1. renesme

  renesme Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Nisan 2010
  Mesajlar:
  391
  Beğenilen Mesajlar:
  69
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  hatay iskenderun

  muhteşem yüzyıl ve harem

  Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında renesme tarafından paylaşıldı.

  harem özel hayat harem nedir
  haremde hayat nasıl yürüyordu

  muhteşe yüzyıl dizisini başlamasıyla her bölümleri tartışma konusu oldu.kimileri tarihi yanlış anlatıldığından bahsedildi kimide osmanlının haremden ibaret olmadığını belirtmiştir.artık diğer bölümlerinde tarih profesörleriyle çalışarak dizi daha anlamlı oldu gibi.hrem neymiş öğrenelim daha iyi bilelim.

  < Konu Resmi..>


  Günümüzde ısrarla özel hayatın gizliliğini dile getiren ve bu konuda konuşanlar HAREM söz konusu olunca ortalıktan toz oluveriyorlar. Harem konusunda özel hayattır demek bir tarafa karalama kampanyasına geçiyorlar.


  Son yüzyıldır türkçede kullanılan bir çok kelimeler anlamlarını değiştirdi ve yeni çağrışımlar kazanmaya başladılar. Eskiden ifade ettiğimiz bir çok noktayı yeni ve farklı kelimelerle anlatmaya başladık. Ve eski kelimeler ise müzelik olmaya başladı..
  Ne yazık ki anlamını yitiren kelimelerden biriside HAREM kelimesi oldu..

  Osmanlı döneminde bir çok anlamı içinde barındıran harem kelimesi bugün zihinlerde neredeyse sadece SEX ile bütünleşti..

  Halbuki sex olarak çağrışım yaptırtılmaya çalışan harem kelimesinin günümüzdeki karşılıklarından birisi "ÖZEL HAYAT" kelimesidir.

  Bugün telefon dinlemeler, gizli kamera koymalar özel hayatın ihlali olarak heryerde eleştirilmekte. Kemal kılıçdaroğlu gibi isimler her yerde ısrarla bu özel hayatın ihlalini vurgulamaktalar..

  Kişini kendi hayatı, kişinin eşi ile kendisi arasındaki hayat. Yaşam.. Peki bu özel hayat borazanları bu kadar samimi ve içten ise neden söz konusu HAREM olunca tam tersi bir tutum içine girmekteler..

  Hiç bir yerde kayıdı bile olmayan osmanlı sarayındaki padişahın özel hayatı dizilerde ahlaksız bir biçimde gövde gösterisi yaparken nerede bu özel hayatçılar..

  Harem kelimesinin taşığı bu "ÖZEL HAYAT" anlamını bir yere not alalım.. ve böyle harem üzerinden tarihe dil uzatanlara tokat gibi yapıştıralım..

  Sana ne.. Adamın özel hayatı


   
muhteşem yüzyıl ve harem konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Muhteşem Yüzyıl ( Kanuni ve Hürrem)

  Muhteşem Yüzyıl ( Kanuni ve Hürrem)

  hürrem sultan güzelmiydi hürremin konuşma tarzı hürremin konuşmaları hürrem konuşmaları muhteşem yüzyıl sultan konuşması Fragmanları olsun oyuncu kadrosu olsun çok fazla ilgimi çeken bir dizi oldu.Sabırsızlıkla başlamasını bekliyorum.Bakalım fragmanları kadar güzel mi. Ayrıca Hürrem Sultan rolü için yapımcı uzun uzun araştırma yapmış.8 ay süren araştırmaların sonunda rol, Almanya'da birçok...
 2. Emel Sayın ve Ahmet Özhan'dan, Muhteşem Yüzyıl

  Emel Sayın ve Ahmet Özhan'dan, Muhteşem Yüzyıl

  emel sayın, ahmet özhan, muhteşem yüzyıl, öp beni hünkarım, süleyman, emel sayın ahmet özhan Son ayların en çok konuşalan olay dizisi Muhteşem Yüzyıl'a bir de Emel Sayın ve Ahmet Özhan karıştı Melek'lerim:) "Nasıl yani?" dediğinizi duyar gibiyim; buyrun Melek'ler:D:D Kanuni'yi dillerine doladılar Ahmet Özhan ile Emel Sayın, Muhteşem Yüzyıl'ı dillerine doladı Özhan,...
 3. Muhteşem Yüzyılda Hürrem ve Bebeği Ölecek mi ?

  Muhteşem Yüzyılda Hürrem ve Bebeği Ölecek mi ?

  muhteşem yüzyıl hürrem ölecek mi muhteşem yüzyılda hürrem ölecek mi mühteşem yüzyıl mehmet i kim oynayacak Bugün oynayacak diziyi bi ele alalım arkadaşlarım. Sizce Hürrem ve bebeği ölecek mi ? Yeni sezonda oynayan dizilerin sonunu bir türlü tam olarak tahmin edemez olduk misal EZELİN SEZONU NASIL OLACAK diye bir konumuz var oradad yorumları yazdık ama, yinede tam olarak bilemiyoruz nasıl yada...
 4. Muhteşem Yüzyıl 113.Bölüm Özeti ve Fragmanı

  Muhteşem Yüzyıl 113.Bölüm Özeti ve Fragmanı

  muhteşem yüzyıl 113.bölüm özeti, muhteşem yüzyıl 113.bölüm fragmanı, muhteşem yüzyıl Sevgili melekler, televizyonu en çok izlenen dizilerinin başında gelen Muhteşem Yüzyıl'da artık çarklar Hürrem'e karşı dönmeye başlıyor. Divan odasını gizlice dinlerken Süleymana'a yakalanan Hürrem'e Rüstem Paşa da rest çekiyor. İşte dizinin 113.bölüm fragmanı ve özeti... [media] Süleyman’ın Selim’e...
 5. Muhteşem Yüzyıl 124.Bölüm Özeti ve Fragmanı

  Muhteşem Yüzyıl 124.Bölüm Özeti ve Fragmanı

  muhteşem yüzyıl 124.bölüm özeti, muhteşem yüzyıl 124.bölüm özeti, muhteşem yüzyıl 124.bölüm fragmanı Sevgili melekler, bu hafta 124.bölümüyle ekranlara gelecek olan Muhteşem Yüzyıl'ın geçen haftaki bölümünde son dakikalarda Şehzade Mustafa'nın babası Kanun, tarafından boğduruluşuna tanık olmuştuk. Geçen hafta infaz edilmesi büyük ses getiren Şehzade Mustafa, bu hafta toprağa verilecek....

Sayfayı Paylaş