Mübarek gün ve geceler de cinsel ilişki harammı ?

Uzman SühaN

Administrator
Mübarek gün ve geceler de cinsel ilişki harammı ?
Dinimiz islam da mübarek gün ve gecelerimiz var. Bu mukaddes günler de cima etmenin sakıncalı olduğu söyleniyor. Bu mübarek günler kandil geceleri, bayram ve cuma günleridir. Mübarek gün ve geceler de cima etmenin caiz olup olmadığını yazımızın devamın da bulabilirsiniz.


En sevdiğim kitaplar dan biridir marifetname. Erzurumlu ibrahim hakkı hazretlerinin eseri olan marifetnamede , fen bilimlerin den aile ilişkilerine kadar bir çok konu yer almaktadır. Bu muteşem eseri okumayanlara mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum. Marifetname de bir çok konu ele alınırken kadın ve erkek ilişkisi hakın da çarpıcı detaylar göze çarpıyor. Özellikle çiftler arasında ki cinsel birlikteliğin adabı üzerin de duruluyor. Mübarek gün ve geceler de cima etmenin sakıncaları vurgulanıyor. Mukaddes sayılan bu günler de cima etmek günah değil ama vakitlerinin gözetilmesinin faydalı olduğu yazıyor. Tabi ki mübarek günler de cima yerine ibadet etmek faydalı olucaktır.Bu günlerin feyzin den yararlanmak daha güzel ve mantıklıdır. Bu günler de cinsel ilişki yasaklanmamıştır. Sadece günlerin kutsallığına saygı ve faziletlerinden yararlanmak amaçtır. Kutsal sayılan günlerde cima etme hakkın da tüm ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.


Öncesi ; İslamda ilişkide sınır varmı ? Adlı konumuzu da incelemenizi öneriyoruz.mübarek günlerde ilişki.jpg

Mübarek gün ve geceler de cinsel ilişki harammı ?

Bunda bir günah yoktur. Fakat bu vakitlerin gözetilmesi zararlı olmaz, faydalı olur. Geceyi ibadetle geçirmek daha güzel olsa gerek.
Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Marifetname isimli eserinde cima – cinsi münasebet- vakitlerinden bahsederken şöyle demektedir:

Berat gecesi cinsel ilişki

Berat gecesi yapılan cimadan çocuk olursa, kötü huylu olur.
Cuma Günü Cinsel İlişkide Bulunmak
Allah Resulü buyuruyor:

“Her Cuma günü karısıyla cinsi münasebette bulunamayacak olanınız var mı? İyi ya bunda hem kendisinin, hem de eşinin yıkanması sevabı olmak üzere iki birim sevabı vardır.”

Cuma Gecesi Cinsel İlişkide Bulunmak

Bazı müçtehid alimler, Cuma gecesi cinsi münasebette bulunulmasının da, Cuma günü yıkanılmasını öğütleyen hadislerin kapsamına girebileceğini, aynı sevaba erdirebileceğini ifade etmişlerdir.

Kurban Bayramı gecesi cinsel ilişki

Kurban bayramı gecesi yapılan cimadan çocuk olursa, altı ve ya dört parmaklı olur.

Ramazan Bayramı gecesi cinsel ilişki

Ramazan bayramı gecesi yapılan cinsi ilişkiden çocuk olursa, ana babasına asi olur.

Cinsel İlişkide Eşlerin Başkalarını Hayal Etmeleri

Eşler cinsel ilişkide bulunurken erkek hanımını tanıdığı güzel bir kadın diye hayal etmesi, kadının da kocasını başka bir erkek diye hayal ederek sevişmesi, cinsel ilişkide bulunması haramdır.

İbn-i Abidin bu, suyu şarap olarak düşünüp şarap niyetiyle içmeye benzer. O, haram olduğu gibi bu şekilde cinsel ilişkide haramdır.

Bu tür davranışları ailelerin yıkılmasına sebep olacağı için İslam yasaklamıştır. (1)

Cinsel İlişkiden Önce Besmele Çekmek

Cinsel ilişkiden önce besmele çekmek müstehaptır. Sonra şu duayı okur:

Bismillhi, allahumme cennibna-ş şeytane ma-rezektena”
Bu müstehap ve cinsel ilişkinin edeplerindendir.

Kur’an Bulunan Odada Cinsel İlişkide Bulunulur mu?

Kur’an bulunan odada cinsel ilişkide bulunmanın bir sakıncası yoktur. Ancak Kur’an-ı Kerim’e saygı göstermek için onu örtmek icap eder.
1)Kaynaklarıyla Büyük Kadın İlmihali (İslam Aile Hukuku) Rauf Pehlivan
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Valla çok güzel bir konuya değinmişsiniz .Mübarek gecelerde ilişkiye girmek yerine ibadet edilsin. Diğer günler torbayamı girdi :D Böyle kutsal günleri iyi değerlendirmek lazım . Zaten çok günahkarız ancak paklanırız :D Bu arada marifetnameyi bende okudum , okumayanlarada tavsiye ederim. Bilimden , islami bilgilere kadar her konuya değinilmiş :)
 

Mehmet

Forum Okuru
Günah değilmiş ilişkiye girmek ama Bi sıkıntı olmaz abdest alıp ibadet yapılabilir
 
Üst