Etiketler:
 1. Askikubra

  Askikubra Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  9
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Mobilya tasarımında dünden bugüne

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Askikubra tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>
  Modern mobilya 21. yüzyılın başlarından itibaren yaygınlaşmaya başladı. Mobilyaya artan talebi karşılayabilmek için, seri üretime gerek duyuldu. Seri üretim yapabilmek için de ölçülerde bir takım standartlaşmaya gidilerek yeni bir sistem geliştirildi. Tabii doğal olarak da el işçiliği büyük oranda azaldı. Bu gelişmelerin yanında, mobilyaları ülkeler arası ulaşım ve taşımada oldukça büyük problemler yaşanıyordu. Dolayısıyla bu problemleri ortadan kaldırmak için özel bağlantı elemanları geliştirildi. Bu sayede mobilyalar parça halinde, küçük paketlere konularak uluslar arası dolaşıma zorlanmadan rahatlıkla çıkarılabiliyor.
  Mobilyalar özel bağlantı elemanlarının kullanılması ile montajı çok kolay ve daha ekonomik bir hale geldi. Modern mobilyada model değişimi sürekli bir değişim içerisinde. Çünkü günümüzün yaratıcı insanları dur durak bilmiyor. Metal ayaklar, cam, plastik ve yüzey kaplamaları, profil çerçeve alüminyum ve aksesuarları ve birçok yardımcı malzeme günümüzde yaygın bir şekilde kullanılıyor.
  Sade ahşap mobilyalara geri dönüş
  Eskiden ahşap mobilyaların kullanıldığı dönemde ağaç malzemenin çok olması nedeniyle bütün mobilyalarahşap malzemeden yapılıyordu. Klasik mobilyalar için genellikle meşe, maun, abanoz, ceviz, kayın ve ıhlamur ağacı kullanılıyordu.

  Eski zamanlardaki mobilyada el işçiliği fazla olduğundan dolayı mobilya üretimi sınırlı ve az sayı da üretim yapılıyordu. Çünkü teknoloji şimdiki kadar gelişmiş değildi. Örneğin: Eski zamanlarda mobilya ustaları, ayda ancak 4 adet sandalye yapabilirken, teknoloji ile birlikte üretim ve malzeme işçiliği hızlandı. Şimdilerde özel, dev üretim makineleri sayesinde, günde 100 takım yemek odası üretiliyor, hatta daha fazla. Gelişen bu teknoloji ile birlikte, modern mobilya ve ürün tasarımları oldukça başarılı hale geldi. Şimdilerde üreticiler ve tasarımcılar tekrar el işçiliği olan ve sade ahşap mobilyalara tekrar yönelmeye başladı. Seri üretim yapan büyük mobilya şirketleri de, müşterilerin bu yöndeki taleplerine göre ham ağaç ya da ham mdf malzemenin üzerine (eskitme) özel boya uygulamaları yapıyorlar. Çok modern olan bir tasarıma bile, yavaş yavaş eski dokunuşlar yeniden kazandırılıyor. Mesela, bir bebek odası mobilyasının hem ayaklarını, hem de kulplarını tamamen ahşap malzemeden ya da ahşap boyadan yapmak çok kolay. Burada önemli olan, ilk zamanlardakimobilyaların görümüne ulaşmak ve o andaki estetiği yakalamak.


   
Mobilya tasarımında dünden bugüne konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Spor'un Dünü ve Bugünü

  Spor'un Dünü ve Bugünü

  SPORUN DÜNÜ VE BUGÜNÜ Günümüzde spor çeşitli özellikleri ile en önemli toplumsal kurumlardan biri olmuştur. Gerek sporcuların performans sınırlarının son derece genişlemesi, gerekse sporun, toplumsal, ekonomik ve po¬litik açıdan büyük önem kazanması sporun niteliğinde ve niceliğin¬de büyük değişikliklere yol açtı. Spor çeşitli meslek grupları arasına yeni bir meslek, sporcu da yeni tip...
 2. Yıldız Tilbe - Dünden Bugüne

  Yıldız Tilbe - Dünden Bugüne

  yıldız tilbe diline dişine yıldız tilbe kurban olduğum hayran olduğum tepeden tırnağa Dünden bugüne yarından öte Sevmiştim severim seveceğim Senin dışında ne var ne yoksa Silmiştim silerim sileceğim Dünya durmadan bir son bulmadan Seninle yıllarca uyumadan Bu canı kimseye vermeyeceğim Diline dişine kurban olduğum Terinde teninde huzur bulduğum Tepeden tırnağa hayran olduğum Gönlünce sev beni...
 3. Dünden bugüne özcan deniz

  Dünden bugüne özcan deniz

  özcan deniz ozcan deniz
 4. dünden bugüne don:)

  dünden bugüne don:)

  dünden bugüne donlar ne hale gelmiş 2006 dan sonrasini ne siz sorun ne ben söyliim ........... . . . . . . . . . . . .
 5. İlginç mobilya tasarımları

  İlginç mobilya tasarımları

  ilginç mobilya tasarımları [B]İlginç ve şık mobilyalardan hoşlanıyorsanız sizlere benimde gayet ilginç bulduğum bazı mobilya tasarım örneklerini paylaşmak istiyorum bakalım sizlerde benim gibi ilginç bulacakmısınız=)

Sayfayı Paylaş