Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Muhabbet Kuşlarında Kişilik ve Davranışlar

  Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  muhabbet kuşu neden kabarır muhabbet kuşu davranışları kuşları neden kabarır kabarması kaşınır
  MUHABBET KUŞLARININ KİŞİLİĞİ VE DAVRANIŞLARI
  MERAKLILIK VE OYUNCULUK
  Her muhabbet kuşunun kendi özgü bir karakteri vardır, ama çoğu meraklı ve oyuncu küçük kuşlardır.Muhabbet kuşunuzun maskaralıkları sizi kesinlikle eğlendirecektir.Muhabbet kuşunuzun oyunculuğunu ve meraklılığını geliştirmek için kafesine çeşitli oyuncaklar ve günlük sağlıklı yiyecekler temin edebilirsiniz. SÜRÜ HALİNDE TOPLANMAK
  Muhabbet kuşları sosyal ve sürü güdüsü olan kuşlardır.Sürü halinde yaşamak muhabbet kuşlarının hayatının en önemli bölümüdür. Sürü ne yaparsa, muhabbet kuşu da aynı şeyi yapma konusunda kendini yönlendirilmiş hisseder. Kaşınma, yeme,içme, uyuma konusunda kuşlar birbirlerinden etkilenir.Eğer muhabbet kuşunuz yalnızsa, eğitilmemişse ve evdeki kimseyle ilişki içinde değilse, hayatının değerini yitirmiş demektir.En iyi yol, ona bir eş alarak kafesini uygun ebatlarda seçmek olur.
  Eğer kuşunuz evcilse, ona, kendi evinizi ve ailenizi onun arkadaş sürüsü gibi hissettirmelisiniz. Kuşunuz kafes dışında biraz vakit geçirmeli ve onunla ilgilenmelisiniz.Birlikte, o omzunuzdayken televizyon izleyebilirsiniz.
  Yemek yerken yanınıza alabilir ve sağlıklı yiyeceklerinizi paylaşabilirsiniz.Bir arkadaş gibi onunla konuşun ve birlikte vakit geçirin. Bu şekilde kuşunuzla aranızda hızla büyüyen bir dostluk kuracaksınız.

  MUHABBET KUŞLARINA ÖZGÜ DAVRANIŞLAR( KENDİ BAŞLARINA YAPTIKLARI)
  TÜYLERİNİ KAŞIMAK, DÜZELTMEK
  Bütün muhabbet kuşları kaşınmaya ve tüylerini düzeltmeye ihtiyaç duyarlar.Bu şekilde tüylerini parlak ve temiz tutarlar.Muhabbet kuşlarının kuyruğunun üst kısmında bulunan yağ bölgesinden aldıkları yağ ile, tüylerini parlatırlar, düzeltirler.Tek bir tüy bile parlayana kadar bu işlemi yaparlar.Muhabbet kuşlarının günlerinin önemli bir bölümüdür ve yine bir sürü hareketidir.Aynı anda bu işlemi yaptıklarını görebilirsiniz.

  BANYO ZAMANI
  Diğer özelliklerinin aksine banyo özelliği bütün muhabbet kuşlarının ortak bir özelliği değildir. Bazıları hiç banyo yapmazken,bazıları arasıra yapmaktadırlar.Banyo yapmak isteyen kuşları haftada en az 1 kere yıkamak gerekir. Bazı kuşlar kendileri su akan bir yerin altında banyo yaparlar.Haftada en az 1 kez su dolu bir kabı kafeslerine koyarak kendilerinin banyo yapmasını sağlayabilirsiniz.Bu şekilde kabın içine kendisi girecek ve zevkle banyosunu yapacaktır.
  Bazı kuşlar ise ıslak olarak kafesin içine koyduğunuz yeşilliğin üstünde yıkanmayı sever.Bununla birlikle ince su püskürterek de banyo yaptırabilirsiniz. Eğer banyo yapmak isterse tüylerini kabartacaktır. Aksi taktirde kaçacaktır ve bu durumda püskürtme işlemini bırakmalısınız.

