Mutfak Eşyalarını Kullanmadaki Püf Noktaları!

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Mutfak Eşyalarını Kullanmadaki Püf Noktaları!
mutfak eşyaları, mutfak eşyaları nasıl kullanılır, mutfak eşyaları kullanımı


Sevgili melekler, hergün mutfağımızda kullandığımız eşyalarımızı acaba olması gerektiği gibi kullanıyor muyoruz dersiniz? Ömürlerini kısaltmadan, sağlığımıza zararlı hale getirmeden mutfak eşyalarımızı nasıl kullanırız,sizlere bazı tüyolar vermek istiyoruz bu konumuzda....mutfak-eşyaları.jpgTeflon ve döküm tencere setlerini ocağa ortalamalı ve alevin tencerenin etrafından taşmamasına dikkat etmeliyiz. Bu tencerelerde metal aletler kullanmak çizilmelere sebep olabilir. Tahta kaşıklar en ideal olanıdır. Yalnız bu kaşıklar bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Yüksek sıcaklıkta direnci azalan tahta, deterjan kimyasalını emer ve yemeklere geçirir.

Teflon ve döküm tencereler yanmaz-yapışmaz özelliği ile kolay temizlenir. Bulaşık makinasında ağır deterjanlarla temizlemek tencerelerinizin ömrünü kısaltır. Yapışmaz teflonun içerdiği PFO zararlı kimyasalı, tavanın sıcaklığı 350 dereceyi geçtiğinde tavadan gıdaya ve havaya yayılır. Tavalar ocakta boş tutulursa bu ısıya çabuk ulaşır.

Döküm tencere ve tavalar kullanmaya başlamadan önce özel bir işlemden geçirilir. Bu tavaları ilk defa kullanıyorsak öncelikle deterjansız sıcak su ile yıkarız. Sonra ocağın üzerine koyup iyice ısınmasını bekleriz. Isınan tavaya biraz sıvıyağ döküp ısıya dayanıklı bir fırça yardımıyla her yerini sıvıyağ kullanarak yağlarız. Sonrasında kâğıt havlu ile yağın fazlasını alırız. Bu işlem emaye yüzeyin kaygan bir tabaka ile kaplanmasını sağlayacaktır.

Döküm setleri sert bir yüzeye çarpmaktan kaçınmalıyız. Emaye tabakası bir tür camdır ve kırılabilir. Ayrıca bu setlerin hem alt hem de üst yüzeyi tamamen emaye ile kaplandığı için iki yüzeyin birleştiği yerde ham dökme demir kullanılabilir. Bu kısmın kuruluğunu dolaba koymadan önce kontrol etmeliyiz.

Baharın gelmesiyle dolaplarımızdan çıkardığımız rengârenk çiçekli yemek takımları dikkatli kullanmazsak sağlığımız açısından risk oluşturabilir. Bu tabaklarda asitli ve tuzlu gıdaları uzun süre bekletmek ağır metallerden kurşun ve kadmiyumu açığa çıkarır. Aynı şekilde kaplamalı çatal ve kaşıklar çizildiğinde asidik ya da tuzlu gıdalara uzun süre maruz kalırsa sağlık açısından tehlikeli olabilir. Bu gereçlerdeki kurşun ve kadmiyum içeren dekor ve boyalar zamanla çözünerek yiyeceklere nüfuz eder.

Kurşun insan vücudundaki organ ve dokulara zarar verir. Özellikle böbrek ve bağışıklık sistemini etkiler. Çocukların merkezi sinir sisteminde büyük tehlikeler yaratır. Erken doğum, yeni doğanda zekâ geriliği; yetişkinlerde bellekte zayıflama ve kan hastalıklarına sebebiyet verir. Kadmiyum akciğer tahribatına bağlı olarak ölüme neden olabilir. Kanserojen etkisi bulunur.

Bazı Çin malı porselen tabaklarda, kurşun ve kadmiyum miktarı belirlenen limitin 40 katından fazladır. Bu metallerin etkisi uzun vadede ortaya çıkar. 2002′de yasalar Avrupa standartlarına göre yeniden düzenlenmiş olsa da, denetimler yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple yemek takımı gibi kritik ürünleri güvenilir kaliteli markalardan almak gerekir.

Esnek, kullanışlı, kokusuz ve kırılmayan yapısı, cıvıl cıvıl renkleriyle silikon kaplar bayanların yeni gözdesi. Bu kapların kanserojen olduğuna yönelik söylentiler her geçen gün artıyor. Camın da hammaddesi olan kum, silikonun da hammaddesidir. Pratikte, nasıl borcamı fırında gönül rahatlığıyla kullanıyorsak, silikon ürünleri de kullanmamız gerekir. Yalnız silikonların birinci kalite solvent içermeyen yerli üretim olmasına dikkat etmeliyiz. Ucuz uzak doğu üretimi olan ürünlerin içeriğinde sağlığa zararlı kimyasallar bulunur. Yapışmazlık özelliğini tam olarak taşımaz.

Silikon kapları alırken öncelikle % 100 silikon olduğundan ve Tarım Bakanlığı izni ile üretildiğinden emin olmalıyız. Bu kapların Sağlık Bakanlığı Hıfzıssıhha Enstitüsü ve uluslararası akredite laboratuvarındaki analizlerle Avrupa standartlarına uygunluğu belgelenmiş olmalıdır. Silikon kapların insan sağlığına etkileri hakkında AR-GE çalışmaları fazla bulunmadığı için her ihtimale karşı güvenilir kaliteli markalardan almakta fayda var.
 
Üst