Mona Lisa hakkında bilinmeyen 10 gerçek

Young bride

Banned
Mona Lisa hakkında bilinmeyen 10 gerçek
1. Mona Lisa’yı Fransızlar “La Joconde”, İtalyanlar ise “La Gioconda” olarak biliyor yani “Madonna Lisa”nın kısaltması. Bu da “Leydim Lisa” dernek.
2. Mona Lisa’nın gerçekte kim olduğu hâlâ bir sır. Ancak tarihçiler onu Floransalı bir işadamı olan Francesco del Giocondo’nun eşi Lisa del Giocondo olduğuna inanıyor.
3. Diğer teoriler ise, Da Vinci’nin annesi, Meryem Ana, hayat kadım ve hatta Da Vinci’nin kendisi olduğu.
4. Da Vinci tabloyu 1503-1506 arası yaptı. Resme aşık olduğu sanılan Da Vinci, tabloyu Francesco del Giocondo’ya vermek yerine Fransa’ya kaçırdı.
5. Fransız Devrimi’ne kadar bir çok Fransız Kralı’nın sarayında yer alan tablo, Napolyon’un metresi Josephine’in yatak odasını da süsledi.
6. 1804'ten beri Louvre’da sergilenen Mona Lisa’nın kaşı yok. Kadınların kaşlarını traş etmesi 16'ncı yüzyıl Avrupa’sında yaygın bir gelenekti.
7. Louvre’da 6 bin tablo olmasına rağmen ziyaretçilerin yüzde 95'i ilk iş olarak 77 cm x 53 cm ebatlarındaki bu küçük tabloya koşuyor.
8. Saatte 1500 kişinin ziyaret ettiği tablo sabit 20 derece ısıda 3 kat camın arkasında korunuyor. Müze ise her yıl 330 bin Mona Lisa konulu ürün satıyor.
9. Tablo 1911'de çalındı. 2 yıl sonra yaratıldığı yer olan Floransa’da bulundu. Soygunla ilgili sorgulananlar arasında ünlü ressam Picasso da vardı.
10 .Yağlı boya tablo her yıl bir gün indirilerek temizleniyor. Mona Lisa’nın ziyarete açık olmadığı o gün Louvre Müzesi’nin en sakin günü..

380014d8f81ec0eca6.jpg

bilgi için tşkler.. ayrıca resimdeki yüzün yarısında hüzünlü, yarısında da gülümseyen bir ifade vardır.

Her nedense ben bu kadını hiç güzel bulmuyorum o devrin demekki en güzel kadınlarından birimiydi yoksa bilemiyorum. Ama paylaşım ve bilgile riçin teşekkür ederim.

Geri