1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  minikler için ders zili yarın çalıyor

  Konu, 'Egitim' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Sevgili melekler, Okula uyum süreci için yarın mini mini birler okula başlıyor..Ağlayan ,anne babasını bırakmayan minikler olacak...Yarın onların günü...Başarılar küçük melekler:)


  Yaklaşık 1 milyon 292 bin ilköğretim birinci sınıf ve okul öncesi öğrencisi yarın okula başlayacak. Okul ve sınıftaki kuralların öğretileceği öğrenciler şarkı söyleyip, masal dinleyecekler. Okullarına alışmak amacıyla eğitime erken başlayacak minik öğrenciler, 18 Eylüle kadar ''uyum programı''na alınacak. Öğrenciler, bu program kapsamında öğretmenlerinin gözetiminde çeşitli etkinliklere katılacak, okullarını, arkadaşlarını, öğretmenlerini tanıyacak.

  Uygulamayla çocukların okula adaptasyonlarının sağlanması, okul kaygısının giderilmesi, öğretmenine güven duyup günlük akışa uyum sağlaması, oyun, drama, sosyal ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, okulunu, sınıfını, arkadaşlarını, öğretmenlerini tanıması, okul kurallarını öğrenmesi, aynı zamanda evine güvenle gidip gelme eğitimi alması ve okula iyi bir başlangıç yapması amaçlanıyor.

  Bu eğitim öğretim yılında ilköğretim okullarına yaklaşık 1 milyon 292 bin öğrencinin kayıt yaptırdığı tahmin ediliyor.

  2009-2010 eğitim öğretim yılı ise 24 Eylül Perşembe günü başlayacak. Bazı özel okullar Milli Eğitim Bakanlığından alınan izinle eğitim öğretim yılını yarın başlatacak.

  Eğitim öğretim yılının ilk yarısı 22 Ocak 2010 günü sona erecek ve öğrenciler, 5 Şubat’a kadar tatil yapacak. İkinci yarıyıl 8 Şubat’ta başlayacak ve 18 Haziran’da sona erecek.

  UYUM PROGRAMI
  Bağımsız anaokulları ve anasınıfları ile uygulama sınıfları için ilgili öğretmenler tarafından okul öncesi eğitimin temel ilkeleri ve amaçları doğrultusunda oyunun temel etkinlik olarak dikkate alındığı, çocuğun okulu tanıma ve uyumunu sağlamasını kolaylaştıracak bir haftalık esnek bir program hazırlanacak.

  Velilerin öğrencilerle beraber okula gelip gitmelerinin alışkanlık haline gelmemesi için veliler zaman zaman sınıf ortamına alınabilecek.

  Velilere yönelik rehberlik ve psikolojik danışma servislerince okul, öğrenci ve veli ilişkisi, öğrencilerde oluşabilecek kaygılar, korkular ve alınacak önlemler gibi konularda bilgilendirme çalışmalarına yer verilecek.

  ÜÇ DERS OLACAK
  Normal öğretim yapan okullarda birinci sınıflar kendi sınıflarında, ikili öğretim yapan okullarda ise birinci sınıflar başka bir sınıfta uygulama yaparken kendi sınıflarını dönüşümlü olarak kullanacak.

  Uyum programı, 09.00-12.00 saatleri arasında 40'ar dakikalık üç ders saati ile 15-20'şer dakikalık iki dinlenme saatinden oluşacak.

  İlköğretim birinci sınıf öğrencileri başlangıç aşamasında okuma yazmaya yönelik çalışmalar ile karşılaşmadığından ve bu yönde öğrencilerde isteksizlik görüldüğünden, bu programın son aşamasına doğru okuma yazmaya yönelik faaliyetlere yer verilebilecek.

  Okul öncesi eğitim alarak gelen öğrenciler, programın içeriğine daha önceden alışık oldukları için bu öğrencilerin yeni gelen öğrencileri ve programı olumsuz yönde etkilememeleri için gerekli önlemler alınacak.