  KABARMA VE KUYRUK TİTRETME
  Bazen kuşlar tüylerini kabartır ve kuyruk tüylerini titretirler. Bu hareket genellikle kaşındıktan sonra tüylerini şekle sokmak ve düzeltmek amacıyla yapılmaktadır.Bu hareketin yapılmasının diğer nedeni ise, uykuya dalmadan önce rahatlama amacıdır.
  Çok mutlu oldukları veya çok heyecan duydukları zamanla, başka kuşlara gösteriş yapmak istedikleri zaman da bu hareketi yaparlar.


  GERİNME
  Bir durgunluk arasından sonra kuşunuzu gerinirken görebilirsiniz. Bu işlem ayılmak ve bedenini dinçleştirmek için yapılır.İlk önce tek ayağını geriye doğru kanadının altında gerer ve sonra diğer ayağı için aynı işlemi uygular.Bu işlemden sonra alıştırmalar yaparak kendilerine gelirler.

  ALIŞTIRMALAR

  Kuşlar genellikle ayakları tünekte iken kanatlarını havaya kaldırarak, ve uçuyormuş gibi yaparak alıştırma yaparlar.Kanatları için çok faydalı olan bu hareket özellike sabahları kan dolaşımı için tekrarlanmaktadır.

  KAFASINI AYAKLARIYLA KAŞIMA, EŞELEME
  Genellikle kuşlar gagalarını kullanarak kaşınırlar, ancak kafaları kaşındığında, eğer eşleri varsa onlar yardım ederler. Aksi durumda, ayaklarıyla veya farklı bir objeyle örneğin kafalarını tüneklerine sürterek kaşınırlar.

  ESNEME
  Evet, muhabbet kuşları da esnerler. Özellikle uyku zamanları geldiğinde ya da kestirmeden önce esnerler.Kuşunuzun esnediğini gördüğünüzde, gagası açılır ve gözleri kapanır.Bazen insanlarında kulaklarının tıkanıklığını geçirmek amacıula esnediği gibi, kuşlarımız da benzer bir amaçla esneyebilir.Kuşunuzun esnediğini gördüğünüzde, kendinizin de esnediğinizi farkedbilirsiniz.
  GAGA GICIRDATMA

  Kuşlarınız uykuya dalmadan önce gagalarını gıcırdatırlar, bu hareket onların çok mutlu olduğunu ve güzel rüyalar gördüğünü belirtir.
  KESTİRME VE UYKUYA DALMA

  Bütün kuşların, gün ortasında uyuklaması gerekmektedir. Bu süre 15 dkdan 45 dkya kadar uzayabilir.Bazı kuşlar, iki ayakları bazıları tek ayağı üstünde kestirirler. Bazıları ise kafalarını arka tüylerinin içine sokarlar.
  ISIRMA ÇİĞNEME KEMİRME

  Muhabbet kuşlarının diğer bir ortak özelliği ise, ısıma, kemirme özelliğidir.Bu şekilde gagalarını düzgün bir şekilde sokarlar. Onlara kemirmeleri için bir takım aksesuarlar temin etmeniz gerekmektedir. Mürekkep balığı kemiği dediğimiz, hem gaga için hem de vucudun gerektirdiği kalsiyumu temin etmeleri için pethoplarda satılan bu madde, muhabbet kuşlarının kemirmeleri için üretilmiştir.Yalnız kırılmaması için özen göstermeniz gerekmektedir, çünkü çok ince bir yapısı vardır. Bunun yanında tahtadan yapılmış olan bazı oyuncaklar da kuşlarınız için faydalı olacaktır. Unutmayın ki muhabbet kuşlarının gagaları, papağanlardan daha yumuşak ve incedir, bu yüzden yumuşak nesnelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Her zaman kuşlarınızın kafesinde kemirecekleri bir nesne bulundurmalısınız.

  İNTERAKTİF MUHABBET KUŞU DAVRANIŞLARI
  ÖTMEK VE ŞAKIMAK

  Erkek muhabbet kuşları birer (şarkıcı)ötücülerdir.Bazıları kendileri için, bazıları da eşleri için öterler.Genç kuşlar, daha yaşlı kuşlardan şarkı söyler gibi ötmeyi öğrenirler.Onlar için ötme bir eğlence, oyun gibidir.Bazı kuşlar kendi şarkılarını kendileri yaratır hatta oyuncaklarındaki çanları çalarak şarkılarına ahenk katarlar. Erkek kuşlar, dişileri tavlamak ve gösteri yapmak amacıyla en etkili şekilde öterler.Öterlerken kafalarını sallamaları da çok mutlu olduklarının belirtisidir.

