Mitral Kapak Hastalığı » İlaç Tedavisi

suskun_gız

Yeni Üye
Üye
Mitral Kapak Hastalığı » İlaç Tedavisi
mitral kapak tedavisi romatizmal mitral kapak hastalığı romatizmal romatizması kalp hastalıkları tedavisi
İlaç tedavisi genelde hastalığın cerrahi tedavi sınırına ulaşmadığı, 6 ay süre ile düzenli olarak yapılan takipleri boyunca uygulanır.
Temel tedavi ilkeleri ;
1.Romatizmal ateş hastalığının tekrarlamasını önleme
Romatizmal nedenli mitral kapak hastalığında, tekrar eden boğaz enfeksiyonuna bağlı kalp kapağının hasarında şiddetli artış meydana gelmektedir. Bu nedenle ateşli romatizmal hastalık geçiren hastaları boğaz enfeksiyonundan korumalı ve her ay kalçadan penisilin iğnesi yapılmalıdır.
2.Kalp iltihabı riskinden korunma
Kalp kapağında özellikle romatizmal hastalık nedenli hasarı olan hastalar, ufak cerrahi girişimlerden önce mutlaka doktoruna danışmalı ve uygun antibiyotik tedavisi planlanmalıdır. Ufak cerrahi girişimlerden ( Diş çektirme, sünnet, endoskopi yapılması gibi) sonra kana geçen bakteriler hasarlı kalp kapağında hayatı tehdit eden iltihaba neden olabilir.
3. Gelişen ritim bozuklukları ile mücadele
Sol kulakçığın genişlemesinden dolayı ortaya çıkan ritim bozuklukları uygun antiaritmik ilaçlarla tedavi edilir.
4.Pıhtı gelişimine karşı koruyucu tedavi
Özellikle sol kulakçığın genişlemesinden dolayı ortaya çıkan ritim bozukluğu pıhtı gelişimine neden olabilir. Bu maksatla kanı sulandırıcı coumadin, aspirin yada ciltaltı enjeksiyon şeklinde heparin tedavisi uygulanır

Geri