selenyum minarelinin yararları,selenyum minareli nasıl kullanılır,selenyum minareli hakkında bilgiler Günlük hayatta adını duymadığımız bu mineral, iç organlarımızın işleyişinde bir hayli gereklidir. Vücut için hayati bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, korur ve bazı tip tümörlerin oluşumuna karşı koruyucu...
 5. Havyar nedir çeşitleri ve faydaları nelerdir

  Havyar nedir çeşitleri ve faydaları nelerdir

  havyar nedir, havyarın faydaları, havyar nasıl yenir, havyarın çeşitleri Eminim ki birçoğunuzun ben dahil tadını bile bilmediği belkide görmediği havyar hakkın da genel bilgileri sizler için bu konumuz da paylaşıyoruz. Havyar denince nedense benim aklıma zengin sofralarının mezesi olarak gelir sanırım bu düşüncede yalnız da değilim;) Faydalarının saymakla bitmeyeceği havyar, deniz ürünleri...

Sayfayı Paylaş