Mobilya Boyarken Hangi Boya Kullanılır?

Uzman SühaN

Administrator
Mobilya Boyarken Hangi Boya Kullanılır?
Eski göründüğü ya da artık sürekli göz önünde olduğu için kurtulmak istediğiniz mobilyalarınızı boyayarak onları yeniden baş tacı haline getirebilirsiniz. Zımparası, astarı derken bu iş gözünüzde büyüyebilir ancak bir kez deneyim kazandıktan sonra da gördüğünüz her eski hatta belki yeni mobilyaya el atmak isteyebilirsiniz. Mobilya rengi değiştirirken mobilyanızın malzemesine uygun boyama adımlarını takip etmeniz önemlidir. Bazı mobilyalar çok çabuk boyanabilecekken bazıları sizi biraz daha uğraştırabilir.Mobilya Boyarken Hangi Boya Kullanılır.jpg

Boya satın alacağınız zaman yani ahşap bir yüzeyi boyayacağınızda, satın almış olduğunuz boyanın ahşap yüzeyler için olan boyadan olmasına özen gösterin. Çünkü duvar boyamak için üretilen boyalar ahşap üzerinde yeterince dayanıklı olmayabilir.


Almış olduğunuz boyanın hangi yüzeyleri boyamak için uygun olduğu kutu üzerindeki uygulanacak yüzeyler yazısında bulunabilir. Eğer ambalajın üstünde bir açıklama yok ise ürün bilgilerine internet üzerinden ya da boyayı satın almış olduğunuz dükkândaki ilgili kişilerden bilgi alabilirsiniz.


Boya Markaları


Mobilya boyası olarak isterseniz; Marshall pastel mat boya, Polisan matrix lux anti aging X1 su bazlı boya, Swing color parlak son kat boyası, Polisan primera sentetik boya parlak beyaz ya da Caparol trimaxx mat sentetik boyayı deneyebilirsiniz.


Mobilya Rengini Değiştirirken İzlenecek Adımlar

Aşağıda bu maddeleri detaylandıracağız ancak ilk önce kabaca sıralamayı yapalım:

Mobilyanın çekmece benzeri çıkabilir parçaları çıkarılır.

Mobilya nemli ve hafif sabunlu bir bezle iyice temizlenip kurulanır.

Etrafın kirlenmemesi için mobilya büyük bir naylon üzerine koyulur.

Sprey / püskürtme boya kullanılacaksa açık havada çalışılmalıdır. Diğer boya türlerinde, boyanın koku yapma ihtimali varsa havalandırabileceğiniz bir oda seçmelisiniz.

Parlak yüzeyli, cilalı, yağlı boya ile daha önceden boyanmış veya kaplama bir mobilya ise önce zımpara yapılır. Cila kalınlığına göre zımpara numarası küçülecektir. Yüzey matlaşana dek zımpara yapılır. Eğer elinizdeki cilasız, ham bir ahşap ise zımparaya sadece yüzeyi biraz düzeltmek için ihtiyaç olur.

Zımparanın ardından tekrar mobilyanın tozu alınır, temizlenir.

Mobilyaya astar uygulanır.

Astar kuruduktan sonra ince bir zımpara yapılır ve toz temizlenir.

Astarın üzerine iki kat (gerekiyorsa daha fazla) istenilen renkteki boya sürülür. (Her boya sonrası diğer kata geçmeden boyanın kurumuş olması önemlidir.)

Boyanın uzun ömürlü, pürüzsüz olması ve kolay temizlenmesi için boya kuruduktan sonra mobilya verniklenir.
 
Üst