Mükemmel Bir Cilt İçin Yapmanız Gerekenler

T

TİTAN

Forum Okuru
Mükemmel Bir Cilt İçin Yapmanız Gerekenler
cilt bakımı
mükemmel bir cilt için
Sevgili melekler, cildiniz arzu ettiğiniz ışıltıya sahip değil mi? Bunun nedeni cilt tipinize uygun olmayan ürünleri kullanmanız olabilir. Tabi temiz tutmayı da kesinlikle unutmamak lazım. Bunlardan başka mükemmel bir cilde sahip olmanın sırları aşağıda ki yazımızda :tik:


cilt-f2.jpg
Bunun nedeni cilt tipinize uygun olmayan ürünleri kullanmanız olabilir. Cilt tipinizi bildiğinizi ve bu bilgi doğrultusunda doğru ürünleri kullandığınızı kabul edelim. Parlayan bir cildiniz var ve yağlı ciltler için üretilen temizleyicilerden kullanıyorsunuz. Gergin cildinizi yumuşatmak için kuru ciltler için tasarlanmış bir nemlendiriciyi tercih ediyorsunuz. Karma bir cilt tipine sahip olduğunu düşünenler de doğal olarak kendi cilt tipleri için uygun olanürünleri satın alıyor. Peki doğru ürünü kullandığını düşünen kadınların cilt problemleri neden hiç bitmiyor? "Cilt Tiplerine Çözümler" isimli kitabın yazarı dermatolog Leslie Baumann: "Cilt tipi için uygun olan ürünü seçebilmek için öncelikle ciltyapısının hassas mı yoksa dirençli mi olduğunu bilmek gerekir" diyor ve ekliyor: "Hassas cilt tipleri uygun ürünlere bile çoğunlukla negatif reaksiyon gösterme eğilimindedir. Dirençli cilttipleri ise; kullanılan ürünlere reaksiyon göstermezler. Bu nedenledoğru ürünü bulmak zorlaşır. "Cilt problemlerinizi çözmek için yapmanız gereken en önemli başlangıç; cildinizin hangi kategoriye ait olduğunu bulmak.
CİLDİNİZ HASSAS…
VE KARMAYSA...

Cildiniz hakkında: Karma ciltlerde çoğunlukla yanaklar kuru alın ve burun bölgesi yağlı olur. Kış aylarında kuru bölgeler yaz aylarında yağlı bölgeler dahada sorunlu hale gelir. Çoğu karma ciltte istenmeyen kızarıklıklar sıklıkla görülür.

Doğru temizleyiciyi bulmak: Normal ve karma ciltler için yüz temizlik jeli kullanabilirsiniz.. Yüzünüzün T bölgesi yağlıysa salisilik asitli ürünlerle cildinizi yıkamanızı öneririz. Yüz temizleme mendillerinide deneyebilirsiniz.

Mükemmel nemlendirici: Cildinizi koruyabilmeniz için yağsız bir nemlendirici kullanmalısınız. Gün içinde cildinizin yardımına koşabilmeniz için çantanızda yeşil çaylı mendil bulundurabilirsiniz

VE KURUYSA...

Cildiniz hakkında: Çok kuru olduğu için cildinizin neme ihtiyacı vardır. Ayrıca cildiniz pek çok içeriğe karşı reaksiyon göstereceğinden doğru ürünleri bulmakta zorlanabilirsiniz.

Doğru temizleyiciyi bulmak: Cildinizi daha da kurutacağı için köpüklü ürünlerden kaçınmalısınız. Kurumuş cildinizde yağ asitlerinin depolanabilmesi için temizleyici yağları tercih etmelisiniz. Sülfür içeren maskeleri kullanmanız deri döküntülerine iyi gelir.

Mükemmel nemlendirici: Cildinizi gün boyu nemli tutacak nemlendiricileri seçmelisiniz. E vitaminli ve yeşil çay gibi rahatlatıcı antioksidanları içeren ürünler cildinize iyi gelecektir. Kırışıkları önlemek içinse yatmadan önce bir göz kremi kullanmanızda fayda var.

VE YAĞLIYSA...