  BİRBİRLERİNİ KAŞIMA
  Muhabbet kuşları yanaklarındaki ve başlarının üstündeki tüyleri kendileri kaşıyamazlar. Şanslı muhabbet kuşunun, her zaman ulaşamadığı yerleri kaşıyacak biri olur yanında. Eşi. Birbirlerini kaşıma çok iyi olan arkadaşlar arasında ve çiftlerin arasında görülür.Eğer tek yaşayan bir muhabbet kuşunuz varsa ve onunla iyi anlaşıyorsanız, yanak ve başını üstündeki tüyleri sizin kaşımanız, onun çok hoşuna gidecektir.Tüylerini kabartacak ve gözlerini yumacaktır.

  BİRBİRLERİNE YEM VERME, GAGA GAGAYA DURMA

  Eğer erkek ile dişi kuşunuzu birlikte bir kafeste beslerseniz, bir zaman sonra birbirlerine yem verdiklerini ve çift olduklarını görebilirsiniz.Aralarında bir bağ olduğunda, birbirlerine yem verdiklerini, kaşıdıklarını, birbirlerine şarkı söylediklerini görebilirsiniz. Erkek ve dişi kuş birbirlerinin gagalarına oldukça sık dokunur, sürekli aynı şeyleri birlikte yaparlar.


  muhabbetkusu.org

   
 2. melekannesi

  melekannesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2016
  Mesajlar:
  293
  Beğenilen Mesajlar:
  43
  Ödül Puanları:
  28
  bizim muhabbet kuşunda da arada tüylerini kabartma ve titreme oluyor bende ona bişey olacak diye korkuyorum bide çok agresif bir muhabbet kuşumuz var kafese yaklaşsak bile hemen gagalamaya çalışıyor oldukça geveze bir dakka susmuyor sürekli ağzında bişeyler geveliyor birkaç kelime söylüyor
   
Muhabbet Kuşlarında Kişilik ve Davranışlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Muhabbet Kuşunuzun Tırnak ve Gagasının Kısaltılması

  Muhabbet Kuşunuzun Tırnak ve Gagasının Kısaltılması

  muhabbet kuşu tırnakları nasıl kesilir muhabbet kuşunun tırnakları nasıl kesilir kuşunun gagası kuşu tırnak bakımı kuşlarının Tırnak ve Gagaların Kısaltılması Kuşların tırnak ve gagaları zamanla çok uzayabilir. Her ikisi de keratin yapılıdır ve kısaltılmasında bir sakınca yoktur. Fakat ne kadar keseceğinizi bilmek, işlem sırasında kuşun canını yakmamak ve kan damarlarına zarar vermemek çok...
 2. Muhabbet Kuşunu Evcilleştirin ve Eğitin

  Muhabbet Kuşunu Evcilleştirin ve Eğitin

  Muhabbet kuşunuzu eğitmek ve konuşmayı mı öğretmek istiyorsunuz ? O halde aşağıda yazılan metodları denemeye başlayın. Eğitime başlama aşamaları Kuşunuzu eğitmek için en önemli olan ilk şey onun size güvenini sağlamaktır.Eğitime başlamamış olsanız dahi her zaman yavaş hareket edin e yumuşak ses tonuyla konusun.Kuşunuza zarar verecek ya da ürkütecek hiç bir şey yapmayın.Özellikle...
 3. Muhabbet kuşu

  Muhabbet kuşu

  eskiden bir tane muhabbet aldım gagasını cok gıcırdatır ve uyurdu daha sonra tüyleri kabardı var sıcak yer aramaya çalışıyor bacaklarımı biraz açtımda girebildiğince giriyordu ve ondan 1gün sonra öldü şimdi bir tane daha aldım 23 Mart'ta yine aynılarını yapmaya başladı acaba oda ölebilir mi şimdiden tşk
 4. Kedi ve Muhabbet Kuşu

  Kedi ve Muhabbet Kuşu

  Evimde kedi besliyorum muhabbet kuşu alsam sıkıntı olur mu
 5. muhabbet kuşum

  muhabbet kuşum

  yaa benim muhabbet kuşum daha yavru ama süreklı kaşınıyor

Sayfayı Paylaş