Mitolojide İkizler Burcu

handanca

handanca

Daimi Üye
Üye
Mitolojide İkizler Burcu
mitolojide ikizler burcu
meleklermekaniikizler1-5951.jpg
Hikaye çok ilginç;
Gemini’ın ikizleri olan yunan kahramanları Kastor ve Pollux, başta Jason ve Argonautlar’ın altın post seferi olmak üzere birçok hikayede yer alırlar.

Doğumları üzerine iki rivayet vardır. Bunların ilkinde Zeus’un Leda’dan olan ikiz oğulları olarak anlatılırlar. Diğerinde ise biri Zeus’un, diğeri Leda’nın ölümlü kocası Thestios’un oğludur.

Evlenmek istedikleri zaman Sparta kralının güzel kızlarını seçerler. Bu kızların, zaten ikizlerin kuzenleri Ideas ve Lynceus ile evli olmasına aldırmazlar. Bu olayla bile araları açılmayan kuzenler, hayvan çalmak için bir çiftliğe birlikte yaptıkları saldırıda ganimetin paylaşılması konusunda kavga ederler ve Ideas elindeki mızrakla Kastor’un ölümüne sebep olur. Pollux kaçan kuzenlerinin peşine düşer ve Lynceus’u öldürür.

Başka bir mitolojik olayda şöyle...


Mitolojide Tanrı Zeus'un oğulları Castor ve Polluxaynı zamanda Dioscuri Yıldız Kümesinden iki yıldızın da adıdır. Mitolojik dilde "Zeusun oğulları" anlamına gelen bu ismi Babilliler takmışlardı. Çapkınlar çapkını Zeus Isparta Kralı Tyndaros'un karısı Leda ile sevişebilmek için Kuğu kılığına girer ve onların birleşmesinden iki yumurtaları olur. Bir yumurtadan Pollux ve Hellen diğer yumurtadan da Castor ve Clytemnestra doğarlar. Rivayete göre Pollux ve Hellen Zeus'un ölümsüz çocuklarıCastor ve Clytemnestra ise Tyndaros'un ölümlü olan çocuklarıdır. Eski zamanlarda bu olaydan dolayı ikiz olan çocukların birisinin daima tanrısallık taşıdığına inanılır. Yıldızlara ismi verilen bu iki kardeşSparta'da birlikte büyür ve çok da iyi anlaşırlar.

İki delikanlı Altın Post'u bulmaya giden Jason'un yanında da yer alırlar. İki genç iki kız kardeşe aşık olurlar. Ancak kızlar nişanlıdırlar ve onları kaçırırken çıkan kavgada Castor ölür. Kardeşini çok seven ve onun ölümüne katlanamyan Polluxbabası Zeus'tan onu tekrar diriltmesini ister.

İki kardeşin birbirlerine olan sevgisi Zeus'u duygulandırır ve Pollux'un sahip olduğu ölümsüzlüğünü kardeşi Castor'la paylaşmasına izin verir ama bir şartla ; bundan böyle iki kardeş zamanlarının yarısını Tanrılar Dağı Olimpos'ta diğer yarısını da yeraltında ölüler dünyasında geçireceklerdir ! Başlarının üstünde ışık saçan iki ata biner bir vaziyette resmedilen Castor ve Polluxböylelikle de İkizler Burcunun sembolü olmuşlardır. İkizler burcu insanının iki kişilikli diye adlandırılmasıbuiki kardeşin karakter yapılarıyla bağdaştırılmıştır.

 

Benzer İçerikler

handanca
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
handanca
handanca
handanca
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
handanca
handanca
handanca
Cevaplar
1
Görüntüleme
5K
ilkimsu
ilkimsu
handanca
Cevaplar
2
Görüntüleme
4K
cadi_91
cadi_91
handanca
Cevaplar
0
Görüntüleme
6K
handanca
handanca
Üst