Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Mor soğanın faydaları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  sodanın faydaları mor soğanın faydaları Kokusundan yada tadından birçoğunuz nefret edebilir ama soğan başlıbaşına doğal bir antibiyotktir uzmanların özellikle uyardığı ve sık sık alınması gereken şifa kaynağı olarak önerdiği soğan çeşitlerinden sizlere mor soğanın faydaları hakkında bilgiler vermek istiyorum
  < Konu Resmi..>

  Soğan eski çağlardan beri gıda olarak kullanılan şifalı bir bitkidir. Binlerce yıl önce taşlara yazılan yazılardan fevkalade yararlı olduğunu görüyoruz. Soğanın halk hekimliğinde kullanılması binlerce yıllık tecrübeye dayanır. Bunlar papirüs kağıtlarına veya taşlara yazılarak ifade edilmiştir. Soğanın birçok hastalıklara karşı kullanılması ihtiva ettiği bazı etkili maddelerden ileri gelmektedir. Mesela taşıdığı sulfosid sebebiyle antibiotik etkiye sahiptir.Ve vücudu Grip soğuk algınlığı vb üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı dirençli hale getirir. Mor Soğanın halk hekimliğinde uzun süre kullanılan ve bilimsel olarak da kliniklerde etkisi tesbit edilen iki önemli tedavi edici özelliği vardır.
  Mor Soğanın Faydaları Kalbi güçlendirir dolaşım bozukluğunu giderir:
  Mor Soğan suyu kalbi güçlendirmektedir. Ayrıca kan basıncını (tansiyonu) düşürücü etkiye sahiptir. Kan yapımına yardımcı olur ve ağır kansızlık vakalarını ortadan kaldırır. Kan temizleyici etkisi yanında kalp çarpıntısını giderir. Kalp hastalıklarının belki de başında kalp enfarktüsü gelmektedir. Bu şifalı bitki kalbimizi enfarktüse karşı da korumaktadır. Koruma mekanizması şöyledir:
  *İhtiva ettiği flavonoid etkisiyle damarları genişletir yüksek tansiyonu düşürür.
  *Kanı sulandırır.
  *Kolesterolü düşürür.

  *Taşıdığı esterler kanın pıhtılaşmasını önler.Bunun için Mor soğan ya muntazam ve sürekli olmak üzere çiğ yenmeli veyahut da günde üç defa yemeklerden önce birer çorba kaşığı soğan suyu içilmelidir. Soğanın daha çok pişik yönden destek olması gibi faydaları sebebiyle birçok psikosomatik hastalıkta önemli tesiri olduğu düşünülmektedir. Bu tesir aşırı endişeyi ortadan kaldırmasından veyahut da stresi yok etmesinden ileri gelmektedir. Bunun için Mor soğan düzenli ve sürekli olarak çiğ yenmelidir. Bu iki önemli etkisi yanında mor soğan daha birçok hastalıkların tedavisinde veya korunmasında kullanılmaktadır. Bunlara kısaca değinelim:
  *Burun kanamalarını durdurmak amacıyla soğan yumrusu ikiye kesilir yarısı burnun önüne bağlanır.
  *Soğan mide mukozasındaki bezlerin salgısına uyarıcı etki yaptığı için iştah açma özelliğine sahiptir. Bu sebeple iştahsızların salatada veya çiğ olarak bol soğan yemeleri gerekir.
  *Çocuklarda bağırsak parazitlerini dökmek üzere aç karnına günde üç defa yemeklerden önce birer tatlı kaşığı soğan suyu içilmelidir.
  *Karın sancılarına ve mide kanamalarına karşı çok ince doğranmış soğan süt içerisinde kaynatılarak içilir. Dibinde toplanan soğanlar ise yenir.
  *Mide ve bağırsaklarda gaz oluşumuna ayrıca mide boğaz yanmasına karşı ince doğranmış mor soğan ekmekle yenir.
  *Ayak bacak karın göğüs ve ellerdeki şişmelere karşı günde üç defa yemeklerden önce birer çorba kaşığı soğan suyu içilir.
  *Boğaz iltihabı (Larenjit)’in tedavisi sesin güzelleştirilmesi sinirsel rahatsızlıkların tedavisi öksürüğe bronşit ve boğaz ağrısına karşı en iyi ilaç soğan suyunun balla karıştırılarak yenmesidir. Bu maksatla hazırlanan macundan günde üç çorba kaşığı yenmelidir.
  *Nasırları yok etmek için sirke içerisinde kaynatılan mor soğan nasır üzerine konarak bağlanır ve bu işlem birkaç kez tekrarlanır.
  *Balgam çıkarmak amacıyla mor soğan yağ içerisinde çıtırdayacak kadar pişirilir mümkün olduğu kadar sıcak halde göğüs üzerine sürülerek ovulur. Böylece kolayca balgam çıkarılması sağlanır.
  *Çıbanları olgunlaştırmak için soğan yumrusunu oluşturan yapraklar haşlanarak çıban üzene konur.
  *Dizanteri veya bağırsak iltihaplarına karşı çiğ yumurta sarısı taze tereyağı iyice ezilmiş kimyon tohumu ve fazla miktarda soğan suyu karıştırılır ve günde üç defa birer çorba kaşığı yenir.
  *İdrar yolları ağrılarında taze kesilmiş ve ısıtılmış soğan sıcak sıcak ağrıyan yerin üzerine konur ve bu işlem birkaç kez tekrarlanır.
  *Dudaklarda uçuklama her insanın başına gelmiştir. Bunlardan kesilmiş mor soğanla ovarak kurtulabilirsiniz.
  *Genciyle yaşlısıyla çoğu insanlarımızda saç kepeği sıkıntısı vardır. Mor Soğanla hazırladığınız karışım bu üzüntünüzü ortadan kaldırabilmektedir. Nasıl mı hazırlayacaksınız? Çok kolay. Bunun için üç-beş kuru mor soğan ince ince kıyılır ve tuvalet ispirtosunda bir hafta bekletilir. Bunu takiben hazırlanan karışım bir şişeye süzülür. Bir litre suya bu eridikten 3-4 damla ilave edilerek saçlar iyice yıkanır. Bu tedaviye en az bir hafta devam edilir.
  *Romatizmal ağrılarda ağrıyan yere ve arı sokmalarında ilk tedbir olarak soğan suyu sürülür.
  *Şeker hastalığına karşı bol miktarda mor soğan yenir.
  *El ve ayak tırnaklarının çabuk kırılması halinde tırnakları sık sık mor soğan suyu ile ovmak gerekir.
  *Safra kesesi salgısını artırır ve bunun sonucu olarak taş oluşumunu önler.
  *Kesik ve yanık yaralarının mikrop almaması için mor soğan suyu sürülür.
  *Bunların dışında soğanın vücuttaki zehirli maddeleri yok etme hazmı kolaylaştırma idrar sökücü kramp çözme gribi önleme ameliyattan sonraki hissizliği giderme gibi daha birçok etkileri de vardır. Bugün başta sarı mor ve kahverengi olmak üzere çok değişik soğan çeşitleri vardır. Hepsinin hastalıklara karşı tedavi özelliği hemen hemen aynıdır. Soğan bazıları tarafından kokusu sebebiyle sevilmemektedir. Ağızdaki soğan kokusunu gidermek için maydanoz veya kahve çiğnemeli elma veya bal yemelidir. Soğandan istenen faydayı elde edebilmek için doğru kullanılması gerekir. Mesela soğan hiçbir zaman kullanılma vaktinden önce soyulmamalı veya küçük parçalara ayrılmamalıdır. Nitekim soyulan ve kesilen soğanların hava ile temas ettiğinde ihtiva ettiği birtakım tedavi edici maddeleri kaybolmaktadır. Soğanın doğrandıktan yarım saat sonra içerisinde bazı ayrışmalar meydana geldiği tesbit edilmiştir. ekşimesine ve karın ağrılarına sebep olmaktadır. Salatalara soğan ilavesi tavsiye edilmektedir. Sos içerisindeki soğanın hazmı ise çok zordur. Soğan hiçbir zaman sarımsağın yanında yenmemelidir. Aksi takdirde bağırsaklarda mayalanma sonucunda ağrı yapar. Acı soğanların acılığını hissedip gözlerinizin yaşarmaması için çok keskin bıçakla kesilmesi gerekir.   
Mor soğanın faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mor Soğanın Faydaları

