1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Muta Nikahı Ne Demektir? Caizmidir?

  Konu, 'Dini sorularınız ve cevapları' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  muta nikahı nedir, muta nikahı ne demektir, muta nikahı caizmidir Son zamanlar da oldukça çok gündeme gelen muta nikahı hakkın da merak etitğiniz tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Muta nikahı nedir? Muta nikahı caizmidir? Muta nikahı nasıl kıyılır? tüm sorularınızın cevapları ve daha fazlası sizlerle bu yazımız da...
  muta nikahi.jpg
  Müt'a veya Muta nikâhı; (Arapça: زواج المتعة Zawāj al-Mut'ah veya نكاح المتعة Nikāh al-Mut'ah) bir erkeğin, rızası olan bir kadınla, bir ücret karşılığında, belirli bir süreliğine birlikte olmak üzere evlenmesidir. Bazı kaynaklarda Acem - Fars nikâhı ya da muvakkat (geçici) nikâh da denir. İslam öncesi Arap geleneklerinde de görülen müt'a nikahı,[kaynak belirtilmeli] ticari yolculuklar ve savaş gibi nedenlerle evlerinden belirli bir süreliğine ayrılan erkeklerin cinsel ihtiyaçlarını karşılamada kullandıkları bir yöntemdi.
  20 Mart 2014 Perşembe 21:48
  Müt'a nikahı (Muta nikahı nedir)
  Sponsorlu Bağlantılar
  Müt'a veya Muta nikâhı bir erkeğin, rızası olan bir kadınla, bir ücret karşılığında, belirli bir süreliğine birlikte olmak üzere evlenmesidir. Bazı kaynaklarda Acem - Fars nikâhı ya da muvakkat (geçici) nikâh da denir.
  İslam öncesi Arap geleneklerinde de görülen müt'a nikahı, ticari yolculuklar ve savaş gibi nedenlerle evlerinden belirli bir süreliğine ayrılan erkeklerin cinsel ihtiyaçlarını karşılamada kullandıkları bir yöntemdi.

  Etimoloji
  Sözlükte "kendisinden faydalanılan şey" anlamına gelen müt'a, bir fıkıh terimi olarak, boşanma veya evliliğin feshinden sonra kocanın, kadına verdiği elbise ve benzeri hediyeye denir.

  Uygulama

  Müt'a nikahı için erkek ve kadın belirli bir süre ve ücret karşılığında anlaşırlar. Bu evliliğin süresi en az bir cinsel birleşme kadar, en çok 99 sene olabilir. Erkek, rızası olan kadına, "Beni (...) (aylık) bir zaman için müt'alandır" veya " (...) kadar para karşılığında seninle müt'alandım" der. Müt'a nikahı ile evlenen kadın, nikahın süresi ne kadar olursa olsun mirastan hak iddia edemez.
  Müt'a nikahı ile evlenen erkek, sonradan normal nikahın şartlarını yerine getirip bu kadını sürekli eş olarak alabilir.

  İlgili ayet ve hadisler

  "Bir de harp esiri olarak elinize geçen cariyeler dışında, evli kadınlarla evlenmeniz Allah yazısı olarak haramdır. Bunların dışındakileri ise, zinadan kaçınıp namuslu yaşamak üzere mallarınızla istemeniz size helal kılındı. O halde hangisiyle nikah ile münasebette bulundunuzsa mehirlerini kendilerine bir farz olarak verin. O mehri kesiştikten sonra aranızda bir değişiklik yapmak hususunda anlaşmanızda da size bir günah yoktur. Her zaman Allah hakkıyla bilen mutlak hüküm sahibidir." (4:24)
  Caeteni, Taberi ve İbn Kesir’i kaynak göstermek suretiyle Muhammed’in Esma bt. Numan'la nikahlandıktan sonra müt'a verdiğini kaydeder.Muhammed, Esma bt. Numan ile nikah yapmış, ancak bu kadının vucudunda beyaz lekeler olduğunu ve bunun kendisinden gizlendiğini görmüş, bunun üzerine ona “müt'a” vermek suretiyle onu bırakmıştır. Taberi bu olayı şu şekilde anlatır: “Rasulullah Esma bt. Numan ile evlendi. Gerdeğe girdiğinde onda beyazlık gördü. Bunun üzerine ona müt'a verdi, giyindirdi ve ailesine geri gönderdi.”Muhammed’in müt'a verdiği diğer kadın ise Kilab kabilesinden Aliye bt. Zabyan’dır. Taberi’nin ifadesi şöyledir: “Rasulullah, Benu Ebi Bekir İbn Kilab kabilesinden Aliye ile evlendi, sonra ona müt'a verdi ve onu bıraktı.”

