1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

mürver çiçeği şurubu ne işe yarar?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Mürver çiçeği çok faydalı diye birinden duymuştum ama konu hakkında pek te bilgisi yoktu. Şimdi araştırıyorum da mürver çiçeğinin şurubu yapılıyormuş ne gibi hastalıklara iyi geliyor bu şurup ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    1.646
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz, Mürver Hanımeligiller familyasından; türlerinin çoğu Kış aylarında çiçekleri döken çalı veya ağaçcık halinde odunsu, ender olarak da otsu karakterde olan bir bitki cinsidir.20 kadar türü vardır. Reçine, tanen, uçucu ve sabit yağ, şekerler, müsilaj ve rutin içerir. Küre şeklindeki morumsu meyveleri ise potasyum ve C vitamini içermektedir.

kabuklarının kaynatılması ile çorba olarak, çiçeklerinin kaynatılması ile çay olarak tüketilir. Bitkinin gövde kabukları kuru ya da taze yapraklarıyla karıştırılıp parçalanır. Bu karışımdan 2-3 tatlı kaşığı alınıp 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır.Ateş kısılıp 10-15 dakika daha ısıtma işlemi sürdürülerek elde edilen dekoksiyon, günde iki kez birer bardak olarak içilir. Cildi yumuşatıcı ve yara iyileştirici olarak dıştan uygulanır.

Faydaları:

Ateşi düşürür.

Göğsü yumuşatır.

Anne sütünü artırır.

Balgam söktürücüdür.

Vücudun direncini arttırır.

Yatıştırıcı etkisi ile vücuda rahatlık verir.

Güneş yanıklarının iyileşmesini kolaylaştırır.

Meyve suyu sinirsel ve romatizmal ağrıları dindirmeye yardımcı olur.

Meyveleri ve kabukları idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir.

Çiçekleri terletici etkileri ile soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı faydalıdır.

Çiçek çayı ayrıca, saman nezlesinde, üst solunum yolları ve sinüzit iltihaplarında önerilmelidir.

Vücudu terleterek ateşi düşürür ve vücuttaki zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır.

mürver çiçeği şurubu ne işe yarar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Mürver ve Faydaları

Mürver ve Faydaları

mürver meyvesi faydaları mürver meyvesinin faydaları meyvesi murver Mürver (patlangıç) : Hanımeligiller familyasından; türlerinin çoğu Kış aylarında çiçekleri döken çalı veya ağaçcık halinde odunsu, ender olarak da otsu karakterde olan bir bitki cinsidir. Sürgünlerinin geniş bir özü vardır. Tomurcukları bol sayıda pullarla örtülmüştür. Çiçekleri beyazdır. Meyveleri kabuksuz tane...
  2. Mürver çiçeği

Mürver çiçeği

mürver çiçeği şurubu mürver çiçeği, faydaları, nasıl kullanılır, şurubu, şurubu faydaları, reçeli, Daha önce adını hiç duymadığım bir bitki mürver çiçeği. Az önce bu bitkiyi araştırdım ve öğrendim ki, çok faydalı. Hatta o kadar faydalı ki, bu bitkiden şuruplar elde ediliyor reçeller yapılıyormuş Melek'lerim:) Kabızlığı giderir. Ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir....
  3. Mürver çiçeğinin Faydaları

Mürver çiçeğinin Faydaları

mürver çiçeği faydaları mürver çiçeğinin faydaları mürver çiçeği faydaları, çiçeği, çayı, şurubu, reçeli burada arkadaşlar Mürver, Holunder faydası, Alternatif Tıp Tedavisi MÜRVER Ağaç 3-10m 6-8 Aylar Ça,Ho,Na Yaprak, Çiçek ve Meyvesi Mürver, Holunder, Sambucus nigra Mürver ağacı Kara mürver Şifalı mürver Terleme çayı Familyası: Hanımeligillerden, Geißblattgewâchse, Caprifoliaceae...
  4. İşte Çarkıfelek Çiçeği Ve Faydaları...

İşte Çarkıfelek Çiçeği Ve Faydaları...

Çarkıfelek Çiçeği Faydaları Çarkıfelek Çiçeği Çarkıfelek çiçeğini hiç duydunuz mu? Eğer duymadım diyorsanız benim gibi işte çarkıfelek çiçeği hakkında bilgi ve nerelerde kullanıldığı hakkında detaylı bilgiyi sizinle aşağıda paylaştım....Uykusuzluk problemi çekenler için iyi geleceğe benziyor bu çiçekli bitki....Bakalım çarkıfelek çiçeği nasıl bişeymiş.... Çarkıfelek çiçeği, saat...
  5. mürver çiçeğinin ne gibi yararları var açıklarmısınız

mürver çiçeğinin ne gibi yararları var açıklarmısınız

Alternatif tıbba merak sarmış durumdayım. Mürver çiçeğinin faydalarını araştırıyorum, sizde var mı bilgiler ?

Sayfayı Paylaş