1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Mısır Piramitlerinin Esrarı

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  esrar ağacı dünyanın en büyük esrarı esrar ağaçları dünyanın en büyük ağacı
  < Konu Resmi..>  Binlerce yil önce yapilan piramitlerde bugün bile hala binlerce sir yatmaktadir.O tarihlerde piramitleri yapan insanlar herhalde metre kavramini bilmiyorlardi.Ve bütün bunlari göz karariyla yapmalarida imkansiz.Bugün bile çok düzenli bir sekilde yapilan gökdelenlerde çok hafif bir sapma sözkonusu olabiliyor.Peki o zamanlar bunlari yapan insanlar ölçüm için ne kullandilar.Saniye mi?Arsin birimi mi?Misir endazesi mi?Bilemiyoruz.Şimdi bu piramitlerde, özellikle Gize bölgesindeki büyük piramitin çesitli oranlarda ölçümlerine bir bakalim.Bunlarin hepsi bir rastlanti mi?Olabilir.Ama bu kadar çok rastlantida insani düsündürüyor!

  Piramitlerin Gizemi

  Her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir ve bu taşları temin edilebilecek en yakın mesafe yüzlerce kilometre uzaklıktadır. Bu taşların nasıl getirildiği konusunda kesin olmayan farklı varsayımlar bulunmaktadır.

  Piramit, kimin adına yapıldıysa, onun bulunduğu odaya, yılda sadece 2 kez güneş girmektedir. (doğduğu ve tahta çıktığı günler)

  Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan mumyaları ilk bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.

  Piramitlerin içerisinde ultra sound, radar, sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.

  Kirletilmiş suyu, birkaç gün Piramit’in içine bıirakırsanız; suyu arıtılmış olarak bulursunuz.

  Piramit’in içerisinde süt, birkaç gün süreyle taze kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir.

  Bitkiler Piramit’in içinde daha hızlı büyürler.

  Piramit’in içine bırakılmış su, 5 hafta süreyle bekletildikten sonra yüz losyonu olarak kullanılabilir.
  Çöp bidonu içindeki yemek artıkları, hiç koku vermeden Piramit içinde mumyalaşır.

  Kesik, yanık, sıyrık gibi yaralar büyükçe bir Piramit’in içinde daha çabuk iyileşme eğilimi gösterir.

  Piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğu hakkında bir bilgi yoktur; araştırmacıların çoğu, ya içinde kayboldular ya da aynı yerde birkaç tur attılar, fakat içlerini göremediler.

  Piramitlerin içi yazın soğuk kışın sıcak olur

  Büyük Piramitin açilari,Nil’in delta yöresini iki esit parçaya bölerler.

  Gize’deki üç piramit aralarinda bir Pitagor üçgeni olacak sekilde düzenlenmislerdir.Bu üçgenin kenarlarinin birbirlerine göre orani 3:4:5′dir.

  Büyük Piramitin tabininin yüzeyi,anitin yarisinin iki katina bölündügünde pi=3,14 sayisi elde edilir.

  Büyük Piramitin dört yüzeyinin toplam yüzölçümü,piramit yüksekliginin karesine esittir.

  Büyük Piramit,dünyanin kara kitlesinin merkezinde yer aliyor.

  Büyük Piramit,dört ana yöne göre düzenlenerek insa edilmistir.

  Piramit dev bir günes saatidir.Ekim ortasiyla Mart basi arasinda düsürdügü gölgeler mevsimleri ve yilin uzunlugunu gösterirler.Piramiti çeviren tas levhalarin uzunlugu bir günün gölge uzunluguna esittir.Bu gölgelerin tas levhalar üstinde gözlenmesiyle günün 0,2419 bölümünde yilin uzunlugu yanlissiz olarak saptanabiliyordu.

  Büyük Piramit’le dünyanin merkezi arasindaki uzaklik,Kuzey kutbuyla arasindaki uzakliga esittir ve kuzey kutbuyla dünyanin merkezi arasindaki uzakliga esittir.

  Piramitin yüksekligiyle,çevresi arasindaki oran,bir dairenin yari çapiyla çevresi arasindaki oranin dengidir.Dört kenarlar dünyanin en büyük ve çarpici üçgenleridir.
  Gizde’den geçen boylam,dünyanin denizleriyle anakaralarini iki esit parçaya böler.Bu boylam ayrica,kara üstünden geçen en uzun kuzey-güney yönlü boylam olup,bütün yer kürenin uzunluguna ölçümünde dogal sifir noktasini olusturur.

