1. sky35

  sky35 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  155
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  muayene katılım payı _ ÖNEMLİ

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında sky35 tarafından paylaşıldı.

  hastane katılım payı hastane katılım payları payı listesi listesi Muayene olan hasta, ilaç almasa bile katkı payı ödeyecek

  Hastanede muayene olan vatandaşlardan 1 Ekim'den itibaren alınmaya başlanan 'muayene katılım payı' karışıklığa yol açtı. Reçeteye yazılan ilacını cebinden ödediğinde katkı payından kurtulacağını sananlar, bu paranın borç olarak hesaplarına işlendiğinden habersiz.
  Hastalardan 1 Ekim'den itibaren alınmaya başlanan 3-10 YTL'lik 'muayene katılım payı' kafaları karıştırdı. Bu parayı tahsille görevlendirilen eczacılar, 'Muayene ücretini tahsil etmek bizim işimiz değil' diyerek uygulamaya itiraz ediyor. Hastaneye gidip muayene ücretini ödeyen hastalar da kendilerinden ikinci kez para alınmasına tepki gösteriyor.

  Bazı vatandaşlar ise katılım payı ödememenin yolunu bulduğunu sanıyor. İlacın bedeli katılım payından daha düşükse 'İlaç 2 YTL, muayene parası 10 YTL' diyerek karneyle ilaç almak yerine cebinden ödeme yapıyor. Ancak bu şekilde katkı payından kurtulmuş olmuyor. Borç provizyon sistemine işlendiğinden tekrar hastane ve eczaneye gittiğinde bu kez ödenmeyen katkı payları da karşısına çıkıyor. Üstelik sisteme girmeden aldığı ilaçların parasını da boş yere cebinden ödemiş oluyor.

  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre devlet hastanelerine gidenler 3, eğitim ve araştırma 4, üniversite hastaneleri 6, özel hastane ve tıp merkezlerine gidenler ise 10 YTL 'muayene katılım payı' ödemek zorunda. Sağlık ocağı ya da aile hekimine muayene olan hastalardan ise bu para alınmıyor. Katkı payları eczanelerce tahsil ediliyor ve SGK'nın hesaplarına yatırılıyor. Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, katılım payının reçete ile ilgisi olmadığını, ancak bunu vatandaşa anlatamadıklarından yakınıyor. Uygulamanın yanlış anlaşıldığına dikkat çeken Çolak, şunları söylüyor: "Eczacılar da ilaç alınmadığı takdirde katkı payının hastadan alınmadığını zannediyordu. Reçeteye yazılan ilacın normal fiyatı, katkı payının altında ise h astaya ilacını cebinden ödemesini öneriyordu. Ancak hasta reçetesine yazılan ilacı alsa da almasa da katkı payı hesabına yazılıyor. Bunu eninde sonunda ödemek zorunda." Çolak, katkı payının hastanelerden daha kolay ve sorunsuz bir şekilde tahsil edileceğini de ifade ediyor. Özel bir hastaneye çocuğunu muayene ettiren Erhan Yılmaz, 9 YTL tutarındaki ilacını katkı payının altında olması sebebiyle cebinden ödediğini belirterek, şunları anlatıyor: "Eczacıyı dinleyip hem 10 YTL hem de ilacın yüzde 20'sini ödememek için ilacı paramla aldım. Reçetemi işleme sokturmadım. Ancak sonradan araştırdığımda katkı payının reçete ile ilgisinin olmadığını anladım. Bunu bir daha eczaneye geldiğimde tahsil edeceklermiş."

  SGK Başkanı Fatih Acar ise katılım payı sayesinde özel, üniversite ve devlet hastanelerindeki yığılmaların önleneceğine dikkat çekerek, uygulamayı savunuyor. Eğitim araştırma ve üniversite hastanelerine gerçekten ihtiyacı olanların gitmesini, onun dışındakilerin sa ğlık ocağı ve aile hekiminde tedavi edilmesini istediklerini vurguluyor.

  Kasımdan itibaren hastaneye sevksiz gitmeyin!

  Aile hekimliğinin uygulandığı illerde kasım ayından itibaren hastalar sevk almadan hastaneye gidemeyecek. Hasta önce aile hekimi ya da sağlık ocağına müracaat edecek. Tedavi burada mümkün olmuyorsa, ikinci basamak sağlık kuruluşlarına (özel ve devlet hastanelerine) sevk edilecek. Kademeli olarak 23 ilde devreye girmesi beklenen sevk zincirine önce Gümüşhane, Isparta, Denizli ve Bayburt dahil edilecek. 1 Ocak 2009'dan itibaren ise Adana, Adıyaman, Amasya, Bartın, Bolu, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Gümüşhane, İzmir, Karabük, Karaman, Manisa, Osmaniye, Samsun, Kırıkkale ve Sinop'taki vatandaşlar aile hekimi ve sağlık ocağına uğramadan hastanelere gidemeyecek. Sistem 2010 yılında tüm Türkiye 'de hayata geçirilecek.   
muayene katılım payı _ ÖNEMLİ konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Pazar Payı

  Pazar Payı

  Pazar Payı ve Müşteri Payı Pazarlama stratejiniz, pazar payının çoğunluğunu elde etmeyi amaçlıyor yoksa sahip olduğunuz müşterilerinize mi hitap ediyor ? Arada ki fark nedir ? Pazar payının çoğunluğunu elde etmek için sürekli yeni insanlara ulaşmak ve onları birer müşteri haline getirmek için oldukça para harcanmalıdır. Zaten sizin olan müşterileriniz için bir pazarlama stratejisi...
 2. Sağlık hizmetlerinden hangilerine katılım payı ödeyeceğim?

  Sağlık hizmetlerinden hangilerine katılım payı ödeyeceğim?

  Sağlık hizmetlerinden hangilerine katılım payı ödeyeceğim? Yeni düzenleme ile mevcut uygulamaya paralel olarak; ayakta tedavilerde hekim ve diş hekimi muayenesinde, ortez, protez, iyileştirme araç ve gereçleri ile ayakta tedavide sağlanan ilaçlardan katılım payı alınması öngörülmüştür.
 3. Muayene katılım pay ücretleri ne kadar oldu?

  Muayene katılım pay ücretleri ne kadar oldu?

  devlet hastanesi muayene üçretleri 2011 ssk muayene üçretleri 2011 hastane ücretleri ssk ücreti katılım payı Sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesi nedeniyle uygulanacak katılım payı tutarlarının alınmasına devam edilecek. Birinci basamak sağlık kuruluşları ve aile hekimliği muayenelerinde……2 TL İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık...
 4. SGK Tüp Bebek Katılım Payı Hakkında Bilgiler

  SGK Tüp Bebek Katılım Payı Hakkında Bilgiler

  sgk tüp bebek katılım payı 2013, sgk tüp bebk, tüp bebek sgk Sevgili melekler, tüp bebk tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için önemli bir konu olan SGK Tüp Bebek Katılım Payı Ücretleri hakkındaki yasa bilgilerini sizlerle bu sayfamızdan paylaşıyoruz... YARDIMCI ÜREME YÖNTEMİ TEDAVİLERİ (TÜP BEBEK) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel...

Sayfayı Paylaş