1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Miyom tedavisi oluyorum ama tekrarlıyor nedeni nedir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Miyom, rahim duvarında oluşan iyi huylu yani kansere yol açmayan bir tümördür. Fibroid de denilen miyomlar, çizgisiz kas hücrelerinde oluşurlar. Bunlara leiomyoma, yani çizgisiz kas tümörü de denilmektedir.
  Miyomlar büyüklük ve sayı bakımından çeşitlilik göstermektedir. Genelde yavaş yavaş büyürler ve bir belirtileri yoktur. Eğer bir miyomun bir belirtisi yoksa o zaman o miyomu tedavi etmeye de gerek yoktur. Miyomlu insanların yüzde yirmi beşinde, miyomlar bir belirti ile kendilerini belli ederler ki o zaman tedavi gerekmektedir.

  Miyomlar rahim duvarında tek bir yumru olarak veya birden çok sayıda gurup olarak oluşabilirler. Çapları 1 milimetre ile 20 santimetre arasında değişebilir. Miyomlar kadınların kalça kemiği civarında en yaygın görülen tümörlerdir ve kadınların rahimleri en çok miyom sebebi ile alınır. Genelde tümör diye adlandırılsalar da kansere sebep olmazlar. Hatta bazıları hamilelik sonrası kendiliğinden kaybolur.

  Nedenleri tam olarak netlik kazanmamış olmakla beraber rahim miyomlarının çoğunluğu kadınların doğurgan yıllarında görülmektedir. Miyomlar, vücut östrojen üretmeden önce ortaya çıkmazlar. Hamilelik yıllarında ise vücut ekstra östrojen ürettiğinden hızla büyürler. Menopoz yıllarında ise büyümeleri durur hatta östrojenin azalmasından kaynaklı olarak küçülebilirler.

  Miyom oluşumlarının beslenmeyle veya yaşam tarzıyla alakalı olduğunu gösteren bir çalışma yoktur.

  Genetik olarak miyom oluşturmaya yatkın bir aileniz varsa, bu sizi risk gurubuna sokabilir. Tek yumurta ikizlerinde, her ikisinde de miyom görülme olasılığı, çift yumurta ikizlerinin her ikisinde de miyom görülme olasılığından daha fazladır.


  < Konu Resmi..>
  KADIN HASTALIKLARIYLA İLGİLİ KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/kadin-hastaliklari.1095/
  Miyomlar veya fibroidler, normal rahim kası hücrelerinden çok daha fazla östrojen alıcısına sahiptirler.

  Vücudun dokularını yenilemede kullandığı diğer büyüme faktörleri, örneğin insülin benzeri büyüme faktörü, miyom (fibroid) oluşumunu tetikleyebilir.

  Afrika kökenli kadınlarda, 30 yaş üzeri kadınlarda ve hiç doğum yapmamış kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır.

  Belirtileri Nelerdir?

  Ağır ve uzun kanamalar
  Leğen kemiğinde ağrı ve baskı
  Kilo alımı veya karın kaslarında anormal büyüme
  Karın şişmesi veya gerilmesi
  Mesanede veya bağırsakta baskı
  Küçük tuvalete sıkça çıkma
  Bacakların arkasında ağrı
  Kabızlık
  Menstüral döngüler arasında vajinal kanama
  Cinsel birleşme sırasında acı
  Nasıl Teşhis Edilir?

  Doktorlar genelde fiziksel muayene miyomları tespit ederler. Leğen kemiği muayenelerinde özellikle bir kayma varsa doktorlar miyomu teşhis edebilmektedirler. Doktorlar rahmin büyüklüğünü ve şeklini kontrol ederken de miyom tespit edebilirler. Bir elleri vajinadan içeri girerken bir elleri karın kaslarının üstünde olacak şekilde bu muayeneyi gerçekleştirirler.

