1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  minyatür park Miniaturk

  Konu, 'Adım adım Türkiye' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  miniatürk nerede istanbul minyatür park minyatürk nerde minyatür nerede park 30 Haziran 2001 tarihinde temeli atılan Türkiye'nin ilk minyatür parkı olan Miniaturk, 02 Mayıs 2003 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyük bir törenle ziyarete açılmıştır.

  Toplam 60.000 metrekare alan üzerine kurulan Miniaturk'te, 15.000 metrekare maket alanı, 40.000 metrekare yeşil ve açık alan, 3.500 metrekare kapalı alan, 2.000 metrekare havuz ve suyolu, 500 araçlık otopark yer almaktadır.

  < Konu Resmi..>  Eş zamanlı yürütülen proje koordinasyonu sayesinde 22 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Miniaturk, dünyanın en geniş maket alanına sahip ve en kısa sürede tamamlanan minyatür kentidir.

  Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniaturk'te, 45 eser İstanbul'dan, 45 eser Anadolu'dan 15 eser ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere, ilk etapta 105 sabit eser sergilenmektedir. Ancak daha sonraki eklemeler dikkate alınarak rezerv alanları da oluşturulmuştur. Altyapı, eklemelerin getireceği gereksinimler de hesaplanarak düzenlenmiştir. Böylelikle Miniaturk, bir anlamda, planlı kentleşmeye örnek oluşturarak büyümeye devam edecektir.

  Maketler yurtiçinde 10, yurtdışında 3 atölye olmak üzere toplam 13 atölyede üretildi. Atölyeler dışında Yıldız Teknik Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Döner Sermaye İşletmelerinde de Miniaturk için üretimler gerçekleştirildi.

  Maket yapımında sanayide kullanılan plastik bazlı, açık hava şartlarına uygun malzeme kullanıldı. Maketler yerlerine yerleştirilmeden önce, Miniaturk Test Alanında bekletilerek açık hava şartlarına uygunluğu bir kez daha test edildi.

  Ayasofya'dan Selimiye'ye, Rumeli Hisarı'ndan Galata Kulesi'ne, Safranbolu Evleri'nden Sümeli (Sümela) Manastırı'na, Kubbet-üs Sahra'dan Nemrut Dağı Kalıntıları'na dek pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya geldiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler de yeniden canlandırılmıştır.

  Anadolu ve çevresinde hüküm sürmüş, izler bırakmış her medeniyetin Miniaturk'te yer almasına özen gösterilmiştir. Miniaturk ile Antik Çağ'dan Bizans'a, Selçuklu'dan Osmanlı'ya, 3000 yıllık yaşanmışlığın izleri Haliç kıyısına taşınmıştır.

  Miniaturk'te yer alacak eserlerin seçimi Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Doç. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un danışmanlığında bir kurul tarafından yapıldı. Seçimde eserlerin maketi yapılabilir nitelikte olmalarına özen gösterilmiş ve her biri ait oldukları teknolojisini, sanatını ve kültürünü yansıtan, binlerce yıldır ağır istilalara, savaşlara ve yıkımlara tanık olan bir coğrafyada hiçbir uygarlığın, sırf daha öncekiler yaptı diye yok etmeye kalkışmadan, koruduğu, onardığı, yaşattığı eserler Miniaturk'te maketleriyle yer almaktadır.

  Kendi içine kapalı “masalsı” bir ortam yaratmayı hedefleyen Miniaturk projesi, Anadolu, İstanbul ve eski Osmanlı coğrafyasından eserlerin oluşturduğu üç ana bölümde ele alınmıştır. Bölümler küçük peyzaj düzenlemeleriyle birbirlerinden ayrılırken, sürekliliği sağlanmış, ziyaretçiyi yönlendiren bir gezi güzergahı oluşturulmuştur.

  Alanın peyzaj planlaması altyapı çalışmalarıyla eşzamanlı olarak başlatıldı. Kullanılacak bitki türleri, Haliç kıyısındaki iklim şartlarına uygun ortamda yetiştirildi.

  Miniaturk'ün genel konseptine uygun olarak maket alanında ince tekstürlü çimler, bodurlaştırılmış bitkiler ve bonzailer kullanıldı. Maketlerin yerlerine alınmasının ardından çimler serildi ve bitkiler dikildi.

  Miniaturk'te, bir açık hava müzesi atmosferinde sergilenen maketlerin yanı sıra, ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesini sağlamak amacıyla farklı mekanlar da tasarlanmıştır; 400 kişilik oturma kapasitesiyle amfitiyatro, Miniaturk'ü hatırlatacak hediyelik eşyaların satışa sunulduğu alışveriş merkezi, küçük ziyaretçilerimizin ilgisini çekecek oyun alanı, satranç ve labirent bunlardan bazılarıdır.

  ziyaret saatleri
  hafta içi 09:00 19:00
  hafta sonu ( cumartesi pazar ) 09:00 21:00
  arası açıktır.

  ücret tarifesi
  tam bilet : 5 ytl
  öğrenci, öğretmen ve askeri personel bileti :3 ytl
  sivil grup bileti: 4 ytl
  öğrenci grup bileti: 2 ytl
  yabancı uyruklu ziyaretçi bileti: 10 ytl, 6 euro, 8 dolar

  miniatürk parkı ziyaret saatleri dışında düğün toplantı ve kutlama vb organizasyonlar yapılabilir.

  extra atraksiyonlar
  1) trambolin

  Çocuk Oyun Alanında kurulu trambolin her yaşta ziyaretçi için stres atığı köşelerden biridir.

  Fiyat: 2 ytl.

