1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Müslümanlık ta kürtaj caiz midir?

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  müslümanlıkta kürtaj caiz midir,kürtaj olmak günah mıdır,kürtajın müslümanlıkta yeri nedir,müslümanlıkta kürtaj hakkında bilgiler, < Konu Resmi..>
  Bir tıp terimi olarak ise; gebeliğin ilk üç ayında ceninin rahim iç zarı kazınarak alınmasını ifade eder.

  Doğum kontrolü ve buna bağlı olarak kürtaj işleminin batı ülkelerinde yayılması İngiliz iktisat bilgini ve bir Anglikan rahibi olan Thomas Robert Malthus’un (1766-1834) öne sürdüğü “gıda maddelerinin artan dünya nüfusunu besleyemeyeceği” endişesine dayanır. Bu teoriye göre, dünya nüfusu sürekli artmakta fakat beslenme kaynakları sabit kalmaktadır. Bu durum giderek dünya toplumlarını açlığa götürür. Malthus teorisi doğu ve batıda eleştirilere uğramış ve yersiz bir endişeden ibaret olduğu öne sürülmüştür.

  Malthus’un “yoksulluk ve aç kalma” endişesi İslâm’ın rızık inancı ile çelişir. Dünyada bütün canlıların rızkını yüce Allah tekeffül etmiştir. Belki rızkı arayıp, açığa çıkarmak, çalışarak ve yeni teknolojiler kullanarak beslenme kaynaklarını sürekli geliştirmek insanın görevidir. Nitekim ıslâh, gübreleme, sulama vb. yöntemlerle tarım alanında verimin bir anda bir kaç katına çıkarıldığı ve yeni yapılan baraj, gölet ve sulama tesisleri ile yüzyıllardan beri tarım dışı kalmış olan alanların tarıma kazandırıldığı günlük görülen değişimlerdir. Bunlar Allah’u Teâlâ’nın “Râzık”, “Rezzâk”, “Rahmân” ve “Kerîm” sıfatlarının dünyadaki fizik ortama yansımasından başka bir şey değildir.

  Kur’an’da şöyle buyurulur: “Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın. Allah onun durduğu ve emânet bırakıldığı yeri bilir. Bunların hepsi apaçık bir kitaptadır.”

  (Hûd, 11/6)

  “Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da sizi de biz besliyoruz. Onları öldürmek büyük bir suçtur.”(el-İsrâ, 17/31; bk. el-En’âm, 6/151; et-Tekvîr, 81/8-9; el-Mümtehine, 60/12) Hz. Peygamber bir hadisinde ruh üflenmeden önce; ceninin işleyeceği ameller, rızkı, eceli, bedbaht veya mes’ut olacağı hususlarının ezeli ilimden ceninin biyolojik yapısına bir melek aracılığı ile iletildiğini bildirmiştir.( Buhârî, Bed’ül’l-Halk, 6; Müslim, Kader, 1, 2)

  Anne karnındaki ceninin düşürülmesini yasaklayan doğrudan bir âyet ve hadis yoktur. Ancak gebe kadının dövülmesi veya öldürülmesi durumunda ölü olarak düşen cenin için “gurre” denilen bir ceza sünnetle sabittir. Gurre; diyetin yirmide biri kadar bir tazminat cezasıdır.

  Cenin anne karında uzuvları teşekkül edinceye kadar (müstebinu’l-? dönemine kadar) bir kan pıhtısı hükmündedir. Bu dönem ceninin 1,5-2 aylık oluşuna kadar sürer. Bu dönemde hastalık, çevrenin ahlaksızlığı veya şiddetli yoksulluk gibi özürler bulununca ceninin ilaçla veya başka bir yöntemle düşürülebileceğini yukarıda açıklamıştık.

  Uzuvların teşekkül etmesinden ruh üfleninceye kadar olan dönemde sebepsiz yere ceninin düşürülmesi ise hem caiz değil ve hem de “gurre” cezasını gerektirir. Ancak kadının frengi, kanser, felç ve kalp hastalığı gibi doğum yapmasını riske sokan ya da annenin hayatını tehlikeye sokan hastalıklar varsa bunlar çocuğun aldırılması için özür sayılır.( bk. el-Fetâvâ’l-Hindiyye, V, 356; İbn Âbidin, a.g.e., II, 380)

  Sonuç olarak eşlerin çocuk teşekkül ettikten sonrası için çare arayacakları yerde, daha önce tedbir almaları daha uygundur. Ancak bununla birlikte istenmeyen gebelikle karşılaşan, yukarıda belirttiğimiz şartlar gerçekleştiği takdirde ceninin düşürülmesi yoluna gidilebilir. Cenin özellikle 1,5-2 aylık dönemde bir kan pıhtısı hükmündedir.
   
  Son düzenleme: 15 Eylül 2014
Müslümanlık ta kürtaj caiz midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İftarı geciktirmek caiz mi?

  İftarı geciktirmek caiz mi?

  Sual: Bir iş sebebiyle iftarı ne kadar geciktirmek caiz olur? CEVAP Akşam vaktinin girdiği kesin olarak biliniyorsa, önce hurma, su gibi bir şey ile oruç açılır sonra namaz kılınır. Yemeği tezce yiyip sonra namaz kılmak da caizdir. Ancak iftar sofrasında çeşitli yemekler olduğu için, akşam namazı gecikebilir. Namaz mekruh vakte kalabilir. Bu bakımdan önce namazı kılmak ve sonra yavaş yavaş...
 2. Tüpleri Bağlatmak Caiz mi ?

  Tüpleri Bağlatmak Caiz mi ?

  tüpleri bağlatmak tüpleri bağlatmak caiz mi tüpleri bağlatmak günah mı Doğum kontrol yöntemleri içinde akla en son geleni tüpleri bağlatmaktır melekler. Kimisi kolayına gittiği için, kimisi diğer kontrol yöntemlerinde başarılı olamayacağını düşündüğü ya da başarısız olduğu için, kimisi de tıbbi zorunluluktan tüplerini bağlatır. Tabi her harekette olduğu gibi bunun da islami açıdan...
 3. Sizce Kürtaj Etik Midir

  Sizce Kürtaj Etik Midir

  Kürtaj Etik Midir? son zamanların oaly konusu olan kürtaj sizce etik midir doğru mudur? Bu konuda sizlerin görüşü nedir?
 4. Kaderime küstüm demek caiz mi?

  Kaderime küstüm demek caiz mi?

  Sual: Şu Osmanlıca şiirde ne denmek isteniyor? Hep kesbindendir ki bu belaları çekersin Sa’yin deki noksanını atfı kader edersin CEVAP Başına gelen belalar, çektiğin sıkıntılar, hep dine uygun olmayan yanlış işlerindendir. Yani işlediğin günahlar sebebiyle başına bunlar geliyor. Sonra da kader böyleymiş dersin, suçunu kadere yüklersin. Talih ve uğur Sual: Talih, uğur gibi şeyler gerçekten...
 5. Yaratmak kelimesini kullanmak caiz mi?

  Yaratmak kelimesini kullanmak caiz mi?

  İslama göre şu işi yaratacağız veya biz bu işi yarattık demek günah mıdır?

Sayfayı Paylaş