Muhabbet kuşu ( yavru ) kaçıncı günde yumurtadan çıkar ?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
#46
Muhabbet kuşu ( yavru ) kaçıncı günde yumurtadan çıkar ?
Merhaba ; Muhabbet Kuşu Yumurtladıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir
✔ Yumurtlamadan sonra dişi muhabbet kuşuna çok güçlü besinler vermek gerekir. Özellikle kuşçularda yavrulara verilen besinler anne muhabbet kuşlarına da verilmesi mümkün. Bu yemleri genel içeriği ise oldukça besleyici ve doğal olan yumurta, irmik, bisküvi gibi besinlerin karışımından meydana gelen gıdalardır. Bu gıdalar vücut dirençlerini ve bağışıklık sistemlerini en üst noktaya ulaştırmaktadırlar. Bunlardan yiyen dişi muhabbet kuşları daha güçlü bir bünyeye sahip olmaktadırlar. Bu sayede yumurtlama yaptıktan sonra kuluçkaya yatan muhabbet kuşunda fazla kilo kayıpları yaşanmayacaktır.

✔ Dişi muhabbet kuşu yumurtladıktan sonra mutlaka kalsiyum takviyesi yapılması gerekir. Bunun yanı sıra kum, gaga taşı verilmesi gerekir. Aynı zamanda çeşitli vitaminler ki bunların başında D vitamini ihtiyacının kesinlikle karşılanması gerekiyor ki yavruların ayaklarında herhangi bir raşitizm hastalığı olmasın. Aynı zamanda kabukların dışında gerekli olan sertliğin olabilmesi için D vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Mesela D vitamini içeren likitler verilebilir. Bu arada ballı krakerler muhabbet kuşlarının vazgeçilmezidir. Çok Sessiz Bir Ortam
Muhabbet kuşlarını yumurtladıktan sonra onlara çok sessiz bir ortamın oluşturulması önemlidir. Bunun en büyük sebebi ise muhabbet kuşlarının stresli hayvanlar olmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle yumurtlama yapıldıktan sonra çok sık bakılmaktan rahatsız olmaktadırlar. Yumurtalar çıkıyor mu ne durumda diye bakmamanızı öneririz. Bazı muhabbet kuşları bu durumlarda yumurtlarını kırabiliyor ve hatta kuluçkaya bile yatmayabiliyorlar. O yüzden bu konulara çok dikkat edelim.
Sonuç olarak muhabbet kuşu yumurtladıktan sonra iki önemli noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan ilki kuşlarınızın beslenmesi ikincisi ise sessiz ortam. Biraz da sabır önemli tabi. Merak etmeyin sizinde eviniz 2 ay sonra cıvıl cıvıl bir ortama sahip olacak.
Muhabbet Kuşlarının Yumurtasına Nasıl Bakım Yapılır
Muhabbet kuşlarının yumurtalarına zarar gelmemesi için folluğa mutlaka kum koyulması gerekir. Muhabbet kuşu satan yerlerden bu kumlardan alabilirsiniz. Çünkü kuş yumurtladıktan sonra ve kuluçka sırasında yumurtalar birbirine çarpıp çatlama riskine sahiptir. O açıdan kum bu çatlamaları engellemektedir.
Not: Bütün yumurtalar aynı anda çatlamayabilir. Aralarında bir kaç gün zaman farkı olabilmektedir telaşlanmayın.Muhabbet kuşu yumurtadan 18 gün sonra çıkar.Yavruları ayrı kafese koyup koymamanız sizin tercihiniz.Aynı kafeste kalmalarında sıkıntı olmaz.Benim muhabet kuşlarımın 5 yavrusu oldu bir sıkıntı gözlemlemedim.

 
D

Durugündoğarrken

Forum Okuru
#47
teşekkürler yararlı bilgiler için vallahi güzel şeyler öğrendim şimdi benim çapkının yavrularına daha iyi bakacağım bekleyelim bakalım daha çıkmadı :)
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
#48
Muhabet kuşları evde beslenmesi sık olarak tercih edilen kafes kuşların dan biridir. Muhabbet kuşları papağan ailesinin üyesidir ve papağanlar gibi son derece akıllıdırlar. İyi eğitilirse çok iyi konuşabilirler. Beslenmesi kolay olan muhabbet kuşları bir çok renge sahiptir. Vejeteryan olan muhabbet kuşları doğada böcek ve tohum yiyebiliyor. Muhabbet kuşların da diğer kuş türlerinde olduğu gibi tüy dökümü olabiliyor. Yılda iki defa tüy dökümü olabilir. Ancak kuşunuz kendiliğinden de tüylerini yolabilir. Tüylerini sıklıkla yoluyorsa parazit bit olabilir. Kuşunuzu veterinere götürmek en doğrusu olacaktır.
 
  Yavru Muhabbet Kuşu İçin hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur
Yavru kusum var erkek muhabbet nasil knusmayi ogrete bilirim??
Bilmedikleriniz 5
Muhabbet Kuşlarının Bitleri Nasıl Temizlenir? Muhabbet Kuşlarının Bitleri Nasıl Temizlenir?
muhabbet kuşu biti, muhabbet kuşu bitleri nasıl temizlenir, kuş biti nasıl temizlenir, muhabbet kuşu bitlerine çözüm Muhabbet kuşların da oluşan bitlerin temizliği hakkın da bilgi edinmek isteyenler için işinize yarayacak bilgileri sizler...
Kuş Bakımı 0
Muhabbet kuşum yumurtadan çıkmadı Muhabbet kuşum yumurtadan çıkmadı
Benim muhabbet kuşum bugün yumurtadan çıkacaktı ama çıkmadı saat sabah 11;11 ne zamana çıkar 71634
Soru-Cevap 3
Yavru muhabbet kuşları nasıl beslenmeli? Yavru muhabbet kuşları nasıl beslenmeli?
Yavru muhabbet kuşları nasıl beslenmeli? Yavru muhabbet kuşu bakımı Selam millet bende bir muhabbet kuşu aldım ama benimki daha 1,5 aylık ve nasıl bakacağımı bilmiyorum. Aranızda muhabbet kuşu bakan varsa banada Yavru muhabbet kuşları nasıl...
Soru-Cevap 1
Yavru Muhabbet Kuşu İçin Yavru Muhabbet Kuşu İçin
yavru muhabbet kuşu bakımı muhabbet kuşu yavrusu bakımı yavru Yeni yavru alırken : Yavru bir muhabbet kuşu almadan önce bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir...
Kuş Bakımı 0

Benzer Konular