1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Müekked Sünnet ve Gayrı Müekked Sünnet Ne Demektir ?

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  müekkeed sünnet gayrimüekked sünnet nedir ne demektir özellikleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Sünnet bildiğiniz gibi Peygamber Efendimizin yaptığı hareketler ve davranışlardır melekler :) Sünnet çeşitleri , Efendimizin arada bir terkettiği ve çok nadir terkettiği sünnetlerdir. Bugün kü makalemiz müekked sünnet ve gayrimüekked sünnet, okuyalım ve öğrenelim :)

  < Konu Resmi..>  MÜEKKED SÜNNET:
  Kuvvetli sünnet. Peygamber efendimizin devamlı yaptıkları, pek az terkettikleri sünnet.
  Sabah namazının sünneti, öğlenin dört rek'atlik ilk sünneti ve iki rek'at son sünneti akşam namazının sünneti, yatsı namazının son iki rek'at sünneti ile ezân okumak, kâmet getirmek, cemâate devâm etmek, abdest alırken misvak kullanmak müekked sünnet lerdendir. (İbn-i Âbidîn)

  Müekked sünnetlerin en kuvvetlisi sabah namazının sünnetidir. (M. Zihni Efendi) Müekked sünnetler İslâm dîninin şiârıdır, yâni bu dîne mahsustur. Başka dinlerde yokturlar. (Tahtâvî)
  Müekked sünnetleri inkâr eden îmânsız olur. Bir özürle terk eden sevâbından mahrûm olur. Özürsüz terk eden azarlanır. (Enver Şah Keşmîrî)


  Hz. Peygamber (s.a.s)'in bazen yapıp bazen de terkettiği ameller. Bu gruba giren sünnetleri yerine getirmek sevap kazandırır. Terkeden ise ceza, kınama ve azarlamaya müstahak olmaz (Seyyid Şerif el-Cürcânî, et-Ta'rifât, Beyrut 1403/1983, s. 122; İbn Nüceym, el-Bahru'r-Râik, Kahire 1311, I, 17-18). Yatsı namazı ve ikindi namazlarının ilk sünnetleri sünnet-i gayr-ı müekkede dir. Hz. Peygamber (s.a.s)'in giyinişi, oturup kalkması, taranması ve ayakkabı giymesi vb. hareket ve tavırlarını ifade eden sünnet-i zevaidlerde bu gruba girer (İbn Âbidin, Reddül-Muhtâr, Kahire 1272-1324, I, 321).

  Gayr-i müekked sünnetleri kılmak sünnettir ancak terki sünnet olamz.


   
 2. 167

  167 Forum Okuru

  gece bir süre uyuduktan sonra kalkıp kılınan namazdır
   
Müekked Sünnet ve Gayrı Müekked Sünnet Ne Demektir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sünnet

  Sünnet

  Rüyada sünnet olmak veya sünnetli çocuk görmek, içinizi sikan dertlerinizin halledilecegine, sikintidan kurtularak feraha çikacaginiza delalet eder.
 2. Müekked sünnet neye denir

  Müekked sünnet neye denir

  Müekked sünnet nedir neye denilmektedir hakkında bilgi rica ediyorum.
 3. gayri müekked sünnet nedir neye denir

  gayri müekked sünnet nedir neye denir

  Gayri müekked sünnet ne demektir neye denir lütfen açıklayınız.
 4. Ehli sünnet ne demektir ?

  Ehli sünnet ne demektir ?

  Ehli sünnet ,peygamber efendimizin koyduğu kuralalrı olduğu gibi uygulayan,onun yolundan gidenlere denir.Peygamberimizin gösterdiği yoldur sünnet.Bir çok müslüman sünetten bir haber yaşamaktadır.Oysa ki cenabı hak Sana uyan bana uymuş olur diye buyuruyor.Bir kimsenin ehli sünnetim demesi için dört mezhepten birinde olması gerekmektedir.Ehli sünnet genelde sünnilik olarak bilinir.Ehli sünnet...
 5. Sünnet nedir sünnet derisine nasıl bakım yapılır ?

  Sünnet nedir sünnet derisine nasıl bakım yapılır ?

  Sünnet derisi, penisin ucunu örten ve koruyan gevşek bir cilttir.Bir çocuğun sünnet derisi asla kuvvetle çekilmemelidir . Sünnet derisinin iç katmanı penis başının yüzeyini yumuşak, nemli ve hassas tutan bir mukoza zarfıdır.Sünnet, sünnet derisini kaldırmak için cerrahi bir prosedürdür.Prosedür çoğunlukla , dini veya kültürel nedenlerle gerçekleştirilir. Sünnet, bazen daha ileri yaştaki...

Sayfayı Paylaş