Mol gebelik nedir belirtileri ve tedavisi nasıldır ?

Uzman SühaN

Administrator
Mol gebelik nedir belirtileri ve tedavisi nasıldır ?
Çoğu hamilelik, sağlıklı bir bebeğin doğumuyla sonuçlanır. Ama bazen işler ters gidebilir, mol gebelikte olduğu gibi. Mol gebelik her zaman gebelik kaybı ile biter. Ve hemen tedavi edilmezse , hamile bir kadın için hayati tehlike oluşturabilir.mol gebelik.jpgMol gebelik, gebeliğin seyrek bir komplikasyonudur. Döllenme sürecinde bir şey ters gittiğinde ve plasenta veya fetüs düzgün gelişmediğinde ortaya çıkar.Mol gebelikler, genetik materyaldeki (kromozomlar) bir dengesizlikten kaynaklanır.Mol gebelik, döllenmiş bir yumurtayı çevreleyen dokunun anormal şekilde geliştiği bir durumdur. Normalde plasentaya gelişen bu doku, bunun yerine uterus içinde heybetli bir doku kütlesi oluşturur. 1.000 gebelikten birinde görülür.

Mol hamilelik nedir?

Mol gebelik nadir görülen bir komplikasyondur. Bir yumurta ve bir sperm döllenme zamanında buluşur , ancak hücreler hamileliği destekleyecek şekilde büyümez. Mol gebelikte plasentanın bir kısmının veya tamamının olağandışı ve hızlı bir şekilde büyümesi vardır. Plasenta normalden daha büyük olur ve bir dizi kist içerir (sıvı kese). Tedavi edilmezse, mol gebelik kadın için tehlikeli olabilir. Bazen nadiren kansere neden olabilir

Bir mol hamilelik rahimdeki doku plasenta yerine anormal bir büyümeye veya tümör oluşturduğunda görülür. Sağlıklı bir hamilelik döneminde, plasenta uterusunuzda büyür ve bebeğinize göbek kordonu aracılığıyla yiyecek ve oksijen tedarik eder. Mol gebelik, gestasyonel bir trofoblastik hastalıktır. Bu, tümörlerin uterusta büyümesine neden olan bir grup koşuldur.

İki çeşit mol hamilelik vardır:

Kısmi mol gebelik . Bu durumda, anormal plasenta ve anormal embriyo vardır. Bir embriyo, yumurta ve sperm birleştiğinde ortaya çıkan döllenmiş bir yumurtadır. Bu durumda, embriyo büyümeye başlayabilir, ancak hayatta kalamaz.
Komple mol gebelik . Bu durumda anormal bir plasenta var ancak embriyo yok.

Mol hamileliğiniz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Bir mol gebelik ilk başta sağlıklı bir gebelik gibi gözükebilir. Ancak şu belirtilerdenherhangi birine sahipseniz , hekime görünün.
Hamileliğin ilk 3 ayında vajinal kanama
Yoğun bulantı ve kusma
Pelvik baskı veya ağrı. Bunlar nadiren olur.

Mol gebelik nasıl teşhis edilir?

Hekiminiz bir mol hamilelik teşhisi için ultrason kullanır . Ayrıca insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir gebelik hormonunun seviyelerini ölçmek için kan testi yapılır. Bir mol gebelik, hCG seviyelerinin sağlıklı bir gebelikten daha yavaş yükselmesine neden olabilir.

Risk faktörleri

Bir mol gebelik, 35 yaşından büyük veya 20 yaşından küçük bir kadın için daha olasıdır.
Daha önce mol gebelik yaşadıysanız tekrar mol gebelik riskiniz olabilir.

Semptomlar ve teşhis

Genellikle gebeliğin molar gebelik olduğuna dair hiçbir işaret yoktur. Çoğu durumda, sorunun ilk önce 10-14 haftada ilk gebelik taraması olabilen bir ultrason taraması sırasında fark edilir. En yaygın semptom kanama veya vajinadan kahverengi-kırmızı sıvı kaybedilmesi.Hastalık ve kusma normal bir hamilelikten daha şiddetli olabilir.

Bir molar hamilelik sonrasında HCG hormonu izlemenizi tamamlayana kadar tekrar hamile kalmamanız önerilir. Bu normal olarak birkaç ay içinde olur, ancak bazı durumlarda bir yıla kadar sürebilir. Doktorunuz molar gebelikten şüpheleniyorsa, muhtemelen kandaki insan koryonik gonadotropin (HCG) seviyesini ölçmek için bir kan testi isteyecektir.Mol gebelik normal bir gebelik olarak devam edemez. Komplikasyonları önlemek için molar doku çıkarılmalıdır.Bir mol gebeliği tedavi etmek için doktor kürtaj yapabilir.Molar doku geniş kapsamlıysa ve gelecekteki gebelik arzusu yoksa, uterusun çıkarılması için ameliyat olabilir . Molar doku çıkarıldıktan sonra, doktorunuz HCG seviyenizi tekrar normale dönene dek tekrarlar
 