Cildiniz hakkında: Cildiniz gün içinde yağlanır ve cildinizde parlak bir görünüm oluşur. Cilt yapınıza uygun bir temizleyici ve nemlendirici ürün kullanmanız sorunlarınızı büyük oranda çözecektir.

Doğru temizleyiciyi bulmak: Antioksidan özelliğe sahip kasımpatı ve papatya içerikli temizleyiciler hassas cildiniz için yararlıolabilir. Yağsız oldukları için köpük temizleyicileri de tercih edebilirsiniz. Cildinizi kurulamak için kullandığınız havluların sert olmamasına dikkat etmelisiniz.

Mükemmel nemlendirici: Cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumalısınız. Bunun için sprey formüllü 20 Faktör Güneş Koruyucu ideal... Göz etrafındaki çizgileri yumuşatmak ve cildinizi rahatlatmak için nemlendirici kullanmalısınız.

CİLDİNİZ DİRENÇLİ…
VE YAĞLIYSA...

Cildiniz hakkında: Geniş gözenekleriniz ve parlak cildiniz sorun yaratıyor diye üzülmeyin. Cildiniz hassas olmadığı için güçlü formüllü ürünleri kullanarak cilt problemlerinizi kolayca çözebilirsiniz.

Doğru temizleyiciyi bulmak: Cildinizdeki yağ oranını dengelemek için salisilik asit veya benzoil peroksit içeren jel ve köpüklü temizleyicileri kullanabilirsiniz. Cildiniz yağlı ve gözenekleriniz geniş olduğundan cildinizi günde iki üç defa yıkamalı ve haftada en az bir defa peeling yapmalısınız.

Mükemmel nemlendirici: Cildiniz hassas olmamasına karşın onugüneş koruyuculu ve içeriğinde salisilik asit bulunan bir nemlendiriciyle korumalı ve yağ dengesini kontrol altında tutmalısınız.

VE KURUYSA…

Cildiniz hakkında: Cildinizin gergin oluşu yüzünden sıkıntı çekersiniz. Özellikle uçağa bindiğinizde bu his artar. Ancak cildiniz güçsüz değildir ve sıhhatli görünür.

Doğru temizleyiciyi bulmak: Cildinizi köpürmeyen ürünlerle temizleyerek nemlendirebilir ve yağ oranını dengede tutabilirsiniz. Cildinizin yağlandığını hissettiğinizde ise haftada 2 defa peeling yapmanız faydalı olacaktır.
Mükemmel nemlendirici: Retinol içeren güçlü nemlendiriciler ve göz kremleri cildinize antioksidan etkisi yapacaktır. Kırışıklarınız için tercih edeceğiniz gece kreminin retinol içermesi durumunda cildiniz ihtiyaç duyduğu neme ve güce kavuşacaktır.

VE KARMAYSA...

Cildiniz hakkında: Hassas karma ciltlerde olduğu gibi dirençli karma ciltlerde de alın burun ve yanak bölgesinde yağlanma görülür. Cildinizi dengede tutmak için güçlü formüllü ürünler kullanmanız gerekir.

Doğru temizleyiciyi bulmak: Basit formüllü bir temizleyiciyi kullanabilirsiniz.. Cildinizin özellikle T bölgenizin yağlanma yüzünden tonu değişmişse cilt renginizi dengeleyecek ürünler kullanmalısınız. Ayrıca haftada en az bir defa salisilik asit içeren bir temizleyicinin yardımına başvurabilirsiniz.

Mükemmel nemlendirici: Cildinizi korumak için C vitaminli bir nemlendiriciyi tercih edin. Bu nemlendirici yağsız bir formüle ve güneşe karşı koruyucu faktöre de sahipse gün boyu kullanabilirsiniz. T bölgeniz yağlıysa bu bölgede nemlendirici kullanmayın.
 

Benzer İçerikler

ÇűЯűк V¡Şηε
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
ÇűЯűк V¡Şηε
ÇűЯűк V¡Şηε
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
PaSikA
Cevaplar
2
Görüntüleme
3K
lavinya07
lavinya07
Üst