Müşfik Kenter Kimdir Hayatı İle İlgili Bilgiler

T

TİTAN

Forum Okuru
Müşfik Kenter Kimdir Hayatı İle İlgili Bilgiler
müşfik kenter hayatı

müşfik kenter kimdir

müşfik kenter biyografisiSevgili melekler, bugün hayatını kaybeden tiyatro dünyasının önemli isimlerinden Müşfik Kenter hayatı hakkında bilgiler sunuyoruz sizlere...musfik_kenter-2ee.jpg


Türk tiyatrosunun duayen ismi kimdir diye soracak olursak ilk akla gelen isim Müşfik Kenterdir kuşkusuz. Büyük Usta Müşfik Kenter 1947’de Ankara Devlet Tiyatrosu Çocuk bölümünde tiyatroya başladı. 1950 yılında Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi ve 1955 yılında yüksek derece ile bitirdi. Aynı yıl Ankara Devlet tiyatrosu’na girdi, 1959 yılına kadar burada çalıştı. 1959 yılında İstanbul’a gidip, kardeşi Yıldız Kenter’le Karaca Tiyatrosu’nda Muhsin Ertuğrul ile birlikte çalıştı.

İngiltere, Amerika, Fransa, Almanya, Yugoslavya, Kıbrıs gibi bir çok ülkede oyunlar sergiledi. Yüzün üzerinde oyun sergiledi ve yönetti. Bir çok Türk yazarının oyunlarının yanı sıra, Shakespeare, Çehov, Gorki, Brecht, İonesco, Pinter, Albee, Arthur Miller gibi yazarların oyunlarını sahneledi ve oynadı.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan emekli olduktan sonra, Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Başkanlığını ve Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmenliği yapan Müşfik Kenter, 15 Ağustos 2012 günü Akciğer Kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 80 yaşında aramızdan ayrıldı.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Misafir
M
Üst