Uzman SühaN

Administrator
Mol gebelik, gebeliğin seyrek bir komplikasyonudur. İlk gübreleme(döllenme) sürecinde bir şey ters gittiğinde ve plasenta veya fetüs düzgün gelişmediğinde ortaya çıkar.Sağlıklı bir gebeliğin döllenmiş yumurtası anneden 23 kromozom ve babadan 23 kromozomdan oluşur.Molar gebelikte, dölleme sırasında anneden gelen genetik materyal kaybolur. Yumurtada yalnızca 23 kromozom bulunur ve anne kromozomları yoktur. Bu, bebek olmadığı anlamına gelir.Tanıyı onaylamak için bir ultrason taraması ve kan testi yapılacaktır.Teşhis konduktan sonra, anormal hücrelerin genel anestezi altındaki cerrahi bir işlemle çıkarılması gerekebilir. Mol gebelik sonrası tekrar hamile kalabilirsiniz. Bu durum ilerde çocuk sahibi olmanızı engellemez.
 

Uzman SühaN

Administrator
Bir mol gebeliğin nedeni, döllenme sırasında ortaya çıkan bir anormalliktir. Hamilelik, bir spermin bir yumurtayı döllemesi ile başlar. Döllenmiş yumurta, implante ettiği rahime (uterus) gider. Normalde plasenta oluşturan hücreler yerine anormal hücrelerin bir yığın halinde büyüdüğünde bir molar gebelik oluşur. Mol gebelikte fetus gelişmez. Genelde, herhangi bir genetik bilgi içermeyen bir yumurtanın bir sperm tarafından döllendiğinde oluşur.Mol gebeliğin belirtileri tıpkı normal gebelik belirtileri gibi olabilir.Bunun nedeni, anormal plasentanın çoğu zaman insan koryonik gonadotropin veya hCG gebelik hormonunun büyük miktarlarını üretmesidir .Bir hamileliğin kaybı nasıl olursa olsun yıkıcı olabilir. Mol gebelik deneyiminiz olduysa mutlaka psikolojik destek almayı ihmal etmeyin
 

Uzman SühaN

Administrator
Bir mol gebelikte plasentanın bir kısmı veya tamamının olağandışı ve hızlı bir şekilde büyümesi vardır. Plasenta normalden daha büyük olur ve bir dizi kist içerir (sıvı kese).Bir molgebelikte, plasenta gebelik hormonunu hCG yapmaya devam ettiği için her zamanki gebelik işaretlerine (sabah bulantısı veya ağ rılı göğüsler gibi) sahip olacaksınız. Mol gebelik, bir sperm yumurtayı döllediğinde anormallik sonucu ortaya çıkar. Döllenmiş yumurta büyümesine, bölünmesine ve pozitif bir gebelik testi üretmesine rağmen, canlı bir fetüs yoktur ve hamilelik bir bebeğe asla neden olamaz. Mol gebelik belirtileri genellikle gebeliğin ikinci veya üçüncü ayında görülür. En sık karşılaşılan sorunlar kanama veya bazı kahverengi-kırmızı sıvı kaybıdır. Sabah hastalığı ve kusma normal bir gebelikten daha şiddetli olabilir.Tedavi edilmezse, mol gebelik, uterus, yüksek kan basıncı ve tiroid bezinin aşırı aktivitesi gibi diğer sorunlara neden olabilir. Bazı çalışmalar mol gebeliği diyet veya genetik faktörlerle ilişkilendirmiş olsa da, mol gebeliğin asıl nedeni hala bilinmemektedir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Normal bir gebelikte, bir yumurta ve sperm birlikte kaynaşarak genetik materyali paylaşır. Mol gebelikte bu durum gerçekleşmez.Mol hamilelikte en sık rastlanan semptom vajinal kanama olup, çoğu kadın düşük geçirdiğini düşünerek doktora gitmektedir. Diğer semptomlar karın ağrısı ve aşırı bulantı ve kusmayı içerir . Bununla birlikte, birçok kadın herhangi bir belirti göstermez.Araştırmacılar bu mol gebeliklere neyin sebep olduğu konusunda hala emin değiller. Bazı ovülasyon bozukluklarının molar gebelik oluşumuna katkıda bulunabileceği teorisi ortaya çıkmıştır.Herhangi bir kadın, yaşı, ırkı veya tıbbi geçmişi ne olursa olsun, mol gebelik geliştirebilir. Bununla birlikte, belirli faktörlerin riskinizi arttırdığı görülmektedir.Erken, mol bir gebeliği , Kusma ,yorgunluk ve göğüs hassasiyeti gibi normal gebeliğe benzer semptomlarla ilişkilendirilir. Çoğu mol gebelik kendiliğinden sona ermektedir. Devam eden mol gebeliğe cerrahi müdahale gerekebilr.
 
Üst