mirAC gecesi neler oldu

mahide

Yeni Üye
Üye
mirAC gecesi neler oldu
mirac gecesi neler oldu adli yazinizda :Gecen hafta sohbet gurubumuzda sohbetimizin konusu Mirac gecesi idi, sohbeti veren hocamiz aynen aktariyorum:
Ebu Sa'îd-i Hüdrî'nin diğer bir rivayetinde şu detaylı açıklama vardır: ...................................

"Gerçekten İbrahim'e insanların en yakını, zamanında ona tabi olanlarla şu Peygamber (Hz. Muhammed) ve ona iman edenlerdir. Allah müminlerin yardımcısıdır."

(Al-i İmran, 68) âyetini tilavet etti ve buyurdu ki:

"Sonra Beyt-i Ma'mur'a girdim, içinde namaz kıldım. Ona her gün yetmişbin melek girer, Kıyamete kadar geri de dönmezler. Sonra baktım bir ağaç var ki bir yaprağı bu ümmeti bürür. Bunun kökünde bir kaynak akıyor, iki kola ayrılıyordu.
"Ey Cibril! Bu nedir?" dedim. O:

"Şu rahmet nehri, şu da Allah'ın sana verdiği Kevser'dir" dedi. Bunun üzerine rahmet nehrinde yıkandım, geçmiş ve gelecek günahlarım bağışlandı. Sonra Kevser'in akış istikametini tuttum ve nihayet cennete girdim. Bir de ne bakayım orada hiçbir gözün görmediği, kulağın işitmediği, insan kalbine gelmeyen şeyler var.................

Peygamberler günah islemekten münezzehtir olarak biliyoruz. Burada Peygamber Efendimizin, Rahmet nehrinde yikanmasi ve gecmis, gelecek günahlarindan arinmasi celiski midir yoksa anlayamadigimiz bir anlatimmi sözkonusu acaba? Cevabinizi merakla ve tabiki güvenle bekliyoruz.

Geri