Mirena kullananlar kullanıcı yorumları yardım lütfen

A

Ayse Kitap

Forum Okuru
Mirena kullananlar kullanıcı yorumları yardım lütfen
Merhaba Hocam,

41 yasindayim, evliyim ve londrada yasiyorum. 2013 haziran ayinda kasik agrilarim ve ara kanamalarimdan dolayi doktora gittim. Muayene sonucu birsey olmadigini soylediler. Ultrasano gonderdiler fakat onda da bisey bulamadilar. Aylarca bu agrilari ve ara kanamalari cektim. Ayrica Seronegatif romatoid artrit var, bunun icinde Methotrexate kullaniyordum ve bebek sahibi olmak icin ilaci Eylul 2013`te biraktim. Cinsel iliski esnasinda da kanamalarim olmaya baslayinca beni hastaneye sevk ettiler. Ilk randevum Temmuz 2014 idi. Yapilan muayene ve ultrason sonucunda miyomlar ve polip oldugunu tespit ettiler. 13mmx11mmx8mm; fundal endometrial polyps, uterine fibroids, adenomyosis, suspected endometrial polyp bulmuslar. Doktor enfeksiyon kapmis olabilir diye Canesten krem kullanmami soyledi ve 1 ay sonrasina randevu verdi. Tekrar ultrason ile muayene edildi ve eylul ayinda ameliyat oldum. Polipin biopsi sonucunda kanserden suphelendiklerini soylediler ve o an bebek sahibi olmak isteyip istemedigimin kararini vermemi istediler hemen ardindan onkoloji servisine gonderdiler. Onkoloji doktoru kanser olup olmadigim konusunda emin olamadiklarini oncelikle bebek sahibi olmak istedigim icin hormon tedavisi uygulanacagini cevap verip vermemesine gore hareket edeceklerini soyledi. 7 ekimden beri Provera adli ilaci kullaniyorum. Ilk iki hafta 30 mg kullandim 3. hafta itibari ile de 50 mg olarak dozajini arttidilar. Fakat ne agrilarimda bir azalma oldu ne de kanamalarimda sanki adet donemindeymis gibi kanamalarim devam ediyor. 28 ekimde tekrar ultrasano koydular ve tekrar polip bulduklarini ve rahim duvarinda kalinlasma oldugunu kalinliginin 8,1mm olarak tespit edildigini bunun icinde kurtaj ile ameliyat yapilmasi gerektigini ve Mirena takilmasinin gerektigini soylediler. 3 ay sonrada Mirenanin cikarilacagini ve bebek yapmayi deneyebilecegimi soylediler. 26 kasimda ameliyatim var. Mirenanin takilip takilmamasi konusunda endiselerim var bunu doktorumada dile getirdim ama maalesef karar ver deyip cikti isin icinden eee burasi Turkiye degil tabii ayrintili olarak bilgilendirme yapmiyorlar bende Prove`ya devam mi etmeliyim yoksa Mirena`yi taktirmalimiyim karar veremiyorum. Mirena ile ilgili internette arastirma yaptim her 10 kadindan 1 yada ikisi memnun digerleri sikateci. Lutfen bana bu konuda yardimci olurmusunuz?

Saygilar,

Ayse Nurdan Kitap

ben mirena kullanıyorum doktorum takacağında adetimi keseceğini yada azaltacağını söylemişti bana bu spirali önerdiği için bende taktırdım ilk başlarda adetimi azalttı ama sonra tamamen kesti şu an olmuyorum öyle büyük bir yan etkisini gördüğümü söyleyemem hormonlu olduğu için sakıncalı bulanlar var doktoruma güvendiğim için bende tercih ettim çok fazla yaygın olmadığı için bayanlar arasında şu an farklı yaklaşımlar olabiliyor genelde alışılan spirali tercih ediyorlar ben memnun kaldım

Geri