Etiketler:
 1. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113

  Musa Peygambere Komşu Olmak

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

  hikayeler, dini hikaye nedir, musa peygamber, hakkında, hikayeyi bulabilirsiniz
  Güzel bir hikaye.. < Konu Resmi..>

  Musâ peygamber, Tûr Dağı’nda Allah u Tealâ ile konuşma şerefine erdikten sonra: “Yâ Rabbi, benim Cennet’teki komşularım kimlerdir, bazılarını bildirir misin?” diye bir istekte bulunmuştu.
  Allah, Musâ peygambere: “Senin Cennet’teki komşularından biri, falan yerde yaşayan bir kasaptır. Görmek istersen, dükkânı falan yerdedir. Git, bir gece kendisine misafir ol,” buyurdu.
  Musâ Peygamber, bu kasabın nasıl bir iyilik işleyerek kendine Cennet’te komşu olmayı hak ettiğini düşündü. Bu merakla, onun bulunduğu bölgeye doğru yola çıktı. Nihayet kasabı bularak: “Ey Allah’ın kulu, bu gece sana misafir olmak istiyorum, kabul eder misin?” dedi.
  Kasap: “Hay hay! Tanrı misafirlerine, kapım daima açıktır, akşam olsun da eve birlikte gidelim, dedi.
  Akşam olunca, kasap elindeki sepetin içini yiyeceklerle doldurdu. Birlikte evin yolunu tuttular. Eve gelince kasap:
  – Bana müsaade buyurun, evvela şu salıncakta, değerli bir misafirim daha vardır. Onun hatırını sorup ihtiyaçlarını karşılayayım, sonra sizinle ilgilenirim, dedi. Odanın bir köşesinde asılı duran salıncaktan yaşlı bir kadın çıkardı. Altını temizledi, elbisesini değiştirdi. Adeta bir iskeletten ibaret kalmış ihtiyarın bütün hizmetini görüp, yemeğini yedirdikten sonra, tekrar yerine yatırdı. O sırada İhtiyar kadının anlaşılır anlaşılmaz bir şeyler söylendiği duyuldu. Kasap da bu sözlere “âmin” dedi.
  Musâ peygamber sordu: “Bu kimdir ki, kendisine bu kadar özenle hizmet ediyorsun?”

  Kasap: “Bu benim anamdır. Vaktiyle benim bütün zahmet ve sıkıntılarıma katlanmış vefakâr bir kadındır. Şimdi ben de kendisine evlâtlık görevimi yapmaya çalışmaktayım.” – Peki, hizmetinin sonunda bir şeyler söyledi, sen de âmin, dedin; ne dedi ki?
  – Annem, hizmetlerimden çok memnun kaldığı için, bana her gün, “Oğlum, Cennet’te Musâ Peygambere komşu olasın.” diye dua eder; ben de âmin derim. Bu olacak iş mi? Musâ Peygamber kim, ben kim? Ben onun yanına bile yaklaşabilir miyim hiç?
  Bu esnada kendisini tanıtan Musâ Peygamber: “Müjdeler olsun sana,” dedi. “Ben Musâ Peygamber’im. Cennette senin bana komşu olacağını Allah haber verdiği için, komşumu görmek üzere buraya gelmiştim. Annene hizmetten sakın geri kalma,” diyerek oradan ayrıldı.   
Musa Peygambere Komşu Olmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bütün Peygamberlerin Sefaatina nail olmak isteyen okusun!

  Bütün Peygamberlerin Sefaatina nail olmak isteyen okusun!

  Selamün Aleyküm Din Kardeslerim yukardaki Salvati okuyan yukardaki yazdigi gibi bütün Peygamberler Sefaat ediceklermis okuyana ben scan yaptim Tam Dua Kitabindan, bir cümleyi almadi yazinin sonunda söyle devam ediyordu Bunu Okurken 3 kere okumalidir. Kudreti dahilinde olursa. Zira 3 kere okumak 1 defa okumaktan daha eftaldir.
 2. Musa (a.s.)

  Musa (a.s.)

  Mağlup durumda bulunduğu düşmanlarına karşı kahredici bir üstünlük sağlamaya, yolculukta esenlik ve güvene; izzet, şeref ve yüceliğe, hakkın ve haklıların şartlar ne olursa olsun galip gelmesine, Kendisine Hz. Musa'nın asasının verildiğini görmek korkudaan kurtulmaya, ilim ve hikmete delalet eder.Bir kimse rüyada Musa (A.S.)'i görse, Allah-u Teala Hazretleri (C.C.) o kimse vasitasiyla zalim ve...
 3. Musa Peygamber'in Sihirli Asası

  Musa Peygamber'in Sihirli Asası

  musa peygamberin asası maht heru asası yılan olan peygamber olan peygamber peygamberimizin Bu ifadelere sadece efsanelerde değil, kutsal kitaplarda da rastlamaktayız. Buna en güzel örneklerden biri Musa Pey*gamber'in asasıyla gerçekleştirdiği mucizevi olaylardır. Bu olaylar Kur'an-ı Kerim'in çeşitli Süreleri'ndeki ayetlerde ayrıntılarıyla dile getirilmiştir. Mısır'da bir Osiris Rahibi...
 4. Erdoğan: İsa da Musa da peygamberim

  Erdoğan: İsa da Musa da peygamberim

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Oxford İslami Etütler Merkezi'nde, ''Medeniyetler İttifakı ve Türkiye'nin Rolü'' konulu bir konuşma yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Ben, Hz. Musa Aleyhisselama kendi peygamberim gibi iman ediyorum, saygı duyuyorum ve onu peygamber olarak görüyorum. Aynı şekilde Hz. İsa Aleyhisselama kendi peygamberim gibi iman ediyor ve onu bir peygamber olarak...
 5. Bartınlı komşular

  Bartınlı komşular

  bartınlı selma Aynı apartmanda oturan iki Bartınlı komşu. ( Uydurdum hee yok böyle bir dialog) - Huriye, hoşgeldiyn gadunum. Ne ettiyn bakayn. Nelleedesiy sen! - Amaan nere olcin be. Gaynanamnan uğraşıyom. - İyi gadundu(r) be Selma deyze. - Hee iyidü iyidü. Size iyüdü tabe. Fikürsüz garı etmedüğünü bırakmeya bağa. - Gız eccük anacum deyiverecen. Cort cort gonuşmaycan yanında. - Bişey...

Sayfayı Paylaş