  Ancak İbn Mace'ye göre Muhammed kadınlarla normal nikah yapmış ve onların bazılarında kusur görünce dokunmadan boşamıştır. Rivayetlerde, mut'a olarak geçen de, boşanma sırasında verdiği hediyedir ve böylece Bakara suresi 236. ayete uygun hareket etmiştir;"Nikahtan sonra henüz dokunulmadan veya onlar için belli bir mehir tayin etmeden kadınları boşarsanız bunda size günah yoktur. Bu durumda onları faydalandırın."Bu yorum rivayetlerdeki nikahın müt'a ile başladığı ifadelerinin bulunmaması, nikahın sonlanması sırasında mut'a verildiği ifadesiyle desteklenir.

  Mezheplerin bakış açısı

  Bazı hadislerde İslam'ın ilk dönemlerinde Mut'aya Müslüman askerlerin ve Muhammed'in de başvurduğu kaydedilmektedir. Ancak bu hadislerin yorumlarında bu yönteme Muhammed'in de başvurması, sonradan yasaklanmış olma veya olmama durumu tartışmalıdır. Başlangıçta İslam toplumunda uygulandığı konusunda tartışma bulunmayan bu nikahın daha sonra Şiiler yasaklanmadığı, Sünniler ise yasaklandığı iddiasındadırlar.
  Şiilik'te
  Bazı Şii mezheplerinde Müt'a ile ilgili ayetin neshedilmediği ileri sürülerek [8] şeriata uygun görülür. Rafizilik'te de mut'aya izin verilmiştir. Bunun yanında Şia'nın önemli kollarından biri olan Zeydiyye mezhebinde, Nusayrilik'te ve Alevilik'te de batıl kabul edilir ve uygulanmaz.
  Şiiler ve Rafiziler müt'a nikahını uygularlar. Anadolu Aleviliğinde ve Şia'nın önemli kollarından biri olan Zeydiyye mezhebinde müt'a nikahının batıl olduğuna inanılır.
  Şiiler müt'a nikahı konusunda Nisa suresinin 24.ayetini delil olarak sunarlar. Şîa yorumuna göre, Nisâ sûresinin bu âyetde geçen ve Türkçeye "faydalanmak" olarak çevrilmiş استمتعتم kelimesinin kökü متع'den gelmektedir.
  Şiilerin hadis anlayışları de sünnilerden farklıdır ve sünni kaynaklarda kaydedilen hadisler yerine sadece Ehl-i beyt kanalıyla nakledilen hadisleri referans alırlar. Bu hadislerden bir örnek; "Yüce Allah, müt'a ettikten sonra gusül eden bir erkeğin gusül suyunun her damlasından yetmiş melek yaratır ve bu melekler kıyamet gününe kadar ona istiğfâr ederler ve kıyamet gününe kadar müt'ayı inkâr edenlere de lânet ederler."

  Sünnilik'te
  Müt'a nikahı günümüzde bütün Sünni mezheblerinde zina olarak tanımlanır ve haram kabul edilir.Muhammed, İslam'ın ilk dönemlerinde müt'a nikahına izin vermiş, daha sonra vahiylere dayandırarak yasaklamıştır: "Ey insanlar, ben müt'a nikahı ile kadınlardan faydalanmanız için izin vermiştim. Şüphe yok ki Allah, kıyamete kadar bunu muhakkak haram kılmıştır. Kimin yanında bunlardan bir kadın varsa hemen onu serbest bıraksın, onlara verdiği şeylerden hiçbir şeyi geri almasın."
  Rivayetlere göre Mü'minûn sûresinin 6 ve 7. âyetlerinin nazil olması üzerine, müt'a nikahı kesin olarak haram kılınmıştır.
  Ashab'dan, tabiinden ve müçtehitlerden, bu tür nikahı kabul eden kimse yoktur. İbn-i Abbas'dan rivayetle Ali bin Ebu Talib şöyle demiştir : "Rasulullah müt'a nikahından ve ehil eşeklerin etlerini yemekten Hayber'in fetih günü bizleri men etti." Ömer de, hilafeti döneminde müt'a nikahını zina kabul ederek, yasaklamıştır.
  Eleştiriler