  2) masal ağacı


  Miniaturk’e uyarlanmış 6 adet masalı dinleyebildikleri yüz mimikleri hareketli masal ağacına çocuklar tarafından yoğun bir ilgi vardır.

  Fiyat: 1 ytl.

  3) miniatürk expres


  Aynı anda 24 çocuğun binebildiği Miniaturk Ekspress Tren de çocuklar eğlenirken aynı zamanda bütün alanı da tanıma fırsatı bulmaktadırlar.

  Fiyat: 1 ytl.

  4) feribot


  Büyük havuzda bir uçtan bir uca yolculuk eden Topkapı Feribotu maketi de hareketli maketlerimizden birisidir.

  Fiyat: 1 ytl.

  5) labirent ve satranç  Miniaturk Çocuk Oyun Alanı’nın hemen yanında yer alan labirent ve satranç alanında çocuklar zeka geliştirici oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirmektedirler.

  Fiyat: 1 ytl.


  Zafer Müzesi

  Miniaturk Panorama Zafer Müzesi, 25 Aralık 2003 tarihinde Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 80. yılında ulusal hafızamıza da bir armağan olarak açıldı.

  Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki. Zafer Müzesi'nde Milli Mücadele'yi sadece cepheden, yani ölmekte olan askerlerin arasından seyretmiyorsunuz. Cephe gerisinde süre giden günlük hayatı da ses ve ışık efektleri arasında canlanan maketlerle izleyebiliyorsunuz. Ama savaş,cephede olduğu kadar cephe gerisinde de yaşanıyor. Yurdun her yanı adeta bir cephe.

  Cumhuriyet'imizin yakın tarihinin panaromik bir gerçeklikle yansıtıldığı Zafer Müzesi'nde aynı zamanda Anadolu köy hayatı ve Atatürk Fotoğrafları sergisini de gezmek mümkün. Sergiye, Atatürk'ün tarihe ve geleceğe yön veren sözleri de eşlik ediyor.

  Türkiye'nin Vitrini Miniaturk'te Panorama Zafer Müzesi ile Türkiye'nin tarihine de tanıklık ediyoruz.  “Kristal İstanbul”


  Dünyanın ilk ve tek kristal müzesi “kristal İstanbul” Miniaturk’te yerini aldı…
  Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eser müzesi…

  İstanbul’un birbirinden değerli 16 tarihi eserinin, kristal cam içine lazerle işlenerek oluşturulan dünyanın en büyük figürleri “Kristal İstanbul”da...
  “Miniaturk” Minyatür Türkiye Parkında yer alan, Işıklandırmada yüksek değerli değişken RCB sistem LED teknolojisinin kullanıldığı “Kristal İstanbul” müzesi, ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

  “Kristal İstanbul” müzesinde yer alan eserler;

  Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Çırağan Sarayı, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, İstanbul Büyükşehir Belediye Binası, İstanbul Üniversitesi, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı, Süleymaniye Camii ve Boğaziçi Köprüsü…  Ulaşım

  Parkımıza ulaşabileceğiniz toplu taşıma araçları ;
  54 HT [Hasköy / Taksim] Taksim'den, Belediye Otobüsü
  54 HŞ [Hasköy / Şişli] Mecidiyeköy ve Şişli'den, Belediye Otobüsü
  47, 47 Ç, 47 E Eminönü'nden, Belediye Otobüsleri
  41 ST [Seyrantepe / Topkapı] Topkapı'dan, Belediye Otobüsü
  Ayrıca Seyrantepe / Topkapı minibüsleri  İletişim Bilgileri


  Adres : İmrahor Caddesi Borsa Durağı Mevkii Sütlüce 34445

  Beyoğlu / İstanbul


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Ağustos 2016
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113
minyatür park Miniaturk konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Park

  Park

  Rüyada insanın parkta dolaşması çok eğlenceli bir tatile; kapıların üzerine kapanıp içeride kalması, bir arkadaşı için çok üzülüp gözyaşı dökeceğine veya kapalı kapıdan içeri girememişse, önemli bir fırsatı kaçıracağını haber verir. Rüyada parkta dolaşmak çok eğlenceli bir tatile yorumlanır. Park kapılarının üzerine kapanıp içeride kalması, bir arkadaşı için çok üzüleceğine ve onun için...
 2. Minyatür

  Minyatür

  Rüyada minyatür bir resim görmek, rüyayi görenin gereginden fazla duygulu bir kisi olduguna yorumlanir.
 3. minyatür sanatı

  minyatür sanatı

  hünername hünername nedir minyatürle resim arasındaki farklar nelerdir lale devri osmanlı minyatür sanatı Minyatür Nedir ?? Ortaçağ avrupasında el yazması kitapların bölüm başlarında ilk harfler “minium”denilen , maden kırmızımısı bir boya ile seslenirdi. daha sonraları da kitapları süslemek için yapılan resimlere bu ad verilmiştir. minyatür kelimesinin türkçe, arapça ve farsça'da...
 4. Minyatür meyveler

  Minyatür meyveler

  minyatür meyveler A
 5. Poodle (Minyatür Kaniş)

  Poodle (Minyatür Kaniş)

  Temel Özellikleri İyi huylu, çok zeki, cesur, neşeli, duyarlı, eğitilebilir. Neler Yapar? Bu cins Fransa’da caniche (kaniş) olarak bilinir. Bu isim canard’dan (ördek) gelmektedir. çünkü poodle geçmişte avı bataklıktan alıp getirme özelliğine sahipti. Bu yetenek ona atası barbetten geçmiştir. Cazip kişiliği, güzelliği ve zekası sayesinde kısa süre içinde insana eşlik eden köpeklerin...

Sayfayı Paylaş