1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Mobilya Boyarken Hangi Boya Kullanılır?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Eski göründüğü ya da artık sürekli göz önünde olduğu için kurtulmak istediğiniz mobilyalarınızı boyayarak onları yeniden baş tacı haline getirebilirsiniz. Zımparası, astarı derken bu iş gözünüzde büyüyebilir ancak bir kez deneyim kazandıktan sonra da gördüğünüz her eski hatta belki yeni mobilyaya el atmak isteyebilirsiniz. Mobilya rengi değiştirirken mobilyanızın malzemesine uygun boyama adımlarını takip etmeniz önemlidir. Bazı mobilyalar çok çabuk boyanabilecekken bazıları sizi biraz daha uğraştırabilir.


  < Konu Resmi..>

  Boya satın alacağınız zaman yani ahşap bir yüzeyi boyayacağınızda, satın almış olduğunuz boyanın ahşap yüzeyler için olan boyadan olmasına özen gösterin. Çünkü duvar boyamak için üretilen boyalar ahşap üzerinde yeterince dayanıklı olmayabilir.


  Almış olduğunuz boyanın hangi yüzeyleri boyamak için uygun olduğu kutu üzerindeki uygulanacak yüzeyler yazısında bulunabilir. Eğer ambalajın üstünde bir açıklama yok ise ürün bilgilerine internet üzerinden ya da boyayı satın almış olduğunuz dükkândaki ilgili kişilerden bilgi alabilirsiniz.


  Boya Markaları


  Mobilya boyası olarak isterseniz; Marshall pastel mat boya, Polisan matrix lux anti aging X1 su bazlı boya, Swing color parlak son kat boyası, Polisan primera sentetik boya parlak beyaz ya da Caparol trimaxx mat sentetik boyayı deneyebilirsiniz.


  Mobilya Rengini Değiştirirken İzlenecek Adımlar

  Aşağıda bu maddeleri detaylandıracağız ancak ilk önce kabaca sıralamayı yapalım:

  Mobilyanın çekmece benzeri çıkabilir parçaları çıkarılır.

  Mobilya nemli ve hafif sabunlu bir bezle iyice temizlenip kurulanır.

  Etrafın kirlenmemesi için mobilya büyük bir naylon üzerine koyulur.

  Sprey / püskürtme boya kullanılacaksa açık havada çalışılmalıdır. Diğer boya türlerinde, boyanın koku yapma ihtimali varsa havalandırabileceğiniz bir oda seçmelisiniz.

  Parlak yüzeyli, cilalı, yağlı boya ile daha önceden boyanmış veya kaplama bir mobilya ise önce zımpara yapılır. Cila kalınlığına göre zımpara numarası küçülecektir. Yüzey matlaşana dek zımpara yapılır. Eğer elinizdeki cilasız, ham bir ahşap ise zımparaya sadece yüzeyi biraz düzeltmek için ihtiyaç olur.

  Zımparanın ardından tekrar mobilyanın tozu alınır, temizlenir.

  Mobilyaya astar uygulanır.

  Astar kuruduktan sonra ince bir zımpara yapılır ve toz temizlenir.

  Astarın üzerine iki kat (gerekiyorsa daha fazla) istenilen renkteki boya sürülür. (Her boya sonrası diğer kata geçmeden boyanın kurumuş olması önemlidir.)

  Boyanın uzun ömürlü, pürüzsüz olması ve kolay temizlenmesi için boya kuruduktan sonra mobilya verniklenir.


   
Mobilya Boyarken Hangi Boya Kullanılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hangi döşemelik nerde kullanılır?

  Hangi döşemelik nerde kullanılır?

  Ev tekstiline karşı ilgilisiniz, trendleri takip ediyorsunuz ama hangi kumaşın nerede kullanılacağını biliyor musunuz? Alkantra: Yüzde 60 polyester ipliğin yüzde 40 poliüretan iplik ile karıştırılmasından elde edilen alkantra sağlam yapısı ile ön plana çıkıyor. Alkantra ağırlıklı olarak perde, duvar kaplamaları, örtü, kanepe ve koltuklarda kullanılıyor. İşlemeli: Elde veya makinede yapılan...
 2. Yerelması Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır ?

  Yerelması Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır ?

  Yerelmasının yararları Yerelmasının Faydaları Nelerdir Yerelması Nelere iyi Gelir Özellikle zeytinyağlısı çok güzel olan yerelmasının alternatif tıpta da yeri var melekler :) Bu leziz sebze bakın hangi rahatsızlıklarda kullanılıyormuş :tik: Yerelması Şeker hastaları için yararlıdır. Besleyici bir bitkidir. Vücudun direncini artırır. Kabızlığı gidericidir. Anne sütünü artırıcı özelliği...
 3. mercekler hangi alanlarda kullanılırlar ?

  mercekler hangi alanlarda kullanılırlar ?

  Merhaba.Mercekleri araştırmam gerekiyor. Hem de her yönüyle. Size sormak istediğim mercekler hangi alanlarda kullanılıyor?Ayrıntılı cevap verirseniz sevinirim..
 4. Duvar boyama teknikleri duvarı nasıl boyarız ?

  Duvar boyama teknikleri duvarı nasıl boyarız ?

  Duvar boyama teknikleri, duvarlar nasıl ne şekilde boyanıyor sizlere bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. Daha önceden kendi kendine evini boyayan birisi olarak sizlere neler yaptığımı anlatacağım ve ustaların söylediklerini de anlatacağım. Şimdi satın alacağınız boya markası ne olursa olsun su ile karıştırıldığında belirli bir kıvama gelmesi gerekiyor. Bu kıvamı nasıl anlarım nasıl bilirim...
 5. mobilya boyama yapanlar

  mobilya boyama yapanlar

  selam melekler yeni bir mobilya alacak kadar bütçemiz iyi değil bende uzun süredir kullandığımız mobilyalarımızı boyamaya karar verdim ama kaş yaparkende göz çıkarmak istemiyorum:D:D aranızda mobilyalarını boyayıpta memnun kalan oldumu eğer memnun kaldınızsa mobilyalarınızı nasıl boyadınız mobilya boyalarını nereden alabilirim bana bunlarla ilgili bilgi ve tecrübe bilgilerinizi paylaşırsanız...

Sayfayı Paylaş