  Büyük piramitin tepesi Kuzey kutbunu,çevresi ekvatorun uzunlugunu temsil eder.Ve iki uzunluk ayni mikyasa uygunluk gösterir.

  Gize piramitleri tahmini olarak M.Ö 3000 yıllarında eski krallık döneminde yapıldığı zannedilmekte. Bunlar; Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleridir ve isimlerini aldıkları firavunlar tarafından yaptırılmıştır.

  Kefren Piramidi Gize piramitleri dünyanın en büyük piramitlerdir. Bunlarla birlikte ve Mısır’da yüzlerce irili ufaklı piramit mevcuttur. Gize piramitlerini diğerlerinden ayıran farkların başında içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala çözüme ulaşmamış olmasıdır.
  Keops’un oğlu Kefren için yapılmış piramit 136 metre yüksekliğe sahip.


  Kefren piramidinin dış yüzeyinde yer alan kaplamalar bugün sadece tepesinde görülebilmekte.

  Gize piramitlerinden İçi ziyaret edilebilen tek piramit olan Kefren piramidinin mezar odası.
  Piramitler ile ilgili çeşitli matematiksel bulgular arasında ilginç olanları şunlar: Keops piramidinin yüksekliginin 1 milyarla çarpımı yaklasık olarak güneşle dünyamız arasındaki mesafeyi veriyor. (149.504.000km)


  Piramitlerin üzerinden geçen meridyen karaları ve denizleri tam iki eşit parçaya bölüyor. Keops Piramidinin Taban cevresinin, yüksekliğinin 2 katına bölünmesinin pi=3.14 sayısını veriyor.

  62 metre yüksekliği ile Gize Piramitleri içerisinde en küçüğü olan Mikerinos Piramidi Kefrenin oğlu için yaptırılmış.

  Piramitler hala yapımları esnasında ki gizi korumaktalar. İşçilerin olağanüstü bir çabayla günde 10 metreküp taşı üst üste koyduklarını kabul edersek keops piramidinde yer alan yaklaşık 2.5 milyon metreküp taş, 250.000 gün, yani yaklaşık 664 yılda yerleştirilebiliyor. Oysa piramitler 20 ila 30 yıl arasında bir sürede tamamlanmıştır..
  İnsanoğlunun yaptığı eserlere bu derece hayranlık duyanlar Allahın yarattığı dağlara hiç bakmazlar mı? Dağların üzerinde yaşayan bitkilerin nasıl büyütüldüğünü hiç görmezler mi, üzerinde yaşayan hayvanatın rızkının nasılda karşılandığına hiç şaşırmazlar mı?

  “Ey insanlar ! Size bir misal getirildi, şimdi onu dinleyin. Sizin Allah’tan başka dua ettiklerinizin hepsi toplansa bir sineği yaratamazlar.Sinek onlardan bir şey kapsa onu da geri alamazlar. İsteyen de güçsüz, istenen de” (Hacc 73) bir anlam ifade etmez mi ?

  Piramitlerle kıyaslanamayacak şekilde daha sanatlı daha büyük olan dağlar ve üzerindeki nebatat ve hayvanat daha çok düşünülmeye değer değil mi?

  Ya da şöyle mi denmeli ;bu heybetli dağları ve üzerindekileri yapmaya kadir olan var mı birileri?

  Yoksa neyi düşünmeli neye şaşırmalı?

  “Şimdi bak Allah’ın rahmet eserlerine, ölümünün ardından yeryüzünü nasıl diriltiyor. İşte bunu yapan, ölüleri diriltendir; Onun gücü herşeye yeter.” (Rûm 50)  Mısır Piramitleri, Mısır’da yer alan eski piramit şekillerde yapılardır. Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi'nden Orta Krallık Dönemi’ne kadar firavunların mezarı için inşa edilmiştir. Bilinen en eski piramit 3. Hanedan döneminde inşa edilen Basamaklı Piramit’tir. Bu piramit ve etrafını çevreleyen bloklar; mimar İmhotep tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca bu yapılar dünyanın en eski şekilli taşlardan inşa edilmiş yapısıdır. En çok bilinen piramitler Gize’de bulunmuştur. Birkaç Gize Piramidi şu ana kadar inşa edilmiş en büyük yapılardandır. Gize Piramitleri’nin en büyüğü olan Keops Piramidi şu ana kadar zarar görmeden ayakta duran Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olarak görülmektedir.

