1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Muğla ilinde ki tarihi mekanlar

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Selam melekler, bana Muğlada ki tarihi mekanlar hakkında bilgi verebilirmisiniz, çok memnun olacam.Teşekkürler şimdiden :D
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Ulu Cami
  Menteşeoğullarından İbrahim Bey tarafından 1344’de yaptırılmış olup, en eski Türk eserlerindendir. Çeşitli zamanlarda yapılan tamirler yüzünden orijinalliğini kaybetmiştir. Muğla’nın en büyük camisidir.

  Kurşunlu Cami

  Esseyyid Şucâeddîn tarafından 1494’te yaptırılmıştır. 1853’te gördüğü tamir sırasında kubbesi kurşunla kaplanınca, Kurşunlu Cami diye meşhur oldu.

  Şeyh Cami

  Şeyh Bedreddîn tarafından 1565’te yaptırılmıştır. Minaresi 1806’da eklenmiştir. Çeşitli zamanlarda tamir görmüştür. Şeyh Bedreddîn mezarı caminin haziresindedir.

  Şemsiana Türbesi

  Muğla’nın Saburhâne mahallesindedir. Birkaç kere kaldırılmak istendiyse de muvaffak olunamadı. Şemsiana, Muğla ilinin içme suyunu getirmiş olmasıyla meşhur olmuştur.

  Hamursuz Dede Türbesi

  Türbede 1380-1450 senelerinde yaşayan Hamursuz Dede isimli bir zât metfundur. Aynı isimle anılan bir tepenin üzerindedir. Rivâyete göre Kurbazâde Medresesi mutfağında hamur işlerine baktığı ve hamura maya katmadığı için Hamursuz lakabıyla meşhur olmuştur.

  Keramos Kalesi

  Muğla’nın 64 km güneydoğusunda Keramos’ta eski çağlardan kalma bir kaledir.

  Marmaris Kalesi

  On altıncı asırda Kanuni Sultan Süleyman Han koydaki yarımada üzerine yaptırmıştır.

  Mozule Anıtı (Mausoleum)

  Dünyanın yedi harikasından biri sayılan bu anıt Bodrum’dadır. M.S. 353 senesinde Karia Kralı Mausales adına yaptırılmıştır. Anıtkabirdir. Burada 19. asırda kazı yapan İngilizler, bulunan heykelleri British Museum’a götürmüşlerdir. Anıtın yalnız yeri, temelleri ve bazı kabartmalı sütunlar kalmıştır. Londra’daki müzede bulunan bu anıt 44 metre yükseklikte, beyaz mermerden 24 ayak merdivenle çıkılan yuvarlak bir kaideye oturmuş ve zamanla zelzeleden yıkılmıştı.

  Tiyatro

  Mozolenin karşısında Göktepe denilen yerdedir.
  Ayrıca Agora, Mars Tapınağı ve Kilise Bodrum’daki eski eserlerden başlıcalarıdır.

  Myndos Şehri Harabeleri

  Bodrum’a 23 km uzaklıkta bulunan Gümüşlik’tedir.

  Ören Harabeleri

  Eski çağlara ait bir şehir harabeleridir. Milas yakınında deniz kenarındadır. Eski Keranos şehri kalıntılarıdır.


  Konakaltı Hanı

  19.yy’ a tarihlenen sivil mimarlık örneği bu han ahşap ağırlıklı bağdadi bir yapıdır. Üst kat şehre ticaret yapmaya gelen tüccarların ve mevsimlik işçilerin konaklaması için kullanılmıştır. Alt katta dükkânlar, hayvan damları ve ambarlar yer almaktaydı. Muğla Belediyesi himayesinde Ağa Han mimarlık ödülü sahibi Nail Çakırhan gözetiminde restore edilen han, günümüzde Muğla Belediyesi Eğitim, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kültürel ve sosyal faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır.

  Sanat Evi (Müftüler Evi)

  Yapım tarihi yaklaşık olarak yüzyıl öncesine dayanır. Kentin kütür ve sanatını yansıtan örneklerin sunulduğu bir mekân olarak 2003 yılında Muğla Sanat Evi olarak hizmet vermeye başladı.

  Mabolla Kalesi

  Muğla kentinin yaslandığı tepe doruğunda yerleşik olan Mabolla Kalesi, özellikle doğu, güney ve batı yönlerde savunmaya son derece elverişli konumuyla 1. bin başlarına uzanabilecek önemli bir yerleşim merkezi özelliğinde. Mevcut kalıntılar tepede Klasik çağlardan Bizans Dönemi içlerine dek uzayan kesintisiz bir yerleşimin varlığını göstermektedir.
   
Muğla ilinde ki tarihi mekanlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Muğla ilinin ekonomik yapısı

  Muğla ilinin ekonomik yapısı

  muğla yöresel kıyafetleri muğla nın ekonomik özellikleri muğlanın ekonomik özellikleri nın hayatı kıyafet isimleri Muğla ilinin ekonomik yapısıyla ilgili tüm bilgiler merak ettikleriniz:) Turizm girdileri, il genelinde çok önemli bir pay oluşturur. 127.000 belgeli ve denetimli işletme, yıllık ortalama 500.000.- USD'lik döviz girdisi sağlar. Ekonomi, il genelinde tarıma dayalıdır. Tarımsal...
 2. Muğla ili ulaşım bilgileri

  Muğla ili ulaşım bilgileri

  muğlanın ulaşımı muğla ulaşım muğla nın ulaşımı muğlaya ulaşım muğlaya en yakın havaalanı Muğla ilinde hangi ulaşım araçları kullanılıyor eğer gitmek isteyenler olursa ne gibi yollarla ve araçlarla ulaşımı sağlayabilir tüm bilgiler arkadaşlar:) KARA ULAŞIMI Karayolları 2. Bölge sınırlarında olan Muğla ile, K.K.No. 550-14 (Aydın/Antalya) karayoluna 2 km mesafede bağlantı yolu aracılığıyla...
 3. Uyarı levhaları ile espirili mekanlar

  Uyarı levhaları ile espirili mekanlar

  Mutfak uyarı levhası mutfak dekorasyonu Bu uyarı yazısı bulunan mutfak örneğini görünce gülümsedim. Ben espiri amaçlı böyle bir uyarı konduğunu düşünüyorum ama gerçektende hatırlatmak için de bu uyarı konmuş olabilir tabiki. Özellikle bu uyarı tam öğrenci evleri için sanırım. Öğrenci evlerinin mutfak dekorasyonunun olmazsa olmazı olmalı bu yazı:)
 4. Muğla ili gelenek ve görenekleri hakkında bilgi

  Muğla ili gelenek ve görenekleri hakkında bilgi

  Slm.Lütfan bana acil tarafından Muğla ili gelenek görenekleri hakkında bigli verebilirmisiniz, ne olur çok acil, bekliyorum...
 5. pakistanın tarihi mekanları nelerdir

  pakistanın tarihi mekanları nelerdir

  Pakistanı adan zye araştırmam lazım. Bana tarihi mekanları nereleridir yazabilir misiniz, teşekkürler..

Sayfayı Paylaş