Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Ms Hastalığı Belirtileri, Mutlaka Okuyun!

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  ms belirtileri, ms hastalığı, ms hastalığı başlangıcı
  Sevgili melekler, sinsice ilerleyen ve ortaya çıkan MS hastalığının belirtileri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz...


  < Konu Resmi..>  Multipl skleroz, kısaltılmış adıyla “MS”, genel olarak kabul gören teoriye göre bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bozulan bağışıklık sistemi, merkezi sinir sistemi dahilinde olan beyin, omurilik ve optik sinirlere ataklar gerçekleştirerek, siniri koruyan dokuda ve daha sonra sinirin kendisinde tahribata yol açar. MS belirtileri, hastalığın şiddetiyle paralel olarak değişebilir. Bazı MS hastaları sadece el ve bacaklarda uyuşma gibi belirtiler yaşarken, hastalığın ağırlaştığı vakalarda kas fonksiyonlarında azalma veya duyu kaybı görülebilir. Hasta denge kaybı, görüş kaybı, uyuşma, karıncalanma, kol ve bacaklarda güçsüzlük hissedebilir.

  Sık Görülen MS Belirtileri

  Uyuşma ve Karıncalanma:
  Vücudun çeşitli bölgelerinde “iğne batması”na benzer hisler, uyuşma, kaşıntı, yanma hissi, bıçak gibi giren ağrılar ve şiddetli ağrılar MS belirtisi olabilir. MS hastalarının yarısı bu tip ağrılar yaşamaktadır. Uyuşma, MS’i olanları doktora gitmeye zorlayacak kadar etkili olan ilk belirtiler arasında yer almaktadır. Karıncalanma ise daha çok kollarda, el ve ayak parmaklarında görülür. MS’in diğer belirtileri gibi karıncalanma da tahrip olan sinirlerin vücudun diğer bölgelerine karışık sinyaller göndermesinden kaynaklanmaktadır.

  Mesane Problemleri:
  Multipl skleroz hastalarının büyük çoğunluğu sık idrara çıkma, aniden sıkıştıran idrara çıkma isteği, geceleri sık sık idrara kalkma ve idrara çıktıktan hemen sonra tekrar idrara çıkma isteği ya da tam tersi idrar kesesi doluyken idrara gitme ihtiyacı hissetmemek gibi mesaneyi ilgilendiren sorunlar yaşamaktadır. Ayrıca başta kabızlık olmak üzere bağırsak hareketlerine bağlı sorunlar görülebilir.

  Yürüme Güçlüğü:
  Bazı MS vakalarında kas kasılmaları ve kaslarda güç kaybına bağlı olarak yürüme güçlüğü yaşanabilir. Yürürken denge kaybı, ayakların uyuşması ve aşırı halsizlik MS belirtileri arasında sayılmaktadır. Sinirler MS nedeniyle tahrip oldukça kasılmalar ve kaslarda güç kaybı artar. Nesneleri kavramak, taşımak zorlaşabilir.

  Aşırı Yorgunluk:
  Özellikle akşamüzeri ortaya çıkan aşırı yorgunluk, bitkinlik hali MS belirtisi olabilir. Bu yorgunluk gün içinde yaptığınız işlerden, fiziksel aktivitenizden bağımsız olarak ortaya çıkabilir. MS’i bulunan bazı insanlar iyi bir akşam uykusundan sonra bile aşırı bitkin hissedebilir. MS hastalığı olanların yaklaşık %80′i, süreleri kişiden kişiye göre değişen “aşırı yorgunluktan” şikayet etmektedir. Bu yorgunluk, genellikle “daha önce yaşanılan hiç bir şeye benzemiyor” olarak tarif edilmektedir.

  Kas Spazmları:
  Kas spazmları genellikle bacak kaslarını etkiler. MS hastalarının yaklaşık yarısında bu spazmlar MS’in erken belirtisi olarak yaşanmaktadır. İlerlemiş MS’i olanların önemli kısmı bu spazmları yaşamaktadır.

  Cinsel Zorluklar:
  MS, erkeklerde ereksiyon problemlerine, kadınlarda ise vajinal kuruluk gibi sorunlara yol açabilir. Hem erkekler hem de kadınlar MS nedeniyle cinsel isteksizlik yaşayabilir.

  Baş Dönmesi:
  Baş dönmesi daha çok, denge kaybı daha nadir olarak görülen MS belirtileri arasındadır.

