1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Müşfik Kenter Biyografisi ve Unutulmaz Filmleri

  Konu, 'Kim Kimdir ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  müşfik kenter biyografisi
  müşfik kenter filmleri
  Sevgili melekler, akciğer tedavisi gördüğü hastanede bugün hayatını kaybeden Müşfik Kenter tiyatronun duayen isimlerinden biriydi. Özellikle sesiyle yabancı sanatçılara da ses veren usta tiyatrocu Müşfik Kenter biyografisi ve unutulmaz filmleri hakkında sizlerle bilgiler paylaşmak istiyoruz...  < Konu Resmi..>  932 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Müşfik Kenter, 1947'de Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya başladı. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde eğitim gördü; okulu 1955 yılında yüksek derece ile bitirdi ve devlet tiyatrosuna girdi. Sanat yaşamı, devlet tiyatrosunda oynadığı Oğuz Ata oyunu ile başladı.

  Kenter, 1959 yılında Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldı ve İstanbul'a giderek kardeşi Yıldız Kenter ile beraber Muhsin Ertuğrul ile çalıştı. Birlikte Küçük Sahne'de oyunlar sergilediler. Şükran Güngör ve Kamuran Yüce ile bu dönemde biraraya geldiler ve dörtlü olarak birlikte uzun yıllar tiyatro yaptılar.


  1960-1961 yılları arasında Site Tiyatrosu'nu kurdular. 1962'de adını Kent Oyuncuları olarak değiştirdiler. İki kardeş ve Şükran Güngör, 1968'de İstanbul'da Kenter Tiyatrosu'nun binasının inşaatını tamamladılar. Tiyatroyu yapmaları için tüm paralarını ortaya koymaları, büyük bir turne ile Anadolu'yu gezmeleri ve bir koltuk satma kampanyası ile destek toplamaları gerekmişti. Seyircilerin pek anlamayacağı düşünülen oyunları sahnelemekten çekinmediler.

  İngiliz Kültür Heyeti ve Rockefeller'den burslar alarak Amerika ve İngiltere'de tiyatro araştırmaları yapan ve incelemelerde bulunan Kenter, İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi bir çok ülkede oyunlar sergiledi.

  Murathan Mungan'ın Orhan Veli şiirlerinden düzenlediği Bir Garip Orhan Veli isimli tiyatro oyunu 25 seneden fazla süredir sergilemektedir. Bu oyun aynı oyuncuyla Türkiye'de en uzun süreli sergilenen eserlerden biridir.

  Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı`ndan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığı'nı ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği görevlerinde bulundu.

  Sanatçı, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu da yaptı. Sevmek Zamanı, Üç Arkadaş, Seni Kalbime Gömdüm gibi unutulmaz filmlerde rol aldı.

  1966 Antalya Film Festivali'nde, Bozuk Düzen filmiyle 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülünü kazandı.

  Yerli, yabancı TV filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme yaptı.

  UNUTULMAZ FİLMLERİ

  Sanatçı, tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu da yaptı. Sevmek Zamanı, Üç Arkadaş, Seni Kalbime Gömdüm gibi unutulmaz filmlerde rol aldı. Kenter, 1966 yılında Antalya Film Festivali'nde, 'Bozuk Düzen' filmiyle 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülünü kazandı.

  Dişi Kurt (1960)

  Sessiz Harp (1961)

  Dişi Örümcek (1964)

  Murtaza (1965)

  Şetanın Kurbanları (1965)

  Sevmek Zamanı (1965)

  Bozuk Düzen (1966)

  O Kadın (1966)

  Üç Arkadaş (1971)

  Seni Kalbime Gömdüm (1982)

  Hayallerim Aşkım ve Sen (1987)

  Rumuz Goncagül (1987)

  Piano Piano Bacaksız (1990) (sesiyle)

  Lebewohl, Fremde (1991)

  Moon Time (1994)

  Dar Alanda Kısa Paslasmalar (2000)

  Yerli, yabancı TV filmlerinde, belgesel ve reklamlarda seslendirme yaptı. En unutulmazlarından biri de 'Alf'teki seslendirmesiydi.


   
Müşfik Kenter Biyografisi ve Unutulmaz Filmleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Akşam Keyfinde bu akşam Müşfik Kenter ve Yonca Lodi var

  Akşam Keyfinde bu akşam Müşfik Kenter ve Yonca Lodi var

  müşfik kenter memleketim sözleri müşfik kenter memleketim sözleri kenterin okuduğu şiirler bu güzel doyumsuz akşam ile ilgili bütün haberilerimiz burada.... KENAN ERÇETİNGÖZ'LE AKŞAM KEYFİ! KENAN ERÇETİGÖZ'LE AKŞAM KEYFİ YİNE DOPDOLU.. Avrupa Yakası diziyle yeniden ekranlara dönen, yıllarını sanata adamış duayen bir isim Müşfik Kenter ile albümleriyle olduğu kadar özel hayatıyla da...
 2. müşfik kenter çok güzel yazmış

  müşfik kenter çok güzel yazmış

  müşfik kenter yazıları Yalnız Olanlara; Aşk bir kelebek gibidir,peşinden koştukça hep senden kaçar.. En iyisi bırak uçsun, inan ki hiç beklemediğin bir anda gelip omzuna dokunu verir... Aşk mutlu eder, bazen de üzer ama aşk özeldir, aşkını hak eden birine sunarsan eğer..” Sevgilisi Olanlara; Aşkın amacı birileri için "...mükemmel insan" olmak değildir, Seni mükemmelliğe en...
 3. Müşfik kenter öldü mü

  Müşfik kenter öldü mü

  Kızlar haberlerde yoğun bakımda diyor şimdi sahur için kalktığımda gördüm en son durumu nedir Müşfik Kenter usta'nın bilgisi olan konuya yazarsa sevinirim.
 4. Müşfik Kenter vefat mı etti?

  Müşfik Kenter vefat mı etti?

  Müşfik Kenter vefat mı etti, öyle haberler var acaba gerçekten öldü mü kendisi? çok üzgünüm :(
 5. Müşfik Kenter Kimdir Hayatı İle İlgili Bilgiler

  Müşfik Kenter Kimdir Hayatı İle İlgili Bilgiler

  müşfik kenter hayatı müşfik kenter kimdir müşfik kenter biyografisi Sevgili melekler, bugün hayatını kaybeden tiyatro dünyasının önemli isimlerinden Müşfik Kenter hayatı hakkında bilgiler sunuyoruz sizlere... Türk tiyatrosunun duayen ismi kimdir diye soracak olursak ilk akla gelen isim Müşfik Kenterdir kuşkusuz. Büyük Usta Müşfik Kenter 1947’de Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde...

Sayfayı Paylaş