Molly Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır ?

Molly Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır ?
Bu konu; Molly Balıkların Cinsiyeti hakkında bilgiler vermektedir.


Sevgili melekler, molly balık beslemeye başlayanlar ya da almayı düşünenler için son derece faydalı olduğuna inandığımız bir konuyla karşınızdayız. Aldığınız ya da almayı düşündüğünüz molly balığın cinsiyetini kendi kendinize anlayabilmeniz ya da doğan yavruların hangi cins olduğunu öğrenebilmeniz için işte molly balık cinsiyet ayırımı ile ilgili bilgiler...


Molly balıklarında cinsiyet ayrımı yapmak kolaydır. Dişi balık erkek balığa oranla daha yapılı ve büyük olur. Dişi balıkta gonopodları yoktur. Diğer bir deyimle dişilerin alt yüzgeçleri üçgen, erkeklerinki ise sivridir. Erkekler ise dişilere oranla daha ince ve küçüktür, gonopodları bulunur.
 
K

karakuzu

Daimi Üye
Üye
Bugun 4 molly daha aldim cok tatlilar yaa :) 2 tanesi disi ama digerlerini anlayamadim. Korkuyolar hep otlarin arasindalar.
 
B

büşra deniz

Forum Okuru
£€¥₩#$ evet gercekten de cok guzel bilgiler £€¥₩#$
 
Y

Yeni basladim

Forum Okuru
Kardesim 3 tane moly aldim 2 disi 1 erkek aldim ama akvaryumcunun erkek dedigi balik digerlerinden daha iri tek renk olmasina bagladi cinsiyetini dogrumudur ?
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici

moli.jpgCinsiyet ayrımı balıkların alt bölümlerinde bulunanan yüzgeçleri sayesinde yapılır. Alt bölümlerinde ince uzun çıkıntıları (gonopodları) bulunan molly erkektir. Dişilerin karın bölgesinde ise üçgen şeklinde alt yüzgeç bulunur.

Dişi moli balığında dışkılama noktasının biraz gerisinde kenarları oval ufak yüzgeç vardır.(resimde görüldüğü gibi)

Erkeklerde ise yüzgeç yerine dışkılama noktasına yakın üreme organları yer alır.(bkz resim) 
Üst