Mutfak dolabında oluşan yağlar nasıl temizlenir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Mutfak dolabında oluşan yağlar nasıl temizlenir?
yağlı mutfak dolabı, yağlanan mutfak dolabı neyle temizlenir, mutfak dolabı temizliği ile ilgili pratik bilgiler

Her evin mutfağının en büyük sıkıntılarından biri de mutfak dolabın da oluşan yağ kalıntılarıdır. Mutfak da pişirilen yemekler hem sıçramasından dolayı hem de buharlaşarak mutfak dolabının üzerin de bıraktığı kalıntılardan dolayı zamanla yağ lekeleri oluşur. Eğer düzenli bir şekil de mutfak dolabının üzerin de oluşan yağlar temizlenmezse zamanla bu temizlik daha zor bir duruma gelerek size hayli sıkıntılı zamanlar yaşatabilir.

Mutfaklar için piyasa da farklı temizlik markalarının satışa sunulduğu yağ çöz gibi temizlik ürünleri vardır. Melekler mekanı olarak sizlere kimyasal ürünlerin yanısıra tamamen doğal yöntemler ile mutfak dolabında ki yağların temizliği için işinize yarayacak pratik bilgileri ve önerileri paylaşıyoruz.


YAĞLI MUTFAK DOLABI NASIL TEMİZLENİR?

Sirke: Mutfak dolabında ki yağ lekeleri için sirkeden yardım alabilirsiniz. Temiz ve kuru bir beze az bir miktar da beyaz sirke ile nemlendirdikten sonra yağlanan dolapları bu bez ile silin ardından bezinizi durulayıp sildiğiniz dolabın üzerinden durulanan ve sıkılmış bez ile tekrar silerek tamamen temizlenmesini sağlayın.

Narenciye Yağı: Narenciye yağının ahşap üstün de oluşan yağ lekelerini çıkardığını biliyormuydunuz? Eğer narenciye yağını bulamadıysanız o zaman narenciye yağı içeren bir yüzey temizleyici ile bunu halledebilirsiniz. Mutfak dolaplarına püskürttüğünüz narenciye yağını daha sonra temizlemek için ılık suya batırılmış bir sünger yada mikrofiber bezden yardım alabilirsiniz.

Bu arada narenciye yağını evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için size gerekenler ise şöyle; Narenciye kabuğunun dörtte üçünü bir konserve kavanozuna doldurup üzerine beyaz sirke koyun. Yaptığınız bu karışımın iki yada üç hafta boyunca demlendirin. Daha sonra kabuklarını süzüp kalan sıvıyı bir sprey şişesine koyup kullanabilirsiniz.


DOĞAL MADDELERLE EV TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR

mutfak dolabi.JPG


Karbonat+Su: Mutfak dolabında oluşan yağlar oldukça inatçı ve temizlenmesi bir hayli zor ise bunun için daha aşındırıcı bir temizleyiciye ihtiyaç duyacaksınızdır. Bunun için de karbonat oldukça isabetli bir seçimdir. Karbonat ve suyu karıştırarak bir macun elde ettikten sonra yağlı dolaba dairesel hareketler halin de bu macunu kullanın. Daha sonra mikrofiber bezle oluşan lekeleri ovaladıktan sonra ahşap üzerin de oluşan macun lekelerini nemli bir bezle bir güzel temizleyin. Yağ lekelerinin temizlendiğini görünce sonuçtan bir hayli memnun kalacaksınız;)

DAHA ÖNCE DUYMADIĞINIZ TEMİZLİK İPUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ
 
Geri
Üst