  Ücret karşılığı belirli bir süre birlikte yaşama ve cinsel birlikteliği kapsayan Mut'a uygulamasını nikah ile ilişkilendirmek zorlama bir yorum olsa gerekir.Ticari bir anlaşmaya benzeyen Mut'a sözleşmeli evliliklerle benzerlikler taşıyabilir, ancak mut'ayı geleneksel evlilik kurumu ile ilişkilendirmek, anlaşma karşılığı verilen ücreti de evlilikteki mehir olayı ile bağlantılamak sosyolojik gerçeklerle ve nesnellikle bağdaşmayan bir durumdur.


   
Muta Nikahı Ne Demektir? Caizmidir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Elif ne demek biliyor musun ?

  Elif ne demek biliyor musun ?

  elif elif ne demek resimleri elifin anlamı ne anlama gelir elif, hakkında, ne demek, anlamı nedir, resim, bilgiler burada Elif ne demek bakalım meleklerim.. Elif ne demek biliyor musun ? Elif ilk, elif tek, başı yok, sonu yok… Elif umut dünyası, gönül kavgası, sevda dermanı…. Elif hecesiz, harflerin en güzeli… İsimlerin sultanı…… Sonsuzluğa açılan kapı…. Sonzuzluğun...
 2. Fairplay Ne Demek Biliyor musunuz?

  Fairplay Ne Demek Biliyor musunuz?

  fairplay ne demek anlamı manası açıklaması ile ilgili bilgiler burada melekler Özellikle futbol müsabakalarında sıklıkla duyduğumuz bir kelimedir fairplay melekler.Futbolla da pek bayanların ilgizi olmadığını düşünürsek bu kelimenin anlamını bilmeyenlerin çok olduğunu düşündük ve birkaç cümleyle açıklamak istedik. Fairplay,spor müsabakalarında gösterilen dürüstlük,dostluk ve...
 3. LCV Ne Demek Biliyor musunuz?

  LCV Ne Demek Biliyor musunuz?

  lcv neyin kısaltması lcv ne demek lcv nedir Sevgili melekle,r belki başlığı ilk okuduğunuzda giyim markası LCW ile karıştırmışl olabilirsiniz ama burada bahsettiğimiz "V" ile yazılıyor ve bir kısalma. Peki bu kısaltma neyin kısaltması? Tamam bir ipucu daha, davetiyelerde kullanılıyor. Bilenlerin hatırladıkları, bilmeyenlerin öğrenmek istedikleri LCV hakkında hemen bilgi verelim :)...
 4. İltimas Ne Demek Biliyor musunuz?

  İltimas Ne Demek Biliyor musunuz?

  iltimas ne demek, iltimas anlamı, iltimas kelimesinin anlamı Sevgili melekler, Gülşen ve Murat Boz'un yepeyni düeti "İltimas" bu yazı sallayacak gibi görünüyor. İki ünlü şarkıcının bir araya gelerek okudukları bu parçanın adının anlamını merak edenler labilir. İltimas ne demek, ne anlama geliyor, sizlere açıklamak istiyoruz. 1-Haksız yere, yasa ve kurallara uymaksızın kayırma,...
 5. Batıl ve geçersiz nikahlar nelerdir?

  Batıl ve geçersiz nikahlar nelerdir?

  Cenabı Hak biz kullarını çift yaratmış ve birbirimize kadın ve erkek olarak muhtaç kılmıştır. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi olarak da neslin devamı için cinsi beraberliği getirmiş ve bunun için de ilk olarak nikahı şart koşmuştur. Nikahsız kadın ve erkeğin bir arada bulunmasını haram kılmıştır. Bu nikahlarda helal ve bozuk ( batıl) nikah olarak ikiye ayrılır. Muvakkat ve mut’a nikahı batıldır....

Sayfayı Paylaş