  • Gize Piramitleri
  • Keops Piramidi (145,75 metre, M.Ö. 2550)
  • Mikerinos Piramidi(66,5 metre)
  • Kefren Piramidi
  • Sfenks Piramidi
  • Sakkara Piramidi (63,17 metre M.Ö. 2650)
  • Maldum Snefru Piramidi (93,26 metre M.Ö. 2000)
  • Dahahur Piramidi (104,85 metre M.Ö. 2600)
  • Dahahur Snefru Piramiti (103,95 metre M.Ö. 2600)
  • Gize Kefren Piramidi (143,56 metre M.Ö. 2520)
  • Sakkara Pepi II Piramidi (52,555 metre M.Ö. 2250)

  Uzun zamandır Mısır piramitlerini merak ediyordum. Bir zamanlar Mısır'a gitme gibi bir planım da vardı fakat son anda iptal olmuştu. Ben de bu geziyi iptal edip piramitleri araştırmaya koyulmuştum. Şimdi ise o araştırmayı biraz daha geliştirerek sizlere sunuyorum.

  Mısır piramitleri insanoğlunun hala üzerinde kafa yorduğu muhteşem yapıtlar arasında yer alıyor. Piramitlerin yapımı aşamasında önce taş bloklar taşınmış ve yığılmış, ardından inşaaya başlanıp taşlar yerleştirilmiş, en son olarak da düzleştirme işlemi yapılmıştır. Keops piramidi için yaklaşık 3 milyon adet taş blok kullanıldığı, bu taşların her birinin yaklaşık ağırlığı 20 ton olduğu farzedilirse sadece yapımdaki taş blokların ağırlığının(yani piramitlerin boş ağırlığının) 60 milyon ton olduğu anlaşılıyor. Bununla birlike o ağırlıkta granit taşların bulundu taş ocağının ise yüzlerce kilometre uzaklıkta olması ayrı bir merak konusu. Ayrıca Mikerinos piramidinin taş bloklarının toplam ağırlığının 4.880.000 tondan daha fazla olduğu tahmin ediliyor.


  Taş blokların ise nasıl yerleştirildiği hala tam olarak bilinememekte fakat bu konu hakkında çeşitli kuramlar üretilmektedir. Bu kuramlardan birine göre yapılan spiral şeklindeki bir rampadan çıkarılan taş bloklar üst üste koyuluyordu. Rampa çamur kaplanıp sulanıyor ve bloklar itilerek kaydırılıyordu.
  Bir diğer kurama göre ise taş bloklar dev manivelalar sayesinde piramitlere yerleştirilmiştir. Fakat bu kuram pek geçerli sayılamamakta çünkü bunun için geçerli bir teknoloji son yıllarda ancak mevcut olabilmiştir.
  Diğer bir kurama göre ise yine bir rampa yapılma söz konusu. Bu rampadan ise ağaç gövdelerinin silindir şeklinde kesilip taş blokların altına koyulup yuvarlanması sağlanarak yukarı doğru kaydırılmıştır. Fakat bunu sağlayabilecek ağaçların mevcut olabileceği orman ise o bölgede hiç mevcut olmamıştır. En yakın orman yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.
  Bu kuramlara göre ise ortalama olarak 20.000-30.000 arası işçinin 80 yılın üzerinde Giza’da çalışarak piramitleri yaptığı tahmin ediliyor.


  Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan mumyaları ilk bulan 12 bilimadamının kanserden öldüğü tezi ise çürütülmüş, bilimadamlarının ölüm sebepleri ise tıbbi olarak burada açıklanmıştır.

  Piramitlerin hala tam olarak gün yüzüne çıkmamış sırları bulunmakla birlikte bilinen bazı özellikleri şu şekildedir;

  • Piramit, kimin adına yapıldıysa, onun bulunduğu odaya, yılda sadece 2 kez güneş girmektedir. (doğduğu ve tahta çıktığı günler)
  • Piramitlerin içerisinde ultra sound, radar, sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır.
  • Kirletilmiş suyu, birkaç gün Piramit'in içine bırakırsanız; suyu arıtılmış olarak bulursunuz.
  • Ayrıca su beş hafta süreyle piramit içinde bekletilirse sonra yüz losyonu olarak kullanılabilmektedir.
  • Piramidin içerisinde süt, birkaç gün süreyle taze kalır ve sonunda bozulmadan yoğurt haline gelir.
  • Bitkiler Piramit'in içinde daha hızlı büyürler.
  • Çöp bidonu içindeki yemek artıkları, hiç koku vermeden Piramit içinde mumyalaşır.
  • Kesik, yanık, sıyrık gibi yaralar büyükçe bir Piramit'in içinde daha çabuk iyileşme eğilimi gösterir.