  Mor Soğanın Faydaları

  mor soğanın faydaları hamilelikte soğanın faydaları mor soğan lahananın soğan suyunun hamileliğe faydası Soğan Türk mutfağının vazgeçilmez sebzesidir... Faydaları saymakla bitmez özellikle mor soğanın faydaları çok daha fazladır... Buyrun mor soğanın sayısız faydaları :tik: Soğan eski çağlardan beri gıda olarak kullanılan şifalı bir bitkidir. Binlerce yıl önce taşlara yazılan yazılardan...
 2. Soğan yağının faydaları

  Soğan yağının faydaları

  soğan yağının faydaları İçinizde soğanında yağımı olurmuymuş diyenleri duyar gibiyim=)Oluyor arkadaşlar hemde öyle bir oluyorki.:).Bakın hemde ne gibi faydaları varmış soğan yağının. Hazırlanış Biçimi :Zambakgiller familyasından; yumrusu ve yeşil yaprakları kullanılan keskin kokulu, acı bir otsu bitkidir. 40-80 cm. kadar boylanabilen soğan, türlerine göre iki ya da çokyıllık sebze türü bir...
 3. Soğanın Sağlığımıza Faydaları

  Soğanın Sağlığımıza Faydaları

  Kuru Soğan Faydaları Soğan Kadın ve Erkekler İçin Faydaları Soğan Vücudumuza Faydaları Her yemeğin olmazsa olmazı, tadı, tuzu soğanın insan sağlığına faydalarını biliyoır musunuz melekler ? İşte soğanın bildiğiniz ya da bilmediğiniz birçok faydası :) Vücut direncini arttırır ve vücuda kuvvet verir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek tansiyonu...
 4. Soğan Kürünün Mucizevi Faydaları

  Soğan Kürünün Mucizevi Faydaları

  soğan kürü, soğan kürünün faydaları, soğanın faydaları Salataların ve yemeklerin vazgeçilmezi mutfakların demirbaşı olan soğanın inanılmaz faydaları olduğunu biliyormuydunuz? Soğanın kendisi kadar kürü ve suyunun da birçok faydası bulunuyor. Sizlere soğan kürür faydaları hakkında merak ettiğiniz bilgileri bu yazımızda paylaşıyoruz. Soğan kürü faydaları kan şekeri ve tansiyon düşürücü...
 5. Soğan Kürü Hazırlanışı ve Faydaları

  Soğan Kürü Hazırlanışı ve Faydaları

  soğan kürü faydaları, soğan suyu faydaları, soğan kürü nasıl hazırlanır Birçok kişinin kokusundan ve tadından dolayı yemekten kaçındığı soğanın faydaları saymakla bitmiyor. Soğanın suyu ile hazırlanan kür ise bir nevi mucize dağıtıyor. Sizlere soğan suyu kürü hazırlanışı ve faydaları hakkın da bilmek istediğiniz bilgileri aktarıyoruz. Kürü hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler 1...

Sayfayı Paylaş