Molly Balık ve Özellikleri

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Molly Balık ve Özellikleri
Bu konu; Molly Balık ve Özellikleri hakkında bilgiler vermektedir.Sevgili melekler, akvaryumlar ruhu dinlendiren, insana hoşça vakit geçirmeyi sağlayan harika bir hobidir. Ortalığı batırmadan, etrafı rahatsız etmeden hayvan bakma zevkini yaşayabileceğiniz akvaryum keyfiniz için çok şirin bir balık cinsi tanıtmak istiyorum sizlere; Molly balığı...


molly_balik-e9.jpgCanlı Doğuranlar Ailesi (Poeciliidae) - Arap-Black Molly (Poecilia sphenops)

Habitat Orta Amerika: Teksas'dan California'ya kadar
Boy Erkekler 6-8cm, dişiler 7-10cm
Akvaryum suyu pH 7,5-8.2, GH 10°-30°, 24°-28°C
En küçük akv. En az 80cm ve 80 litre.
Yüzme seviyesi Üst - Orta
Bakımı Biraz tecrübe gerektirir


Görünüş:
Özellikle erkekler ince uzun, dişiler biraz daha topludur. Karışık renklerde ve beneklileri de olmakla birlikte en beğenilen ırklar simsiyah olanlarıdır. Bizde ay moli olarak tanınan, kuyrukları ay biçiminde olanları da vardır.

Cinsiyet ayrımı:
Genelde yüzgeçleri daha gelişkin olan erkekler dişilere göre daha ince uzundurlar ve gonopodları vardır.

Beslenme:
Spirulina yosunu da içeren kaliteli kuru yemler, yosun. Tubifex kurtları kesinlikle verilmemelidir.
Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Hem kendi türleriyle, hem de diğer türlerle iyi geçinen barışçıl balıklardır. İyi bir yosun yiyicisidirler. Güneş ışığı alan geniş ve bol yosunlu akvaryumlarda daha iyi gelişirler. Soğuğa ve ani ısı düşmelerine karşı hassastırlar; çok çabuk beyaz benek veya mantar hastalıklarına yakalanabilirler. Mantara karşı dirençlerini arttırmak için akvaryuma her 3 litre için 1 çay kaşığı tuz atmak yararlı olur.
Diğer canlı doğuranlar ve melek balığı, mozayik gurami gibi fazla hızlı yüzmeyen sakin balıklarla beraber yaşayabilirler.
Moliler oldukça kısa ömürlüdürler; akvaryum şartlarında nadiren üç yıldan uzun yaşarlar.

Üreme:
Yetişkin moliler oldukça doğurgandırlar ve genellikle yavrularını yemezler. Eğer akvaryumda başka türlerden balıklar da varsa salvinia, lemna minor (su mercimeği) ve pistia gibi su üstünde yüzen bitkiler yavruların saklanmaları ve beslenmeleri için uygun ortam yaratırlar. Ancak yavru moliler siyah renkleri nedeniyle çok çabuk dikkat çekip yem olabilirler. Toz yemlerle beslenebilirler. Akvaryumda yosun bulunuyorsa ve düzenli su değişimleri aksatılmıyorsa (örneğin haftada bir %15) çok çabuk gelişirler.
 
Geri
Üst