1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Misafirimizin sorusu Deja vu nedir?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  Değerli Misafirimiz bana sorduğunuz Deja vu nun anlamı aşağıda yer almaktadır. Bu tarz yardımcı olabileceğimiz konularda bana ve adminlerimize ulaşmanız yeterlidir. [​IMG]


  Deja vu nedir?
  “Deja vu” Fransızca’da “görülmüş” anlamına gelir. Bunu tecrübe edenler hiç beklenmedik şeylerin tanıdık geldiğini söyler. Peki, neden böyle bir şeyi tecrübe ederiz?
  Örneğin İngiltere’ye ilk defa seyahat edişiniz esnasında etrafta bir tura katıldınız ve geziyorsunuz. Aniden bulunduğunuz ortam ve binalar önceden orada bulunduğunuz ve o anı yaşadığınız hissini yaratıyor. Ya da arkadaşlarınızla yemek yiyorsunuz ve biri bir iddiada bulundu. O anı önceden yaşamış gibi hissediyor ve garip bir ruh haline bürünüyorsunuz.
  Şaşırtıcı bir fenomen olan deja vu aslında çok karmaşık bir durumdur ve neden meydana geldiğiyle ilgili birkaç teori mevcuttur.
  İsveçli düşünür Arthur Funkhouser bu tecrübelerin ayrıntılı olarak incelenmesi ve aralarındaki farkların dikkatli bir biçimde not edilmesi gerektiğini kaydetti. Yukarıda verilen iki örnekten birincisine Funkhouser “ deja visite” yani “ziyaret edilmiş”, ikinciye ise “deja vecu” “ yaşanmış” ismini vermiştir.
  Tüm dünyadaki insanların %70’lik bir kısmı deja vu yaşadığını belirtmiştir. Bu durumun en çok karşılaşıldığı yaş aralığı ise 15-25’tir.
  Deja vu geçici lob epilepsisi ile yakından ilişkilendirilir. Deja vu geçici lob kaynaklı nöbet öncesinde görülebilir. Bu tür bir nöbetten muzdarip kişilerde nöbet ve çırpınma esnasında da deja vu görülme ihtimali yüksektir.
  Ancak deja vu sadece tıbbi bir rahatsızlığı olan kişilerde değil sağlıklı bireylerde de görülmektedir. Pek çok psikanalist deja vu’nun basit bir hayal olduğunu düşünürken bazı psikiyatrlar beynin bilinmeyen bir nedenden dolayı şuanı geçmiş olarak algılaması nedeniyle ortaya çıktığını savunmaktadır. Parapsikologlar ise deja vu’nun önceki yaşamla ilgili olduğunu düşünmektedir.
  Açıkça görülen tek bir şey vardır ki deja vu henüz nedeni bile tam olarak açıklanamamış bir durumdur ve üzerinde daha fazla araştırma yapılması gereklidir.

   
Misafirimizin sorusu Deja vu nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ne misafir perveriz

  ne misafir perveriz

  ...Her ne kadar misafirper olsakda bagzen canimiz yalniz kalmak istiyor.Fakat genede asagidaki hos sohbetler yasaniyor ---..telefon israrli bir sekilde calar duymazliktan gelsenizde,o telefon duyulur.Alooo ....Hamdi abi aksama size yemege gelecektik.Müsaitmisiniz ....Buyrun gelin nedemek müsaitmisiniz ....Hamdi abi yemekte ne var ....Yengen aksama kabak yapacaktim madem Hamdigil...
 2. Deja Vu

  Deja Vu

  Paramnezi (bkz.) veya hafıza sapıklıkları çeşitlerinden biri; bir yanlış hatırlama duygusudur. Olagelecek olaylarla ilgili bir önsezi ve bunun yanısıra bu olayların daha önce olduğu konusunda tuhaf bir duygudur. Bu duygu, daha önce gerçekten yaşanılan bir duruma yeniden girmenin yarattığı anılara benzemez. Bu duygu daha zorlayıcı bir nitelik taşır; hafif bir anksiete duyulur, çünkü kesinlikle...
 3. Bir Matematik Sorusu Neden Çözülür

  Bir Matematik Sorusu Neden Çözülür

  Rene Descartes: çözülmek için. Eflatun: İyiliği için. Çünkü ona göre çözüm “gerçek” sondur. Aristo: Bu tamâmen matematiğin doğasında kaynaklanan bir durumdur. Karl Marx: Bu tarihsel olarak kaçınılmaz bir durumdur. Martin Luther: Nedeni açıklanması gerekmeyen batıl inançlardan ve yönelimlerden dolayıdır. Buda: Bu soruyu sormak kendi içinizdeki “matematik doğanızı” inkâr etmektir....
 4. Deja Vu Nedir?

  Deja Vu Nedir?

  dejavu dejavu, nedir, anlamı, neye denir, nedenleri, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. Dejavu ne demek? Beynin, yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir. Ayrıca, beynin sağ lobu...
 5. misafir

  misafir

  misafir ile ilgili deyimler ve anlamları çok acil lütfen bulun..

Sayfayı Paylaş