muhteşem yüzyıl ve harem

  • Konbuyu başlatan renesme
  • Başlangıç tarihi
renesme

renesme

Aktif Üye
Üye
muhteşem yüzyıl ve harem
harem özel hayat
harem nedir
haremde hayat nasıl yürüyordu

muhteşe yüzyıl dizisini başlamasıyla her bölümleri tartışma konusu oldu.kimileri tarihi yanlış anlatıldığından bahsedildi kimide osmanlının haremden ibaret olmadığını belirtmiştir.artık diğer bölümlerinde tarih profesörleriyle çalışarak dizi daha anlamlı oldu gibi.hrem neymiş öğrenelim daha iyi bilelim.Günümüzde ısrarla özel hayatın gizliliğini dile getiren ve bu konuda konuşanlar HAREM söz konusu olunca ortalıktan toz oluveriyorlar. Harem konusunda özel hayattır demek bir tarafa karalama kampanyasına geçiyorlar.

Son yüzyıldır türkçede kullanılan bir çok kelimeler anlamlarını değiştirdi ve yeni çağrışımlar kazanmaya başladılar. Eskiden ifade ettiğimiz bir çok noktayı yeni ve farklı kelimelerle anlatmaya başladık. Ve eski kelimeler ise müzelik olmaya başladı..

Ne yazık ki anlamını yitiren kelimelerden biriside HAREM kelimesi oldu..

Osmanlı döneminde bir çok anlamı içinde barındıran harem kelimesi bugün zihinlerde neredeyse sadece SEX ile bütünleşti..

Halbuki sex olarak çağrışım yaptırtılmaya çalışan harem kelimesinin günümüzdeki karşılıklarından birisi "ÖZEL HAYAT" kelimesidir.

Bugün telefon dinlemeler, gizli kamera koymalar özel hayatın ihlali olarak heryerde eleştirilmekte. Kemal kılıçdaroğlu gibi isimler her yerde ısrarla bu özel hayatın ihlalini vurgulamaktalar..

Kişini kendi hayatı, kişinin eşi ile kendisi arasındaki hayat. Yaşam.. Peki bu özel hayat borazanları bu kadar samimi ve içten ise neden söz konusu HAREM olunca tam tersi bir tutum içine girmekteler..

Hiç bir yerde kayıdı bile olmayan osmanlı sarayındaki padişahın özel hayatı dizilerde ahlaksız bir biçimde gövde gösterisi yaparken nerede bu özel hayatçılar..

Harem kelimesinin taşığı bu "ÖZEL HAYAT" anlamını bir yere not alalım.. ve böyle harem üzerinden tarihe dil uzatanlara tokat gibi yapıştıralım..

Sana ne.. Adamın özel hayatı
 
Üst