Muşlu kadınların aile planlaması zaferi

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Muşlu kadınların aile planlaması zaferi
Büyük kentlere göç ve aile planlamasıyla birlikte 1250 olan köy nüfusu, 250’ye düştü. Aile başına ortalama 10- 15 arasında değişen çocuk sayısı üçe kadar indi.

MUŞ İl Sağlık Müdürü Kenan Akpolat, 10 yıl önce Muş’un en kalabalık köyü olan Suboyu’nda uygulanan aile planlamasına kadınların önemli destek verdiğini belirtti. Önceden köyde yaşayanların çocuk sayısının fazla olduğuna dikkat çeken Akpolat, "30 hanenin bulunduğu köyde, bin 250 kişi yaşıyordu. Köy çocuk parkı gibiydi. Her ailede en az 7 en fazla 15 çocuk vardı. Şimdi bu durum tam tersine döndü. Aileler bilinçlendi. Köyde yaşayan kadınların desteği ile artık aileler en fazla 3 çocuk yapıyor. Görülmesi imkansız olan tek çocuklu aileler bile var" dedi.

Tek çocuklu aileler var

Suboyu köyünde oturan ve 8 kardeşi bulunan 27 yaşındaki Erhan Mutlu da şunları söyledi:

"5 yıllık evliyim ama tek çocuğum var. Başka köylerde oturan arkadaşlarımın en az 3 çocuğu bulunuyor. Köyümüzde tek çocuklu aile sayısı az değil. Şimdi çok rahatız. Bizden çok eşlerimiz aile planlamasına ilgi gösterip, uzmanların söylediklerini harfiyen uyguladı."

Suboyu Köyü İlköğretim Okulu Öğretmeni Eyüp Sığınç ise, "Daha önceki yıllarda okulun öğrenci sayısı 70’in altına hiç düşmüyormuş. Şimdi öğrenci sayısı sadece 16. Yani önceki yıllara oranla bir ailenin çocuk sayısı kadar öğrencim var. Bu duramda çocuklara daha sağlıklı ve rahat eğitim veriyoruz" dedi.

Geri