  Eğer bu yöntemlerle teşhis edemezlerse, bölgenin bir fotoğrafını elde etmek için, karın üstünden ultrason kullanabilirler veya vajina yolu ile rahme ultrason cihazı sokabilirler. Transvajinal ultrasonografi de denilen ikinci yöntem ile idrar akışına bir engel olup olmadığına ve varsa başka miyomların olup olmadığına da bakılır.

  Çeşitleri Nelerdir?

  Bulundukları yere göre miyomlar 3 guruba ayrılabilirler.

  Mukoza altı miyomları: Endometrium da denilen rahim mukozasının ya da rahim duvarının hemen altında bulunurlar. Rahim boşluğuna doğru bir yumru oluştururlar. Bu tip miyomların ne kadarının kas içinde gömülü olduğu, ne kadarın ise rahim boşluğuna doğru çıkıntı yaptığı önemlidir. Ağır kanamalara ve uzun menstrüasyon dönemlerine sebep olabilirler. Menstrüasyonlarda düzensizliğe sebep olabilirler.
  Duvar içi Miyomlar: Rahim duvarının içinde yani rahimi oluşturan kasların içerisinde bulunurlar. Bu fibroidler, yerlerine ve büyüklüklerine göre rahim boşluğuna doğru veya rahmin dışına doğru çıkıntılar oluşturabilirler. Bu çeşit miyomlar kanama ve baskı gibi rahatsızlıklar oluşturabilecekleri gibi bir belirti göstermeyebilirler de.
  Serozal altı Miyomlar: Rahmin dış kısmına yakın olur. Büyüklük ve konumlarına göre bir kısmı rahim duvarında olabileceği gibi bir kısmı da rahimden dışarı doğru sarkmış da olablir. Yine büyüklüğüne ve yerine göre idrar torbasına ve bağırsaklara baskı yapıyor olabilir.
  Komplikasyonları Nelerdir?

  Miyomlar genelde zararsız olsalar da bazen rahatsızlıklara sebep olabilirler. Fazla kan kaybından kaynaklı kansızlık, bunlardan biridir.

  Miyomlar ve Hamilelik

  Miyomlar genelde gebe kalmayı ve hamileliği etkilemezler. Ancak bazı durumlarda kısırlığa ve düşüğe sebep olmaları da olasıdır. Mukoza altı fibroidler döllenmeyi ve embriyo gelişimini engelleyebilirler. Böyle durumlarda genelde doktorlar, hamile kalmaya çalışmadan önce rahimden miyomun alınmasını tavsiye edebilirler. Bu tavsiye düşük veya düşükler yapıldıktan sonra da verilebilir. Çok nadir olarak fibroidler fallopia kanalının biçimini bozabilir veya bloke edebilir. Yine miyomların, spermlerin döl yatağı boynundan falopia kanalına geçişini engellemesi de nadiren görülen bir durumdur.

  Nasıl Tedavi Edilirler?

  Miyomları yani fibroidleri tedavi etmenin pek çok yolu vardır. Pek çok etken miyomların nasıl tedavi edileceğini belirlemeye yarar. Mesela miyomun gösterdiği belirtiler, miyomun yeri, büyüklüğü ve sayısı, hastanın yaşı, doğurganlık planı, ve kadının tercihine göre tedavi de şekillenmektedir.

  Ganadotropin (yumurtalık maddesi)’ni salıveren hormon agonistleri: Bu hastalara her ay veya üç ayda bir verilen bir iğnedir ve hastayı geçici olarak menopoz evresine sokar. Bu iğneyi kullanırken miyom küçülür. Ancak ilacı kullanmayı bıraktıklarında miyom tekrar büyümeye başlar ve semptomlar yeniden görülmeye başlar. Bu tedavi ya hastayı ameliyata hazırlamada kullanılır veya kadının doğal menopozuna yakın olması durumunda, bu safhaya gelinceye kadar bir geçiş olarak uygulanır. Bu tedavi genelde uzun süreli olarak uygulanmaz.
  Progesteronlar, ağız yoluyla alınan doğum kontrol ilaçları, anti-östrojenler miyom kaynaklı ağır kanamaları kontrol etmek için kullanılabilmektedirler. Ancak çok da etkili olmayan bu ilaçlar miyomu küçültmekte de başarısızlardır.
  Miyomektomi: Miyomektomi, sadece miyomların ameliyatla alınması ve rahmin yerinde kalmasını öngören ameliyatlardır. Histeroktomiye göre avantajı, rahmin yerinde kalması sayesinde doğurganlık ihtimalinin devam etmesidir. Miyomktominin dezavantajı ise rahmin yerinde kalması nedeni ile miyomların tekrar oluşabilmeleridir. Bu da tekrar bir ameliyat ihtimali demektir.
  Histeroktomi: Bir diğer ameliyat türü rahmin tamamen alınması anlamına gelen histeroktomidir. Miyomun tekrarlanma ihtimalini yok eden bu ameliyatın dezavantajı gebelik ihtimalinin ortadan kalkmasıdır.
   