  < Konu Resmi..>  • Piramitlerin hala bazı odalarının içinde ne olduğu hakkında bir bilgi edinilememektedir.
  • Piramitlerin içi yazın soğuk kışın sıcak olur.
  • Büyük Piramit'in açıları, Nil’in delta yöresini iki eşit parçaya bölerler.
  • Giza'daki üç piramit aralarında bir Pisagor üçgeni olacak şekilde düzenlenmişlerdir. Bu üçgenin kenarlarının birbirlerine göre oranı 3:4:5'dir.
  • Büyük Piramit'in tabanının yüzeyi, anıtın yarısının iki katına bölündüğünde pi=3,14 sayısı elde edilir.
  • Büyük Piramit'in dört yüzeyinin toplam yüzölçümü, piramit yüksekliğinin karesine eşittir.
  • Büyük Piramit, dünyanın kara kitlesinin merkezinde yer alıyor.
  • Büyük Piramit, dört ana yöne göre düzenlenerek inşa edilmiştir.
  • Piramit dev bir güneş saatidir. Ekim ortasıyla Mart başı arasında düşürdüğü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösterirler.
  • Piramidi çeviren taş levhaların uzunluğu bir günün gölge uzunluğuna eşittir. Bu gölgelerin taş levhalar üstünde gözlenmesiyle günün 0,2419 bölümünde yılın uzunluğu yanlışsız olarak saptanabiliyordu.
  • Büyük Piramit'le dünyanın merkezi arasındaki uzaklık, Kuzey kutbuyla arasındaki uzaklığa eşittir ve kuzey kutbuyla dünyanın merkezi arasındaki uzaklığa eşittir.
  • Piramidin yüksekliğiyle, çevresi arasındaki oran, bir dairenin yarıçapıyla çevresi arasındaki oranın dengidir. Dörtkenarlar dünyanın en büyük ve çarpıcı üçgenleridir.
  • Giza'dan geçen boylam, dünyanın denizleriyle anakaralarını iki eşit parçaya böler. Bu boylam ayrıca, kara üstünden geçen en uzun kuzey-güney yönlü boylam olup, bütün yer kürenin uzunluğuna ölçümünde doğal sıfır noktasını oluşturur.   
Mısır Piramitlerinin Esrarı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Piramitler

  Piramitler

  Rüyada Misir piramitlerinl görmek, geçmis milletleri tefekkür ve mev'izeye isarettir. Bazen bu rüya bekar kimse için dinsiz bir kimse ile evlenmege yahut onlarla ünsiyet etmesine ya da ehl-i bid'at olanlarin mezhebine girmeye veya fen tahsili etmek için gayret sarfetmeye ve okumaya isarettir
 2. mısır piramitlerinin sırları!!!!!!!!!

  mısır piramitlerinin sırları!!!!!!!!!

  Mısır Piramitlerinin Sırları Binlerce yıl önce yapılan piramitlerde bugün bile hala binlerce sır yatmaktadır. İşte piramitlerin şaşırtan özellikleri: - Büyük Piramitin açıları, Nil'in delta yöresini iki eşit parçaya böler. - Gize'deki üç piramit aralarında bir Pitagor üçgeni olacak şekilde düzenlenmişlerdir. Bu üçgenin kenarlarının birbirlerine göre oranı 3:4:5'dir. - Büyük Piramitin...
 3. mısır piramitleri ve sarmısak

  mısır piramitleri ve sarmısak

  Eski çağlardan beri bilinen ve kullanılan bir drog’dur. Orta çağda özellikle salgın hastalıklar (kolera, veba gibi) ile mücadelede kullanılmıştır. Antiseptik, idrar artırıcı, safra salgılarını artırıcı, solucan düşürücü (özellikle askarit ve oksiyürlere karşı)iştah açıcı, tansiyon ve kolesterol düşürücü, kanı sulandırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Antiseptik...
 4. Piramit Nedir ? Mısır Piramitleri Hakkında

  Piramit Nedir ? Mısır Piramitleri Hakkında

  mısır piramitlerinin özellikleri piramit resimleri piramit piramitler, nedir, özellikleri, sırrı, resimleri, hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Tarih sayfasının En gizemli yapılarından kabul edilen piramitler hakkında merak ettiklerinizi bulmanız için kısa ama öz bilgilerin olduğu bir paylaşım hazırladık… Mısır Piramitleri, Piramitlerin Özellikleri Nelerdir?...
 5. mısır piramitleri neden dünya mirasıdır ?

  mısır piramitleri neden dünya mirasıdır ?

  Merhabalar, acaba mısır piramitleri neden dünya mirasıdır ? konusunda bana yardımcı olabilir misiniz ?

Sayfayı Paylaş