gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.215
  Beğenilen Mesajlar:
  2.179
  Ödül Puanları:
  113

  Müstehcen konuşmak günahmıdır?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Bazı kimseler, müstehcen konuşuyor. Ayıp şeyler söylüyor. İnsanların ayıplayacağı çirkin işler yapıyor. Müslüman olan kimse, böyle şeyler yapar mı? CEVAP
  Hadika’da buyuruluyor ki:
  Fuhuş, çirkin söz demektir. Haddi aşan her şeye fahiş denir. Buradaki manası çirkin olan işleri açık kelimelerle anlatmak, müstehcen konuşmak demektir. Cima için ve abdest bozmak için kullanılan kelimeleri söylemek böyledir. Bu kelimeleri söylemek fuhuştur. Çünkü bunları söylemek, mürüvvete ve diyanete uygun değildir, hayayı, utanmayı giderir ve başkalarını gücendirir. Cimayı, abdest bozmayı ve necaseti anlatmak gerektiği zaman, açık olarak söylememeli, kinaye olarak söylemelidir! Kinaye, bir şeyi, açık manaları başka olan kelimelerle anlatmaktır. Edepli olan, salih olan, fuhuş söylemeye mecbur olunca, kinaye olarak söyler. Mesela, Allahü teâlâ, Kur'an-ı kerimde, cima için lems [dokunmak] kelimesini söylemiştir.

  Dinimizde hayanın, utanmanın yeri çok mühimdir. Hayası olan, Allahü teâlâdan utandığı için günah işlemekten çekinir. İnsanlardan utanmayan Allah’tan da utanmaz. Açıktan günah işleyen kimse, hem insanlardan, hem de Allah’tan çekinmediğini gösterir. (Allah’ın bildiğini kuldan ne saklıyayım) demek doğru değildir. Gizli işlediği bir günahı başkalarına açıklamak doğru değildir, hayasızlıktır.

  Hadis-i şerifde buyuruldu ki:
  (Haya ve az konuşmak imandan, fahiş söz ve çok söz nifaktandır.) [Tirmizi]

  Haya, imanın esasındandır

  Allahü teâlâdan utanmak, imanın kuvvetli olduğuna, hayasızlık da imanın zayıf olduğuna alamettir. Hayasız kimsenin küfre düşmesi kolay olur. Hadis-i şerifte, (Hayanın azlığı küfürdür) buyuruldu. (Hakim)
  Hayasız kimse, zamanla küfre kadar gidebilir. Haya, imanın esasındandır.
  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Haya, iffet, dile hakim olmak ve akıl imandandır. Cimrilik, fuhuş, çirkin sözlü olmak ise hayasızlıktan ve münafıklıktandır.) [Beyheki]
  < Konu Resmi..>
  (Fahiş ve çirkin sözlerden şiddetle kaçının! ) [Nesai]

  (Mümin, ayıplamaz, lanet etmez, fahiş söz söylemez) [Tirmizi]

  (Cennet, fahiş ve çirkin söz konuşana haramdır.) [İbni Ebiddünya]

  (Allahü teâlâ, fahiş ve çirkin söz söyleyeni sevmez.) [İbni Ebiddünya]

  Görüldüğü gibi, hayanın iman ile, hayasızlığın da imansızlık ile alakası büyüktür. İnsanlardan utanan kimsenin, Allahü teâlâdan da utandığı anlaşılır. Çünkü hadis-i şerifte, (Allah’tan sakınan, insanlardan da sakınır) buyuruluyor. Hayasız olan mürüvvetsiz olur. İnsanları, böyle kimselerin zararından sakındırmak için onların gıybetini yapmak caizdir. Hadis-i şerifte, (Haya cilbabını [örtüsünü] üzerinden atanları gıybet etmek günah olmaz) buyuruldu. (Harâiti)

  Sual: Porno film seyretmek veya fuhuş sözler söylemek günah mıdır?
  CEVAP
  Elbette günahtır. Bir hadis-i şerif:
  (Çirkin hareketler yapan, çirkin sözler söyleyenden Allahü teâlâ nefret eder.) [Tirmizî]

  Güzel ahlaklı olmalı. Çünkü bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Kıyamette müminin terazisinde güzel ahlaktan daha ağır bir şey bulunmaz.) [Tirmizî]

  Sual: Küfretmek, yani sövmek günah mıdır?
  CEVAP
  Sövmek günahtır. Sövmek, fuhuş, yani çirkin sözdür. İki hadis-i şerif meali şöyledir:

  (Fuhuş söyleyene Cennet haramdır.) [İbni Ebiddünya, Ebu Nuaym]

  (Fuhuş söz [sövmek] nifaktandır.) [Tirmizi]

  Küfür, kâfir olmak demektir. Fuhuş sözler için, küfretmek yerine, sövmek tabirini kullanmalıdır.

  Sual: (Domuz oğlu domuz, eşek oğlu eşek demek veya bir kimsenin geçmiş sülalesine sövmek, Hazret-i Âdem’e kadar gideceği için, küfür olur) diyorlar. Böyle sövmek küfür müdür?
  CEVAP
  Hazret-i Âdem’e kadar gitmez, yani böyle söylemek küfür olmaz; fakat böyle çirkin şekilde sövmek, asla caiz değildir.

   
Müstehcen konuşmak günahmıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Müstehcen

  Müstehcen

  Açık, saçık iğrenç şeyler görmek sıkıntıya işarettir
 2. yalan konuşmak

  yalan konuşmak

  yalan konuşmak Yalan söylemek çok kötü birşey olduğu söylenir...bazende yalanları masum göstermek için isim bile takılır BEYAZ YALAN gibi mesela.aslında yalan hiçde kullanılması gerekmeyen bir yöntem ve gidilmemesi gereken bir yol ama nedense yalana bir çıkış yolu gibi bakarsız..Peki yalan söylemenin sebepleri neler?Acaba neler bizi yalan söylemeye itmektedir?Bence yalan söylemek bir hastalık...
 3. Rüyada başbakan görmek konuşmak

  Rüyada başbakan görmek konuşmak

  rüyada başbakan görmek konuşmak rüyada başbakanın elini öpmek başbakan ile konuşmak başbakanla konuştuğunu görmek başbakanla rüyada başbakan görmek, ne demek, konuşmak, ne anlama geliyor, elini öpmek, ne demektir, tabiri burada arkadaşlar Bizim ailenin büyüklerinden bildiğim kadarıyla, rüyada başbakan ya da devlet başkanı görmek, yükselmek, fereha çıkmak demektir Melek'lerim. Bizim ailenin...
 4. Müstehcen türk dizilerine itirazim var..

  Müstehcen türk dizilerine itirazim var..

  Herkesin bildigi malum diziler.Gercekten artik diziler aile ortaminda izlenecek gibi olmadi.Dizi yapimcilari ve buna eyvallah diyen kanal sahipleri kendinizi dizginleyin artik....Lütfen böyle dizileri izlemeyin,cocuklariniza izlettirmeyin.
 5. günahmı

  günahmı

  merhaba ben burnumdan rahatsızım burnum kemerli olduğu için dış görünüşü çok rahatsız edici. bu yüzden burnumda küçük çapta bir ameliyat yaptırmak istiyorum ama günahı varmı yok mu bilmiyorum bu konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

Sayfayı Paylaş