Muhabbet Kuşunuzun Tırnak ve Gagasının Kısaltılması

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Muhabbet Kuşunuzun Tırnak ve Gagasının Kısaltılması
muhabbet kuşu tırnakları nasıl kesilir muhabbet kuşunun tırnakları nasıl kesilir kuşunun gagası kuşu tırnak bakımı kuşlarının
Tırnak ve Gagaların Kısaltılması
Kuşların tırnak ve gagaları zamanla çok uzayabilir. Her ikisi de keratin yapılıdır ve kısaltılmasında bir sakınca yoktur. Fakat ne kadar keseceğinizi bilmek, işlem sırasında kuşun canını yakmamak ve kan damarlarına zarar vermemek çok önemlidir.

Kuşların tırnaklarında kan damarlarını görmek genellikle çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey tırnağı ışığa doğru tutmak ve dikkatlice bakmak. Fakat, kuşunuzun koyu renkli tırnakları varsa bu tespit(damarları bulmak) daha zor olacaktır. Tırnakları kesecek kişi çok dikkatli ve yavaş olmalıdır.
Tırnak makasları bu iş için en iyi çözümdür. Fakat dikkatli olun. Tırnaklar kıymık gibidir. Bir yerlerinize batabilir. Bunu engellemek için tırnakları koyacağınız kabınız bulunmalı.Öteki önemli konu ise kanamayı durdurmaya yönelik ilk yardım. Çünkü tırnakları keserken damara zarar vermeyeceğinizden %100 emin olamazsınız. Eğer kuşun kanaması varsa kesinlikle ilk yardım gerekir.
Aslında, tırnakların kesilmesi kuşa zarar vermez, insanların saçının kesilmesiyle aynı işlemdir.
Lütfen dikkat : kuşa zarar vermeyeceğini bilseniz bile eğer kuşunuzu zaptedemiyorsanız bu işe kalkışmayın. Çoğu veteriner bu işi siz başaramadığınız taktirde yapmaktadır.

Gagayı kısaltmak daha da hassas bir işlemdir. Hayvan sürekli olarak ısıracağından kafasını sabitlemeniz çok zordur. Hatta bu işlemde veterinerler de zorlanabilmektedir.Hayvanın diline zarar vermeniz büyük olasılıktır.
Ayrıca kuşun gözlerini de korumalısınız. Gagaya en yakın mesafede onlar bulunduğu için kısaltma işlemi sırasında onlara zarar verebileceğinizden bu işi sakın denemeyin. Lütfen tecrübeli bir veterinere gidin, eğer fotoğraftaki gibi bir kanamaya rastladıysanız gagadaki kan damarlarına zarar verdiniz demektir.

“Üst gaga çok kısa olmuş. Kuşun gagasını kesmeye çalışan adam çok fazla kestiğinden dolayı kanamaya neden olmuş. Sherlock (kuşun adı), sahibi kanamayı zamanında durdurabildiğinden dolayı şanslı. Üstelik kuş iyileşti ve kalıcı bir zarar doğmadı.

muhabbetkusu.org
 
muhabet kuşları

bazı kuşlar kendinize alışmayabilir kuşları kendinize alışması için zaman tanıyın bakın size yavaşca alışacak
 
Tırnak Kanaması

Eğer kuşunuzun tırnağı kanıyorsa ilk olarak bir pamuğa zeytinyağı dökün. Ve kanamanın olduğun bölgeye bastırın. Hemen durmayabilir. Ama yarım saate de geçmesi lazım...Eğer kanama geçmezse bir veterinere götürmelisiniz.
 
benım bir tane muhabbet kuşum var bıze alıstı ama çok ısırıyor her yerımızı , tuzlu çekırdek çok seviyor acaba zararı varmıdır
 
ya kuşumun tırnakları giysilerimize takılmaya başladı ne yapabilirim yaedımcı olurmusunuz
 
benim kuşumun tırnagını keserken tırnagı kanadı 1 dk gibi bi süre sürdü peçete ile tırnagı tuttum kanaması durdu ne yapmam gerekir?
 
Muhhabbet kuşumun gagası uzadı

Bu sorun için gaga taşı kullanabilirsiniz.gaga taşını kafesin uygun bir yerine koymanız yeterli.kuş kendisi gaga taşını yerken gagası körelecek ve de kısalacaktır.
 
tuzlu,tatlı,şekerli şeryler vermemelisin kuşlar için zararlı.Yasak olan yiyecekler ise:Bonbon,sucuk,kızartma et, alkollü içecekler,tatlı ve tuzlu yiyecekler ve maydanozdur... :)
 
Geri
Üst