mısır ekmeği

ferhoşteyze

Yeni Üye
Üye
mısır ekmeği
ekmek makinasında mısır ekmeği mayalı mısır ekmeği ekmek makinesinde mayalı tarifi makinasında tarifi
cevizli & zeytinli ekmek

malzemeler
  • bir buçuk yemek kaşığı kuru maya (ben yarım paket yani 21 gr yaş mayayı eriterek kullandım)
  • 3.5 bardak un (ben yarısını kepekli un ile yaptım)
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • aldığı kadar un
  • yarım su bardağı dilimlenmiş zeytin
  • yarım su bardağı irice dövülmüş ceviz
  • 1+1/4 su bardağı sıcak su
  • 1 çay kaşığı tuz (bana tuzsuz geldi bir dahaki sefere 2 çay kaşığı tuz kullanacağım)
  • 1 tatlı kaşığı bal (ben şeker kullandım)
hazırlanışı
  • 3.5 su bardağı unu,şekeri,tuzu, mayayı, suyu ve yağı kabaca karıştırın ve hamuru 10 dk dinlendirin.
  • cevizi katın, bir elinizle hamuru yoğururken diğer elinizle hamurun elinize yapışmayacak kıvama gelebilmesi için un ilave edin. Hamur elinize yapışmayacak kıvama gelince un eklemeyi bırakın. hamuru esnek bir hale gelene kadar yoğurun. 1.5 - 2 saat kalorifer yanında dinlendirin.(ben kaloriferin üstüne koydum maya ekşi ekşi koktu pişirirken yanına koymak gerekiyor sanırım :))
  • dinlendirdikten sonra zeytinleri katın ve çok hırpalamadan yoğurun. Yağlanmış ekmek kalıbına koyup 1 saat dinlendirin.
  • 175 derecede 40 dk pişirin. Fırına koymadan önce hamur üzerinde yarım cm 'lik çizikler atarsanız içi daha iyi pişer.
Afiyet olsun.

Son düzenleme:
Ce: Ekmek makinasında ekmek tarifleri

Mısır Ekmeği

1/2 cup ılık su
1/2 cup ılık süt
2 tbsp zeytinyağı (kesinlikle mısır yağı kullanmayın;
sonuç kötü oluyor)
1-1/2 tbsp şeker
1/2 tbsp bal
2 tsp tuz
2-2/3 cup beyaz un (kesinlikle kepekli un kullanmayın;
sonuç kötü oluyor)
1/2 cup mısır unu
2-1/2 tbsp instant maya

Bu mısır ekmeği tarifi ile oldukça kabarık büyük bir somun elde edeceksiniz. Geleneksel mısır ekmeği gibi yoğun olmayacaktır. Fakat lezzeti ile sizi şaşırtacaktır.

Ekmeğinizi makinanızın hızlı (2:20 saatlik) programında hazırlamalısınız. Ekmek kabuğu seçimi orta fonksiyonda olmalıdır.

Ekmeğinizin içerisinde marketlerde konserve olarak bulacağınız haşlanmış mısır tanelerini suyunu bir kevgir yardımı ile süzerek, katkı konulması için makinanızın uyarı sesi ile birlikte ilave edebilirsiniz. Arzuya göre, 1 veya 1/2 cup mısır tanesi koyabilirsiniz.

Yağ ve un için uyarılarımı göz önünde bulundurusanız, ekmeğinizi ziyan etmemiş olacaksınız. Beyaz unu ve mısır ununu makinanıza koyarken elemeyi unutmayın...

Afiyet olsun...

Geri