Etiketler:
 1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.136
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113

  Montesquieu 'a ait özlü sözleri hayatı, biografisi kimdir

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Montesquieu 'a ait özlü sözleri hayatı, biografisi kimdir < Konu Resmi..>
  Zekanın peşinde koşmayın aptallığı yakalarsınız.

  Eğer ülkeme yararlı olacak, diğer ülkeleri mahvedecek bir şey biliyorsam Prens’ime önermem; çünkü ben önce bir insanım, sonra bir Fransız’ım. Ben zorunlu olarak insan doğdum ve tesadüfen Fransız oldum.

  Başarılı olmak için çaba gösterirsen şans seninledir. Tembeller için şans diye bir şey yoktur.

  Bir tek kişiye yapılan haksızlık, bütün topluluğa yönelmiş bir tehdittir.


  Bir rejim, halkın adalete inanmaz bir hale geldiği noktaya gelince o rejim mahkum olmuştur.
  Eskiden, bir ülkeye karşı savaşmak için asker aranırdı. Bugün, askerleri savaştırmak için ülke aranıyor.

  İnsan ne kadar az düşünürse, o kadar çok konuşur.  Montesquieu Hayatı


  Bir siyaset sosyolojisi geliştiren Montesquieu, esas ününü toplum, hukuk ve yönetim tarzı konusunda gerçekleştirdiği karşılaştırmalı araştırmadan almıştır. Siyaset ve hukuk konusunda tümevarımsal ve deneysel bir yaklaşımı benimseyen filozofun olguları kaydetmek yerine anlamayı seçmesi, onu fenomenleri konu alan karşılaştırmalı bir soruşturmayı, tarihsel gelişmenin ilkelerine ilişkin sistematik bir araştırmanın temeli yapmaya itmiştir. Siyaset konusuna, şu halde bir tarif filozofu olarak yaklaşan Montesquieu, farklı politik toplumlardaki farklı pozitif hukuk sistemlerinin çok çeşitli faktörlere, örneğin, halkın karakterine, ekonomik koşullarla iklime, vs. göreli olduğunu söylemiştir. O, işte bütün bu temel koşullara, “yasaların ruhu” adını vermiştir.

  Montesquieu, bu bağlamda, üç tür yönetim tarzını birbirinden ayırmış ve bu devletlere uygun düşen yönetici ilke, iklim ve topraktan söz etmiştir. Buna göre, despotizm büyük devletlere, sıcak iklimlere uygun düşer ve korkuya dayanır. Britanya örneğinde olduğu gibi, ne soğuk ne de sıcak olan bir iklimin hüküm sürdüğü, orta büyüklükteki devletlere uygun düşen yönetim biçimi, monarşidir; söz konusu yönetim biçimi, şan ve şerefe dayanır. Buna karşın, soğuk iklimlere ve küçük devletlere uygun düşen rejim, demokrasidir; demokrasinin yönetici ilkesinin erdem olduğunu öne süren Montesquieu, tüm insanlar için geçerli olan tek bir doğa yasası ve evrensel bir insan doğası olduğunu kabul eden akılcılığa şiddetle karşı çıkmış ve kuvvetler ayrılığı prensibini ortaya atmıştır.


   
Montesquieu 'a ait özlü sözleri hayatı, biografisi kimdir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ayşe Özyılmazel Kimdir hayatı biografisi

  Ayşe Özyılmazel Kimdir hayatı biografisi

  Bu konu, ayşe özyılmazel kimdir, hayatı, resimleri ve biografisi ile ilgili bilgiler içermektedir. Adını şimdilerde Ali Taran ile duyduğumuz Ayşe Özyılmazel ile ilgili bilgiler şu şekilde meleklerim. Ayşe Özyılmazel 24 Ekim 1979'da İstanbul'da doğmuştur.Ünlü sanatçı Neco'nun kızıdır. İstek Semiha Şakir Lisesi'nden 1997 yılında mezun oldu. Yeditepe Üniversitesi Sinema Bölümü'nünden 2001...
 2. Cem Kılıç kimdir, hayatı, biografisi bilinmeyenleri

  Cem Kılıç kimdir, hayatı, biografisi bilinmeyenleri

  Geçen bi hatunla birlikteymiş cem kılıç bende onu bi kaç diziden hatırlıyorum da bununla alakalı yardımcı olurmusunuz kimdir hayatı biografiki kaç kilo hangi yılda doğdu :D Hayır iyi ise kendime alacam :D:D:D
 3. Özlem Aydın Kimdir, Hayatı

  Özlem Aydın Kimdir, Hayatı

  Özlem Aydın Kimdir, Hayatı hakkında bilgiler yazın. arkadaşlar Özlem Aydının hayatı hakkında biyografi bilgilerini buradan yazarmısınız.
 4. Albert Einstein Ait Özlü Sözler

  Albert Einstein Ait Özlü Sözler

  Albert Einstein Ait Özlü Sözler arıyorum var mı sizin sitenizde Albert Einstein Ait Özlü Sözleri lütfen konu linkini atın.
 5. Albert Einstein'e Ait Özlü Sözler

  Albert Einstein'e Ait Özlü Sözler

  Albert Einstein'e Ait Özlü Sözler Albert Einstein Sözleri Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda Albert Einstein sözleri arayan tüm misafirlerimiz için ve ilgili arkadaşalrımız için Albert Einstein'e ait özlü ve güzel sözleri paylaşıyoruz. Hiç hata yapmamış birisi hiç yeni birşey denememiştir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Güzel bir kıza kur yaparken bir saat bir saniye gibi...

Sayfayı Paylaş