Mısır yetiştiriciliği ile ilgili kısa bilgi

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Mısır yetiştiriciliği ile ilgili kısa bilgi
Bir mısır arazisinin gözle göründüğünden daha fazlası var. Her hektar için binlerce verimli fabrika bulunan ve her biri güneşin enerjisini fotosentez yoluyla depolayan kitlesel bir üretim tesisi. Bir mısır bitkisi, tahıl olarak depolanan karbonhidrat, protein ve yağ üretmek için bir enerji kaynağı olarak güneş ışığını kullanır. Bu işlemin ham maddelerini su ve mineral besin maddeleri (topraktan) ve karbondioksit (atmosferden) alır .Mısır bitkisi büyümesi, gelişimi ve verimini şekillendiren doğaya büyük ölçüde bağlıdır. Bununla birlikte, bir çiftçi, çeşit seçimi, toprak işleme, ürün rotasyonu, gübreleme, sulama ve haşere kontrolü gibi faktörleri yöneterek çevreyi manipüle edebilir.


mısır.jpg

Bugün, mısır yetiştiriciliğinin nihai amacı, mısırın ılıman ve erken mevsim ortamlarına adaptasyonunu iyileştirmektir. Geliştirilmiş uyum, daha yüksek verim ve daha kaliteli anlamına gelir. Yeni bir mısır hibritinin gelişimi yavaş ve maliyetli bir süreçtir. Yeni hibridler, çeşitli streslere karşı geliştirilmiş verim, durgunluk, haşere direnci ve toleransa sahip olmalıdır.Yeni bir melezin nasıl geliştirildiğini anlamak için, mısır tozlanması ve üreme süreçleri hakkında temel bir bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Mısır bitkisinin ayrı erkek ve dişi çiçekli parçaları vardır . Püskül, erkek çiçeğidir ve polen üretir.

Mısır bitkileri, domatesler ya da diğer sebzeler gibi değildir, bunlar uzun süre boyunca dayanırlar.Mısır, aç bir bitkidir çünkü iki kez gübrelemeyi planlayın. Fideleri hazırlamadan önce toprağı kompostla değiştirin ve toprağa dengeli bir organik veya zamanlı bırakılmış gübre karıştırın.Mısır hızlı büyür ve düzgün büyümek için çok fazla suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kuraklığa yatkın kılan sığ kökleri vardır. Mısır, tam güneş ışığına izin veren bir alanda yetişmenin tadını çıkarıyor. Tohumdan mısır yetiştirmek isterseniz, tohumları iyi drene edilen topraklarda yerleştiriğinizden emin olun, böylece veriminizi önemli ölçüde artıracaktır. Topraklarınızın çok fazla organik maddeye sahip olduğundan emin olun iyi gübrleleyin.
 
Üst