Mojave kraterinde su izi yok

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Mojave kraterinde su izi yok
ANKARA - ABD’nin Arizona Üniversitesi tarafından geliştirilen HiRISE (High Resolution Science Imaging Experiment) adlı teleskopik kamerayla çekilen fotoğraflarda, yaklaşık 20 metre genişliğindeki dev kayalar dikkati çekerken, kayalar, kraterin kabaran kabuğundan erozyona uğramış ve tepeden yuvarlanmış gibi görünüyor.

Görüntüler ayrıca kraterin ortasında herhangi bir su izi bulunmadığını gösterirken, krater duvarlarının yüzeyi suyun akmasıyla biçimlenmiş görüntüsü yaratıyor.

HiRISE kamerası, Mars’ı yörüngesinden yarım düzine kadar uzay aracıyla izleyen NASA’nın, Mars Reconnaissance Orbiter aracında bulunuyor ve kasım ayından bu yana fotoğraf göndermeyi sürüyor.

MARS, ATMOSFERİNİ TOPRAK ALTINDA GİZLİYOR OLABİLİR
Mars’ın bir zamanlar atmosferini oluşturan ve yoğun olarak bulunan su ve karbondiyoksidin (CO2) şimdi çok az miktarda kaldığı, ancak Kızıl Gezegen’in toprak örtüsünün altında bulunabileceği görüşü ileri sürüldü.

İsveç Uzay Fiziği Enstitüsü’nden Stas Brabash ve Fransa Uzay Işınım Araştırmaları Merkezi’nden Jean Andre Sauvaud, Mars’ta gözlemlerini sürdüren Avrupa uzay aracı Mars Express’in gönderdiği verilere dayanarak “Kızıl Gezegen”in atmosferinin yaklaşık 3,5 milyar yıl önce güneş rüzgarlarının etkisiyle ortadan kaybolduğunu ve çok az miktarda geriye kaldığı sonucuna vardılar.

Görüşlerini Science dergisinin yarın yayınlanacak sayısındaki bir makalede dile getiren bilim insanları, Mars atmosferinde yalnızca 0,2 ila 4 milibar CO2 ve birkaç santimetre su belirlediler.

Mars’ın yoğun atmosferine ne olduğunu bulmaya çalışan bilim insanları, Kızıl Gezegen’in atmosferinin toprak altında olabileceği görüşünü getirdiler.

NASA’nın robotları Spirit ve Opportunity’nin atmosferinin su ve CO2 içerdiğini belirlediği Mars’ta tortul birikintiler, sıvı suyun yarattığı erozyon ve kuru nehir yatağı gibi izler geçmişte yoğun bir hidrolojik aktivite olduğunu ortaya koyuyor.

Kızıl Gezegen’in yüzeyinde bugün sıvı su kayıp durumda bulunurken, atmosferde çok zayıf oranda su buharı, kutuplarda ve bazı kraterlerde donmuş su göze çarpıyor.

Ancak bu miktardaki su gözlemlenen jeolojik izleri açıklamaya yetmediğinden, toprak altında büyük miktarda su bulunduğunu düşündürüyor.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
1
Görüntüleme
934
LAemily
L
KızılÖtesi
Cevaplar
1
Görüntüleme
960
NuRoVSkİ
NuRoVSkİ
*GüMüŞ*
Cevaplar
0
Görüntüleme
881
*GüMüŞ*
*GüMüŞ*
Üst