Miyom tedavisinde rahmin alınması

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Miyom tedavisinde rahmin alınması
miyom nedir,miyomun belirtileri,miyom ameliyatı,miyom tedavisi,miyom tedavisinde rahmin alınması,miyom tedavisinde rahmin çıkarılması,miyom hakkında bilgiler

m.jpg


Pek çok kadın yaşamında myom kelimesini bir şekilde duymuştur. Gerçekten de myomlar kadınlarda en sık rastlanılan urlardır. Araştırmalara göre 30-60 yaş arası kadınların %30’unda myom bulunmaktadır. Myomlar, rahimin alınmasının en sık nedenidir, bu nedenle de miyom tanısı konulması kadınları bir miktar tedirgin etmektedir.

Myom nedir?

Myom, rahimin (uterus) düz kas tabakasından köken alan iyi huylu urdur. Myomlar kas hücrelerinin çapraşık olarak bir yığın oluşturması şeklinde görülür. Büyüyerek etrafına baskı yaptığı için, çevresinde bir “yalancı kılıf (kapsül)” oluşturur.

Myomlar hangi büyüklükte ve kaç tane olabilir?

Myomlar, birkaç milimetre çapından karnı tamamen doldurabilecek kadar büyük (örneğin 30 cm) çapta olabilirler. Sayıları ise bir taneden rahimin tamamı adeta “patates çuvalı” gibi yumrulu hale getirebilecek kadar çok sayıda olabilir. Genellikle gebelikte büyüme ve menopoz sonrası dönemde ise küçülme eğilimindedirler.

Myomlar kimlerde daha sık görülebilir?

Hiç doğum yapmamış olmak, şişmanlık, yüksek tansiyon veya ailede myom bulunduğu bilgisi kişileri myom açısından daha fazla riskli duruma getirir.

Myomlar kadınlarda ne tür şikayetlere yol açabilir?

Myomların bir çoğu şikayet yaratmaz. Bununla birlikte bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre, adet kanamalarının çok fazla olması, uzun sürmesi, kasık ağrıları, sık idrar çıkma, kabızlık, çocuk sahibi olmada zorluk, gebelik kayıpları gibi şikayetlere yol açabilir. Bazı hanımlar ise karnında bir şişlik olarak myomu hissedebilirler.

Myomda tanı nasıl konur?

Muayenede rahimde büyük ve sert kitle saptanması myom lehine değerlendirilir. Ultrason tanıda büyük yardımcıdır.

Myomda ilaç tedavi seçenekleri nelerdir?

Maalesef “myomu tedavi etmek için bir ilaç var yoktur. Bununla birlikte, kimi zaman –sıklıkla ameliyat öncesinde verilerek- geçici bir süre için bile olsa küçültmek veya ameliyattaki kan kaybını azaltmak amacıyla bazı iğnelerden yararlanılabilir. Bu iğneler, kadınlarda “geçici menopoz” durumu yapar. Bu ilaçlar yan etkileri nedeniyle uzun süreli kullanılmazlar.

Myomlarda kesin tedavi ameliyattır. Ancak “her myom ameliyat edilmeyi hak etmez!” Ancak;

1. Baş edilemeyen, çok fazla adet kanamaları varsa,

2. Rahimi 3 aylık gebe rahim büyüklüğüne veya fazlasına büyütmüş myom varsa

3. Takiplerde çok hızla büyüyen myom varsa,

4. Başka bir nedene bağlanamayan kasık ağrısı varsa,

5. Myom, idrar torbası, bağırsaklar gibi önemli yapılara baskı yapıyorsa,

6. Çocuk sahibi olmakta zorlanan, tüp bebek başarısızlığı olan myomlu olgularda

ameliyat teklif edilmektedir.

Ameliyatta çocuk istemi var veya rahimin kalması amaçlanıyorsa sadece myom(lar) çıkarılır, çocuk sayısını tamamlamış kişilerde ise rahim alınması işlemi uygulanır. Bu ameliyatlar açık ameliyat veya kapalı ameliyat (laparoskopik) şeklinde uygulanabilir.

Bazı miyomlar rahim iç kısmına doğru büyümüş ise hazneden ve rahim ağzından geçilecek şekilde rahimin içini kamerayla gözleyerek (histeroskopi) bu myom kazınmak suretiyle çıkarılır. Rahim damarlarının radyolojik olarak tıkanması veya miyomların içinin yakılması da henüz çok yaygın olmamakla birlikte uygulanabilecek tedaviler arasındadır.

Myomlar ameliyattan sonra tekrar eder mi?

Yalnızca myom alınmışsa, ameliyattan sonra 10 yıllık sürede, 10 hastanın 3’ünde tekrar edebilir.

Myomlar kansere dönebilir mi?

Myomlarda kanserleşme çok çok düşük (%0.1-0.5) bir olasılıktır.

Bu denli yaygın olan myomlarda tanı ve tedavi seçenekleri için mutlaka hekime danışılmalıdır. Sağlık dolu mutlu günler…

Prof. Dr. Ümit İNCEBOZ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
7K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
M
Üst