  Sınıflar ve öğrenciler arasında sportif ve kültürel etkinlikler düzenlenecek. Okul fobisini yenme, drama, eğitsel oyun, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler gibi konularda yerel düzeyde hizmet içi eğitimler düzenlenerek öğretmenlere seminer verilecek.

  Taşımalı eğitime tabi ve YİBO öğrencileri, mevzuata aykırı olmamak şartıyla yerel imkanlar ölçüsünde eğitimden faydalandırılacak.

  ŞARKI SÖYLEYİP, MASAL DİNLEYECEKLER
  Uyum programı kapsamında, öğrenciler ve öğretmenler tanışacak. Öğrencilere, okullar tanıtılacak, sınıf, koridor, tuvalet kullanımı hakkında bilgi verilecek.

  Uyum programında, öğrenciler veya öğretmenler öyküler anlatacak.

  Öğretmenler, oyuncaklar hakkında konuşacak ve öğrencilerin sevdikleri oyuncakları anlatmalarına, şarkılar söylemelerine, oyun oynamalarına izin verecek.

  Minik öğrenciler, uyum programı kapsamında defter, kalem ve sınıftaki araçları kullanmayı da öğrenecek.


   
minikler için ders zili yarın çalıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. zil

  zil

  Okul yahut herhangi bir işletmede kullanılan zil gaflette olan kimseyi din ve dünya işlerinde uyarmaya, Oyun vs. için kullanılan zil çirkin şöhrete, düşmanlık ve münakaşaya, Oyun zili yahut bunu çalan kimseyi görmek dünyalığı ile mağru, zevk ve sefa düşkkünü kimseye, Zil bazen erkek için evlenmeye, geçersiz nikaha yahut çetinlik ve zorluğa, Kapısı önünde zil çalındığını görmek bir yere üst...
 2. Ailelerimizin etekleri zil çalıyor!

  Ailelerimizin etekleri zil çalıyor!

  AİLELERİMİZİN ETEKLERİ ZİL ÇALIYOR! Fahriye Evcen'le Birlikte Olan Özcan Deniz, Evcen'in Ailesinin İlişkilerine Onay Vermediği Haberlerini Yalanladı: Tam Tersi, Onun Ailesinin de Benim Ailemin de Etekleri Zil Çalıyor.. FAHRİYE EVCEN'LE BİRLİKTE OLAN ÖZCAN DENİZ, EVCEN'İN AİLESİNİN İLİŞKİLERİNE ONAY VERMEDİĞİ HABERLERİNİ YALANLADI: TAM TERSİ, ONUN AİLESİNİN DE BENİM AİLEMİN DE ETEKLERİ ZİL...
 3. Tehlike çanları 561 tür için çalıyor

  Tehlike çanları 561 tür için çalıyor

  Türkiye çapında iki yıldan uzun süren bir araştırmaya göre, Anadolu'da yaşayan 550 bitki, sekiz balık, bir kurbağa, bir memeli ve bir kelebek türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Doğa Derneği'nin öncülüğünde sekiz üniversiteden bilim adamlarının katılımıyla yapılan araştırmada, sadece Türkiye'de bulunan 561 canlı türünün nesillerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirlendi....
 4. Kadınlar İçin Dersler

  Kadınlar İçin Dersler

  Biz bayanların bazı konularda gereksiz yere ağlamakta,abartmakta ve ya baska bir hususta üstlerine yoktur. Bir bayan olarak bunları söylüyorum korkmadan.Şimdi bunları yapmamamız için sizleri bir kaç dersle bunlardan kurtarıcam. Tüm melekler sınıfaaaa haydinn bakıyımm KONU 1. Yakınmadan anlatım teknikleri...... KONU 2. Alışveriş yapmadan stres atma yöntemleri. KONU 3. Hamam böceği bir...

Sayfayı Paylaş