Miyom tedavisi oluyorum ama tekrarlıyor nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Miyom Nedir?

  Miyom Nedir?

  miyom nedir miyom görüntüleri polip ve arasındaki fark rahimde nodül polip Miyom, rahim duvarındaki düz kaslarda meydana gelen iyi huylu bir hastalıktır. Tümör olarak da adlandırılabilir. Yavaş yavaş büyür ve belirtileri göze çarpmaz. Kendini farkettirmez. %25 oranında belirtileri göze çarpar ve tıbbi tedavi gerektirir. Tek bir nodül ya da topluca büyüyebilirler. 1 mm ile 20 cm arasında...
 2. Miyom tedavisi

  Miyom tedavisi

  Miyomda Tedavi Seçenekleri Miyom hastalarında tedavinin amacı, hastanın ağrı ve kanama gibi şikayetlerini azaltmak ya da ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle, belirgin şikayetleri olmayan hastalarda herhangi bir tedavi gerekmez. Şikayeti olan hastalar için dört tedavi seçeneği vardır. Hormon Tedavisi Bu tedavide, hastaya GnRH agonistleri denen ve menapoz oluşturup östrojen düzeyini düşüren...
 3. İlişkiden sonra ağrım oluyor nedeni nedir?

  İlişkiden sonra ağrım oluyor nedeni nedir?

  ilişkide ağrı olması,ilişki sonrası ağrı nedenleri,ilişki sonrası ağrı neden olur,ilişki sonrası ağrının tedavisi,ilişki sonrası ağrı hakkında bilgiler Eğer ilişkiden sonra ağrılarınız varsa bu agrılar hafife alınmamalı ve bir uzman doktordan yardım istenmelidir aslında her ilişkiden sonra genelde erkekleri suçlar ama bu agrılar kendi kendine bazen ilişkiden sonra kasıklarda ağrı Kadınlar...
 4. Miyomlarda bitkisel tedavi yöntemi var mıdır?

  Miyomlarda bitkisel tedavi yöntemi var mıdır?

  Özellikle küçük olan (1 - 5 cm arası) ve herhangi bir şikayete neden olmayan myomlar hiçbir tedavi verilmeden gözlenebilir. Gözlem için ortalama 6 ay aralıklarla ultrasonografi yapılır ve myom büyüklüğündeki değişiklik karşılaştırılır eğer myom boyutlarında artma yoksa gözleme devam edilir, myom boyutlarında fazla artma varsa genellikle ameliyata karar verilir. 5 cm'den küçük myomlar için...
 5. Myomu ortadan kaldıran ilaç var mı dır?

  Myomu ortadan kaldıran ilaç var mı dır?

  Myom, rahim kaslarından gelişen ve halk arasında "ur" diye bilinen iyi huylu bir tümördür. 20-35 yaş arasındaki kadınların %20 ila 25'inde görülür. Ancak yaş ilerledikçe, myom sıklığında artış olur ve 45 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %40'ında myom vardır. Sıklıkla çok sayıda myom olur. Hiç doğum yapmamışlarda daha sık rastlanır. Bazı ailelerde daha sık görülür....

Sayfayı Paylaş