  Konuşma Güçlüğü:
  MS bazı durumlarda, kişinin konuşurken uzun süre duraklamasına ve ağız içinden konuşmasına neden olabilir. MS’in ilerleyen aşamalarında yutkunma güçlüğü görülebilir.

  Düşünme Zorluğu:
  Multipl sklerozu olanların yarısı zaman zaman konsantrasyon eksikliği yaşadıklarını belirtmektedir. Yavaşlayan düşünme yeteneği, dikkat eksikliği, bulanık hafıza MS belirtileri arasındadır. Nadir olmakla birlikte bazı MS hastaları günlük rutin aktiviteleri yerine getiremeyecek kadar zihinsel sorunlar yaşamaktadır. Ancak MS genellikle kişinin okuma ve okuduğunu anlama, konuşmaları takip edebilme kabiliyetini etkilemez.

  Titreme:
  MS hastalarının yarısı gündelik hayatları sırasında zaman zaman kontrol edilemeyen titreme nöbetleri yaşamaktadır. Titreme hafif şiddette veya günlük aktiviteleri etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

  Görme Bozuklukları: Görme bozuklukları MS’in ilk belirtilerindendir. MS’e bağlı görme sorunları genellikle tek gözü etkiler. Görüş bulanıklaşabilir, görme alanının ortasında karaltı oluşabilir. Ayrıca aniden yaşanan göz ağrıları ve görüş kayıpları MS belirtileri arasındadır. Hastalığın göz ve görme sorunlarına yol açması optik sinirlerde meydana gelen tahribattan ileri gelmektedir.
   
Ms Hastalığı Belirtileri, Mutlaka Okuyun! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ALS HASTALIĞI mutlaka okuyun !

  ALS HASTALIĞI mutlaka okuyun !

  als hastalığı als hastalığı 2011 hastalığında son gelişmeler ben 2 sene önce bu hastalık yüzünden çok sevdiğimm amcamı kaybettim. öz amcam değildi ama biz onu çok seviyorduk. bu hastalık sürecince her dakikasında yanında oldukk son nefesinde bile yanı başındaydım. bu hastalık çok illet bi hastalık henüz bi tedavisi yok. bu hastalıkla boğuşan ünlü hastalarda var. herkesin bu hastalıkla ilgili...
 2. hamileliğin belirtileri mutlaka okuyun hamilesiniz

  hamileliğin belirtileri mutlaka okuyun hamilesiniz

  1,adet gecikmesi 2,kasıklarda agrı 3,mide bulantısı 4,gögüslerde şişkinlik 5,sık sık idrara çıkma bunlar sizin belirtilerinizse muhtemelen hamilesinizzz HAMİLELİĞİN EN BELİRGİN BELİRTİLERİ İÇİN ERKEN GEBELİK BELİRTİLERİ KONUMUZA BAKMANIZI TAVSİYE EDİYORUZ. AYRICA TÜM HAMİLELİKLE İLGİLİ BELİRTİLER İÇİN GEBELİK KATEGORİMİZE BAKABİLİRSİNİZ.
 3. ms hastalığının belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi

  ms hastalığının belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi

  Komşumun kızında ms olduğundan şüphe ediyoruz. Bugün dr randevusu var, çok en dişeliyiz, ben dayanamadım araştırmak istedim, ms hastalığı ve tedavisi ile ilgili bilgi verebilirmisiniz ?
 4. MS hastalığı nedir?

  MS hastalığı nedir?

  Amerikan Hastanesi Nöroloji Kliniği doktorları Türkiye’de yaklaşık 30.000 MS hastası olduğunu söylüyor. Nörolojik birçok hastalıkta görülebilen belirtilerle kendini gösteren Multipl Skleroz (MS) ancak belirtilerin sıklaşmasıyla nörologların yapacağı muayeneler sonunda ortaya çıkıyor. Multipl Skleroz ve Ataklar Merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, beyincik ve omurilik gibi yapıları...
 5. Beyinde leke çıkması neyin belirtisi?

  Beyinde leke çıkması neyin belirtisi?

  Beyinde leke genel olarak MS hastalığının belirtisidir. MS hastalığı multiple skleroz adını taşır tıp dilinde. Sinir sistemi hastalığı olup kasları etkiler ve sinirlere yalıtımı yapan myelinin yapısında bir bozulma ile olur. Myelin kılıfında oluşan hasardan ötürü beyinde beyaz lekeler gözlenir. Beyin ve omuriliği etkileyen bu hastalığa multiple denmesinin nedeni hem omurilik hem de beyini...

Sayfayı Paylaş